۲۵

شهریور
۱۳۹۶

۱۵ پل معروف در جهان

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 168 0

در طی عصار انسان از معماری برای پل ساختن بین موانع فیزیکی به منظور ارائه عبور آسان استفاده کرده است. بسیاری از این پل ها به عنوان نشانه و بخش مهمی از زیرساخت های مناطق در سراسر جهان در نظر گرفته می شوند. حتی برخی از آنها به دلیل نفوذ و اعجاز مهندسی به نشانه هایی از شهر تبدیل می شوند. در زیر لیستی از معروف ترین پل های جهان وجود دارد :

۱۵ پل کمربند بزرگ (Great Belt Bridge)

پل کمربند بزرگ در واقع دو پل است ، بخش شرقی و غربی که توسط جزیره  کوچک اسپروگو از هم جدا شده اند. پل شرقی با ۱۶۲۴ متر طول ، پلی معلق بر روی عمیق ترین بخش استوربَلت بین دو جزیره نیوزلند و اسپروگو می باشد. این پل سومین پل بزرگ روی رودخانه در جهان است. در ۲۵۴ متری بالاتر از سطح دریا ، دو دکل پل شرقی بالاترین نقطه در دانمارک می باشند. پل غربی با ۶۶۱۱ متر طول ، راه آهن و جاده بین جزیره های اسپروگو و فیون را با هم ترکیب کرده است.

 

۱۴ پل چپل (Chapel Bridge)

چپل پلی ۲۰۴ متری بر روی رودخانه روس در شهر لوسرن (Lucerne) در سوئیس است. این یکی از قدیمی ترین پل های چوبی در اروپا و یکی از جاذبه های اصلی توریستی در سوئیس است. این پل در سال ۱۳۳۳ ساخته شد که برای کمک به حفاظت شهر لوسرن از حملات طراحی شده بود. در داخل پل یک سری نقاشی از قرن ۱۷ وجود دارد که حوادثی از تاریخ لوزرن را به تصویر می کشد. بخش عمده ای از پل و اکثریت این نقاشی ها در سال ۱۹۹۳ در یک آتش سوزی از بین رفتند هرچند که به سرعت بازسازی شدند.

 

۱۳ پل چِنگیانگ (Chengyang Bridge)

پل چِنگیانگ (همچنین شناخته شده به عنوان پل باد و باران) در سال ۱۹۱۶ ساخته شد و همچنین به عنوان معروف ترین پل در منطقه اقلیت دونگ در چین است. این پل در سراسر رودخانه لینکسی قرار دارد و هنوز هم برای کارهای سنگین استفاده می شود. این پل از چوب و سنگ بدون میخ ساخته شده است و بزرگترین پل باد و باران است. این پل۶۴٫۴ متر طول ، ۳٫۴ متر عرض و ۱۰٫۶ ارتفاع دارد.

 

۱۲ پل بروکلین (Brooklyn Bridge)

پل بروکلین در سال ۱۸۸۳ پایان یافت که منهتن و بروکلین را توسط رودخانه شرقی به هم متصل می کند. زمانی که این پل افتتاح شد، برای چند سال طولانی ترین پل معلق در جهان بود و تبدیل به نقطه عطفی معروف در نیویورک شد. این پل دارای یک پیاده رو گسترده برای افراد پیاده و دوچرخه سواران است. این گذرگاه زمانی که دسترسی به رودخانه شرقی در طول چند خاموشی و بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مشکل بود ، دارای اهمیت ویژه ای شد.

 

۱۱ پل الکانتارا (Alcantara Bridge)

پل الکانتارا برای عبور از رودخانه تاگوس در الکانتارا ، اسپانیا می باشد که یکی از شاهکارهای پل روم باستان است. این پل به دستور تراجان امپراتور روم ساخته شد، که یک طاق در مرکز و یک معبد کوچک در انتهای آن قرار دارد. پل الکانتارا از جنگ بیشتر آسیب دیده است تا از عناصر. مورها (Moors) کوچکترین طاق را در یک طرف پل نابود کردند در حالی که طاق دوم در طرفی دیگر توسط اسپانیایی ها برای جلوگیری از پرتغالی ها نابود شد.

 

۱۰ پل بندرگاه سیدنی (Sydney Harbor Bridge)

پل بندرگاه سیدنی یکی از شناخته شده ترین نقاط استرالیا است. این پل بزرگترین (اما نه طولانی ترین) پل طاق فولادی جهان است و نوک پل ۱۳۴ متر بالاتر از بندرگاه سیدنی می باشد. ساخت آن هشت سال طول کشید و در مارس ۱۹۳۲ افتتاح شد. از آنجایی که فولاد بسته به سردی یا گرمی هوا انبساط یا انقباض می یابد، پل به طور کامل ثابت نیست و می تواند تا ۱۸ سانتی متر کاهش یا افزایش یابد.

 

۹  استاری مُست (Stari Most)

استاری مُست (پل قدیمی) یک پل معروف بر روی رودخانه نرتوا در شهر موستار (Mostar) در بوسنی و هرزگوین است. این پل توسط ترکان عثمانی در سال ۱۵۶۶ ساخته شد، و برای ۴۲۷ سال باقی ماند تا زمانی که پل در سال ۱۹۹۳ در طول جنگ بوسنی نابود شد. پس از آن ، یک پروژه برای بازسازی آن به اجرا درآمد و پل جدید در سال ۲۰۰۴ بازسازی شد. پرش از پل به رودخانه نرتوا ، سنتی برای مردان جوان شهر می باشد. از آنجایی که رودخانه بسیار سرد است ، این کار بسیار مخاطره آمیز است و تنها ماهرترین و بهترین غواصان آموزش دیده برای آن تلاش می کنند.

 

۸  سی و سه پل (Si-O-Se Pol)

سی و سه پل (پلی با سی و سه طاق) یک پل معروف در شهر اصفهان ایران است. این پل به عنوان یکی از معروف ترین نمونه های طراحی پل صفوی در نظر گرفته می شود. در سال ۱۶۰۲ این پل به سفارش شاه عباس اول با سنگ و آجر ساخته شد. این پل ۲۹۵ متر طول و ۱۳٫۷۵ متر عرض دارد. گفته می شود این پل در ابتدا دارای ۴۰ طاق بوده است در حالی که این تعداد به تدریج به ۳۳ عدد کاهش یافت.

 

۷  اکاشی کایکیو (Akashi- Kaikyo)

پل اکاشی کایکیو یا آکاشی کای کیو ، همچنین شناخته شده به عنوان پل مروارید ، با ۱۹۹۱ متر طول ، طولانی ترین پل معلق در جهان است. ساخت این پل ۱۲ سال زمان برد و در سال ۱۹۹۸ برای ترافیک افتتاح شد. ورودی مرکزی در اصل ۱۹۹۰ متر بود، اما در زلزله کوبه (Kobe) ، ژاپن در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۵ دو برج را به حرکت درآورد ، به طوریکه ۱ متر افزایش یافتند.

 

۶  پل ریالتو (Rialto Bridge)

ریالتو یکی از چهار پل گسترده گراند کانال در ونیز ، ایتالیا می باشد. این یکی از قدیمی ترین پل ها در سراسر کانال است. پل سنگی حال حاظر ، تنها توسط آنتونیو دا پونته طراحی شد، و در سال ۱۵۹۱ تکمیل شد و به جای یک پل چوبی که در سال ۱۵۲۴ سقوط کرد ، مورد استفاده قرار گرفت. مهندسی پل بسیار بی پروا در نظر گرفته شده بود که برخی معماران سقوط آن را در آینده پیش بینی می کردند. این پل منتقدان خودش را به مبارزه طلبید و تبدیل به یکی از نشانه های معماری در ونیز شد.

 

۵  پل چارلز (Charles Bridge)

پل چارلز ، معروف ترین پل سنگی گوتیک ، بر روی رودخانه مولداو در پراگ ، در جمهوری چک است. ساخت و ساز آن در سال ۱۳۵۷ تحت نظارت پادشاه چارلز آغاز شد ، و در قرن ۱۵ به پایان رسید. پل چارلز به عنوان تنها راه عبور از رودخانه مولداو ، شهر قدیمی و منطقه اطراف قلعه پراگ را به هم متصل می کند. این اتصال پراگ را به عنوان یک مسیر تجاری بین شرق و غرب اروپا مهم می کند. امروزه این محل در پراگ با نقاشی ها ، صاحبان دکه ها ، و تاجران دیگر در کنار گردشگران به عنوان یکی از پر بازدیدترین مناظر در نظر گرفته می شود.

 

۴  پل برج (Tower Bridge)

پل برج ترکیبی از پل متحرک و معلق در لندن بر روی رودخانه تیمز است. این پل نزدیک برج لندن است، و به نمادی در لندن تبدیل شده است. ساخت و ساز در سال ۱۸۸۶ آغاز شد و حدود ۸ سال طول کشید. این پل شامل دو برج می باشد، که با استفاده از دو گردشگاه افقی در سطح بالا به هم متصل شده اند که برای مقاومت در برابر نیروهای بخش معلق پل طراحی شده اند.

 

۳  پل میلائو (Millau Bridge)

پل میلائو یک پل کابل دار جاده ای است که ورودی دره رودخانه تارن در نزدیکی میلائو در جنوب فرانسه می باشد. این پل ، با دکلی به ارتفاع ۳۴۳ متر بلندترین پل فضایی در جهان است ، کمی بلند تر از برج ایفل. به دلیل کاهش ترافیک سرعت مجاز بر روی پل از ۱۳۰ به ۱۱۰ کاهش یافت، با توجه به اینکه گردشگران از توی وسایل نقلیه خودشان از پل عکس می گیرند. مدتی کوتاه پس از اینکه پل برای ترافیک افتتاح شد، مسافران در آنجا توقف کرده و مناظر و پل را تحسین می کردند.

 

۲  پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge)

پل گلدن گیت ، پلی معلق بین سان فرانسیسکو و مارین کانتی به سمت شمال است. این پل شاهکار معماری جوزف اشتراوس می باشد و ساخت و ساز آن هفت سال طول کشید که در سال ۱۹۳۷ تکمیل شد. این پل هنگامی که به پایان رسید، طولانی ترین پل معلق در جهان بود و تبدیل به محبوب ترین جاذبه توریستی در سان فرانسیسکو و کالیفرنیا شد. زمانی که به اتمام رسید طول ورودی آن از هشت پل دیگر پیشی گرفت. رنگ معروف قرمز – نارنجی به طور خاصی برای پل انتخاب شد تا به راحتی در مه غلیظ قابل مشاهده باشد.

 

۱  پل قدیمی پونته وچیو (Ponte Vecchio)

پل پونته وچیو یا پل پونته وککیو ، یک پل قدیمی در قرون وسطی بر روی رودخانه آرنو در فلورانس است ؛ تنها پل فلورانس که از جنگ جهانی دوم باقی مانده است. این پل به خاطر داشتن مغازه هایی در امتداد خودش معروف می باشد. در ابتدا قصابان مغازه ها را اشغال کرده بودند ، اما حالا جواهر فروشی ها و فروشندگان هنر و سوغاتی آن ها را اجاره کردند. گفته می شود که مفهوم اقتصادی ورشکستگی از اینجا سرچشمه می گیرد: هنگامی که یک تاجر نمی توانست بدهی خودش را پرداخت کند، میزی که در آن اجناس خود را به فروش می رساندند توسط سربازان شکسته می شد.

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید