۲۴

دی
۱۳۹۶

تاریخچه مقدونیه ازابتدا تااستقلال

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 172 0

دراینجا میخواهیم با تاریخچه کشور مقدونیه بیشتر آشنا شویم کشور مقدونیه درتاریخ پرفراز ونشیب خود تحت سلطه کشورهای چون یونانیها، رومنها،بلغارستان بوده است ودرسال۱۹۹۱ مردم مقدونیه دریک همه پرسی به دولت مقدونیه رای موافق دادندو درسال۲۰۰۱دولت مقدونیه به جمهوری تغییر پیداکرد بامادرمرکز مشاوره سفر طلوع سفریادهمراه باشید تابیشتر تاریخچه مقدونیه را با جزئیات بخوانیم.

تاریخچه مقدونیه ازابتدا تااستقلال

در سده چهارم پیش از میلاد مسیح کشور قدیمی مقدونیه توسط یونانیها به رسمیت شناخته شد و یونانیها آن را به عنوان یکی از کشورهای تحت سلطه خود درآوردند و مدت دو قرن در آن به حکومت پرداختند. اواسط قرن دوم قبل از میلاد رومنها با حمله به مقدونیه آن را از حکومت یونانیها درآوردند و برای حدود ۶ قرن این کشور در دست رومنها بود ولی در اوایل قرن چهارم بعد از میلاد با تقسیم شدن امپراتوری رومنها، مقدونیه به یکی از استان‌های بخش غربی رومانی که تحت سلطه کونستانتینوپولو بود، تبدیل شد. در قرن ۷ بعد از میلاد با حمله اسلاوها به رومانی و از بین بردن امپراتوری رومانی مقدونیه را به تصرف درآوردند و فرهنگ قومی مردم این کشور را کاملاً تغییر دادند. در جنگی که بین اسلاوها و بلغارها در قرن ۹ انجام شد بلغارها با فرماندهی تزار سیمون مقدونیه را به تصرف خود درآوردند و بعد از تزار سیمون نیز این کشور با پادشاهی فرزند او (تزار ساموئل) به یکی از نقاط قدرت بلغارها تبدیل شد. شکست ساموئل در برابر رومیها در سال ۱۰۱۴ میلادی باعث شد تا کشور مقدونیه برای مدت طولانی بین رومیها، بلغارها و صربها رد و بدل شود و هر کدام از این کشورها برای مدتی مقدونیه را در تصرف داشته باشند. در سال ۱۳۸۹ زمانیکه مقدونیه در تصرف صربها بود قوم ترکها نیز اقدام به تصرف مقدونیه کرد و موفق شد تا مقدونیه و صربستان را بطور کامل با رهبری اوتوم به تصرف درآورد و با این اتفاق دوباره فرهنگ مردم مقدونیه تغییر کرد و عضوی از نژاد ترک شدند. با شکست خوردن ترکیه در سال ۱۳۸۷ توسط روسیه بار دیگر مقدونیه با عقد عهدنامه سنت استفانو بین روسیه و بلغارستان به کشور بلغارستان ملحق شد ولی دوباره ترکیه توانست با پشتیبانی غرب مقدونیه را از بالکان جدا کند. سرانجام در سال ۱۸۹۳ میهن پرستهای مقدونیه حزب انقلابیون مقدونیه را تشکیل دادند و به مبارزه برای بدست آوردن استقلال بر علیه دولت ترکیه پرداختند ولی در ماه مه سال ۱۹۰۳ که انقلابیون به اوج قدرت خود رسیده بودند توسط دولت ترکیه به طرز وحشیانه‌ای قتل عام شدند و رهبر آنها کووچه دلکی به سمبل میهن پرستی مقدونیه تبدیل شد.

در جنگ اول بالکان در سال ۱۹۱۲ کشورهای بلغارستان، یونان و صربستان باهم بر علیه ترکیه متحد شدند ولی بازهم نتوانستند مقدونیه را باز پس بگیرند. در جنگ دوم بالکان (۱۹۱۳) این سه کشور موفق به پس گرفتن مقدونیه از ترکیه شدند ولی صربستان و یونان با کنار گذاشتن بلغارستان مقدونیه را بین خود تقسیم کردند. ولی انقلابیون مقدونیه که خواستار استقلال بودند بر علیه حکومت پادشاهی صربستان دست به تظاهرات و اعتراض زدند ولی پادشاه زبان مقدونیه‌ای و حتی نام مقدونیه را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرد. ولی با این حال انقلابیون مقدونیه در طول جنگ جهانی دوم برای صربستان شجاعانه جنگیدند و از این کشور محافظت کردند و به همین دلیل بعد از جنگ جهانی دولت یوگوسلاوی (صربستان) مقدونیه را بصورت یک استان خود مختار درآورد. همچنین اولین قوانین زبان مقدونیه‌ای و اولین کلیسای مستقل اورتدوکس مردم مقدونیه در سال ۱۹۵۲ ساخته شد.

در ۸ سپتامبر سال ۱۹۹۱ مردم مقدونیه با انجام یک همه‌پرسی و با ۷۴% رای موافق مقدونیه را به‌عنوان یک کشور مستقل از یوگوسلاوی اعلام کردند. اولین رئیس جمهور جمهوری مقدونیه که کمی پیش از همه پرسی به سمت خود انتخاب شده بود, کیرو گلیگروف نام داشت. دولت یوگوسلاوی نیز با این موضوع موافقت کرد و مقدونیه را از افراد ارتش خود بطور کامل تخلیه کرد و بخاطر صلح آمیز بودن این جدایی راههای ارتباطی (راه آهن و راههای زمینی) بین دو کشور قطع نشد و بعد از مدتی دولت یوگوسلاوی تعدادی از نیروهای خود را برای مشخص کردن مرز دوکشور به مقدونیه فرستاد. بر اساس توافق مرز دوکشور از استان کوزوو در یوگوسلاوی تعیین شد ولی یونان بخاطر اینکه مقدونیه قدیم قسمت بسیار بزرگی از یونان را نیز شامل می‌شد و از اینکه دولت مقدونیه ادعایی نسبت به این بخش پیدا کند درخواست تغییر نام مقدونیه را داد و بصورت توافقی نام مقدونیه به جمهوری یوگوسلاویایی مقدونیه تغییر داده شد ولی ۱۹۹۵ که مقدونیه پرچم کشور خود را تغییر داد خواستار مذاکره با یونان برای حل مساله نام مقدونیه شد ولی با کشته شدن رییس جمهور مقدونیه در بمب گذاری این مذاکرات به جایی نرسید. ولی پشتکار همیشگی مقدونیه ایها باعث شد تا یونان با نام جمهوری مقدونیه موافقت کند و در سال ۲۰۰۱ نام مقدونیه دوباره به جمهوری مقدونیه تغییر کرد.

همانطور که خواندیم کشور مقدونیه پس از سالها کشمکش وتحت سلطه بودن درسال۱۹۹۱ وبا۷۴درصد رای موافق استقلال خود را پیداکرد.

واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید