۲۲

شهریور
۱۳۹۶

درباره سریلانکا مروارید اقیانوس هند بیشتر بدانید

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 116 0

سریلانکا با داشتن سواحلی زیبا، موزه های فراوان، گالری ها و همچنین فرهنگ ویژه ای که دارد یکی از بزرگترین  مقاصد گردشگری در آسیای شرقی است. جاذبه های گردشگری در این کشور باعث غوطه ور شدن گردشگران در لذتی وصف ناپذیر می شود.
لذتی که تعریف آن برای دیگران باعث رونق گرفتن صنعت توریسم در این ناحیه شده است و هر روز بر میزان آن نیز افزوده می شود. جزایر فراوانی که در جنوب و غرب این کشور واقع شده است از مهمترین مناطق جذب توریسم در این کشور است. میراث کهنی که از گذشتگان در این مناطق به جای مانده جاذبه فراوانی به این بخش ها داده است.

کشور سریلانکا طی سال های اخیر توانسته است نام خود را در کنار کشور های معروف توریستی جهان به ثبت برساند. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک‌ های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن ۳هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

گوناگونی آب وهوایی در سریلانکا این کشور را به”جزیره‌ای برای تمام فصول” تبدیل کرده است. نزدیکی سریلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معنی واقعی در این کشور مشاهده‌ نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریبا بین ۲۸تا ‪ ۳۲درجه سانتیگراد باشد. نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب وهوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب وهوای نواحی مرکزی سریلانکا که منطقه ای کوهستانی است معتدل می ‌باشد.  سریلانکا همچنین در معرض وزش دو نوع باد موسمی قرار دارد که نتیجه وزش چنین باد هایی اعتدال هوا و ریزش باران است.


سریلانکا از نظر منسوجات، کشوری بسیار ارزان قیمت می باشد و می توان با حداقل بها لباسهای بسیار مرغوبی را خریداری کرد. یکی از مهمترین محصولات صادراتی سریلانکا سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی می باشد که معروفترین آنها یاقوت ستاره دار است. از دیگر محصولات مهم سریلانکا چای، گیاهان دارویی و ادویه می باشد که از نظر چای بهترین تولید چای دنیا را در دست دارد و از نظر ادویه با هند رقابت می کند. قیمت غذا در سریلانکا مانند ایران می باشد و با ۳۰ دلار می توان یک وعده غذای بسیار خوب و لوکس درهتل ۵ ستاره صرف کرد. در سطح شهر می توان از رستوران های مک دونالد و کی اف سی استفاده کرد که یک وعده غذا در آنها حدود ۵ تا ۱۰ دلار می باشد. از نظر آب و هوا سریلانکا کشوری تک فصل است و از نظر درجه حرارت در تمام طول سال یکسان می باشد تنها وجود باران موسمی در فصل تابستان است که آن را متمایز می کند. طبیعت سریلانکا بسیار زیباست و پوشیده از جنگل های استوایی می باشد. از نظر میوه های منطقه حاره ای بسیار غنی است و یکی از جاذبه های سریلانکا پوشش گیاهی و میوه های آن است که بسیار ارزان قیمت می باشد. لباسهایی که در سریلانکا مورد استفاده قرار می گیرد باید لباسهای تابستانه نخی باشد. نکته مهمی که در ایران به درستی فهمیده نشده است این است که به رغم توسعه نیافتگی سریلانکا، مردم آن فقیر نیستند و همه آنها در حال کار کردن می باشند و از این نظر با هند قابل مقایسه نیست. بطوریکه در دو شهر اصلی سریلانکا یعنی کلمبو و کندی تقریبا متکدی وجود ندارد و همه به نوعی مشغول کار هستند.

نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: روپیه سریلانکا
مذهب: بودایی (۶۹%) ، هندو (۱۵%) ، و اقلیتهای کاتولیک رومی و اسلام سنی
امید طول عمر: ۶۹ سال
رشد سالانه جمعیت: ۰٫۸۱%درصد
جمعیت: ۱۹,۹۹۵,۱۶۵ نفر

 

اقتصاد


حدود ۵۰ % نیروی کار به کشاورزی و دامداری می پردازد و برای مصرف داخلی برنج و برای صدور لاستیک و چای تولید می کند . تأسیسات بزرگ آبیاری و هیدروالکتریک بر روی رود ماهاولی در دست احداث است . صنایع شامل فرآوری غذایی ، سیمان ، نساجی و پالایش نفت است . توریسم اهمیت فزاینده ای دارد.

اقوام و نژاد ها در سریلانکا:


در سریلانکا اقوام و نژاد های گوناگونی زندگی می‌ کنند که عبارتند از:
۱- سین هالس (Sinhalese)، مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود ‪ ۷۴درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می ‌دهند. سین هالی‌ ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند. اقوام سنی هالی بیشتر در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده هستند.‪
۲- تامیلی‌ ها (‪ (Tamilsاز دیگر نژاد های مهم در سریلانکا محسوب می‌شوند و ‪۱۸ درصد جمعیت این کشور را در بر می‌ گیرند.
تامیل‌ ها به دو دسته“تامیل‌ های سیلانی و تامیل هندیتقسیم می‌ شوند. اقوام  تامیل که بزرگترین اقلیت  نژادی
در سریلانکا را تشکیل می ‌دهند بیشتر در ایالت‌ های شمالی و شمال شرقی ساکن هستند.
“برگر” ها ‪،(Burghers)اوراسیان ها (‪Eurasians)، چینی‌ ها و “مالایی” ها نیز یک درصد جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می‌ دهند.

زبان مردم سریلانکا:
زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور بهزبان‌ های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. زبان تامیلی که تامیل‌ ها و مسلمانان به آن تکلم می ‌کنند از زبان‌ های کهن جهان است. بالغ بر۸۰ میلیون نفر از تامیل‌ ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به آن تکلم می ‌کنند. زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی‌ ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتاً مهمی در سریلانکا دارد.

ادیان در سریلانکا:
طبق قانون اساسی سریلانکا “بودیسم” دین رسمی این کشور است و بوداییان۷۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می ‌دهند. پیروان مذهب هندو ۱۶ درصد، مسیحیان ۷ درصد و مسلمانان نیز۷ درصد کل جمعیت سریلانکا را شامل می‌ شوند.

فاصله زمانی بین تهران کلمبو دوساعت جلوترمی باشد.

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید