۱۹

تیر
۱۳۹۶

در مورد فرانسه

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 230 0

در این بخش از  اصفهان تور به معرفی کشور زیبای فرانسه از نمایی دیگر پرداخته ایم . این مطلب سودمند را قبل از سفر به این کشور پر رمز و راز حتما مطالعه کنید و یا از مشاوران تورهای خارجی ما مشاوره ی رایگان بگیرید.

 

کشور فرانسه شبیه به یک شش‌ضلعی است. بخش وسیعی از کشور فرانسه در اروپای غربی واقع شده است. پایتخت این کشور پاریس، زبان رسمی آن فرانسوی و واحد پولی این کشور یورو است. شعار ملی آن آزادی، برابری،برادری است و پرچم آن از ۳ رنگ عمودی آبی ،سفید و قرمز تشکیل شده است. سرود ملی فرانسه”مارسییز“[Marseillaise] نام دارد که توسط “روژه دولیس” [Rouget de lisle] که یک ژنرال ارتش فرانسه بود، در استراسبورگ به منظور تشویق سربازان برای مواجه با ارتش آلمان سروده شد و از آنجا که سربازان بندر مارسی هنگام بازگشت از آلمان به پاریس این ترانه را زمزمه می کردند به “مارسییز” معروف شد. فرانسه بزرگ‌ترین کشور در بین اعضای اتحادیه اروپا، از نظر مساحت است و دارای مرزهای مشترک با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. فرانسه بیشترین تعداد توریست را در کل جهان دارا است. این کشور از یک سو با فرهنگ و تاریخ غنی خود و از سوی دیگر با ارزش های آزادی طلبانه و جمهوری خواهانه، نقش مهمی در تاریخ جهان ایفا می کند. فرانسه از پیشگامان تاسیس اتحادیه اروپا است و یکی از پنج عضو اصلی شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد است. در سال ۲۰۰۹ فرانسه پنجمین قدرت اقتصادی دنیا بوده است. در آخرین سر شماری جمعیت که در اول ژانویه سال ۲۰۱۰ صورت گرفت، جمعیت این کشور ۶۶ میلیون نفر بر آورد شد. شایان ذکر است بیش از ۱% جمعیت جهان در فرانسه زندگی می کنند.

 

 

• پایتخت : پاریس
• وسعت : حدود ۶۷۵ هزار کیلومتر مربع
• جمیعت : حدود ۶۶ میلیون نفر
• زبان رسمی : فرانسوی
• پول رایج : یورو
• کد تلفن : ۰۰۳۳
• شهرهای مهم : پاریس

 

 

موقعیت و وسعت :
فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی است. فرانسه بزرگ‌ ترین کشور اروپای غربی (یک سوم وسعت ایران) و بعد از اکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد. بریتانیا نیز از طریق تونل کانال مانش با فرانسه مرتبط است.

 

 

 

جغرافیا :
وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع‌ ترین وضعیت ‌ها در اروپا است : دشت ها، کوهستان های قدیمی، سلسله جبال کوه های مرتفع، جلگه ها، ساحل های اقیانوسی و مدیترانه ‌ای در این کشور وجود دارند. دشت‌ ها دو سوم مساحت کل فرانسه را تشکیل می‌ دهند.
رشته‌ کوه‌ های اصلی : آلپ (که قله آن مون بلان مرتفع ترین قله اروپای غربی است و ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد)، پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ. ساحل ‌های مرزی، فرانسه را به چهار دریا متصل می‌کنند : دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه. فرانسه دارای ۵۵۰۰ کیلومتر ساحل مرزی است.

 

 

ادیان و مذاهب :
مردم فرانسه از نظر مذهب کاتولیک هستند. در حدود ۸۵ درصد مردم این کشور کاتولیک بوده و بقیه با ۵ تا ۱۰ درصد مسلمان و پروتستان ها در حدود ۲ درصد جمعیت را تشکیل می دهند. جمعیت یهودی این کشور ۱ درصد و مذاهب دیگر ۴ درصد را تشکیل می دهند.

 

اقتصاد :
فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌ شود.
از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور فرانسه می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین ‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی ‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود. گندم، جو، سیب ‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می ‌دهند. منابع طبیعی هم زغال سنگ، آهن، بوکسیت، روی، پتاس، الوار، ماهی می باشند.

وضیعت آب و هوایی :
فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند :
برتانی و نورماندی : آب و هوای اقیانوسی مرطوب
اکیتن : آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه ‌ای
شرق و شمال غرب : آب و هوای نیمه ‌قاره ‌ای زمستان سرد و برفی
جنوب: آب و هوای مدیترانه ‌ای
ویژگی آب و هوا در مناطق کوهستانی، زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوت های بزرگ بسته به دامنه‌ ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

 

 

 

 

مردمی که به اصالتشان اهمیت می دهند

فرانسوی ها مردمانی مبادی آداب اجتماعی و خون گرم هستند. آنها از تکان دادن دست برای سلام کردن استفاده می کنند و همان طور که می دانید از کلمه معروف “Bonjour” برای سلام کردن و از کلمه “Au revoir” برای خداحافظی کردن استفاده می کنند.
مردمان فرانسه به زبان خود تعصب دارند و سعی می کنند در صحبت کردن از کلمات زبان دیگر کمتر استفاده کنند. رفتار اجتماعی مردم فرانسه با رفتار دوستانه و شخصی شان بسیار متفاوت است. آنها فقط اعضای خانواده و دوستان بسیار نزدیک خود را به اسم کوچک صدا می زنند.
هر عضو خانواده فرانسوی وظیفه خاص خود را دارد و در تامین مخارج کمک می کند.
در فرانسه مانند هر کشور با تمدن دیگری احترام به بزرگتر ها و صاحب منصبان بسیار رایج است. حتما یادتان باشد برای صدا کردن خانم ها از کلمه “مادام یا مادمازل” و برای اقابون از پیشوند” موسیو” استفاده کنید.
اگر در فرانسه به میهمانی شام دعوت شدید، حتما به خاطر داشته باشید که سر وقت در محل حاضر شوید. سعی کنید بهترین لباس خود را بپوشید و حتما دسته گلی برای آنها بفرستید. البته حواستان باشد که تعداد شاخه ها به ۱۳ عدد نرسد زیرا آنها عدد ۱۳ را دوست ندارند!!

فرهنگ اجتماعی
فرانسه کشوری لیبرال است که در عین حال برای ارزش‌ها و فرهنگ خانوادگی اهمیت زیادی قائل است. البته امروزه خانواده‌های بزرگ و گسترده به خانواده‌های کوچک شامل پدرو مادر و یک الی دو بچه تبدیل شده‌اند. فرانسوی‌ها برای دوستی و روابط خود ارزش زیادی قائل‌اند.

مردم کشور فرانسه، شیک‌پوش و طرفدار مد هستند. فرانسه، مرکز صنعت مد و پاریس پایتخت مد جهان است. فرانسویان ثروتمند هستند و سبک زندگی پر زرق‌و‌برقی دارند.
با وجود این که افراد از ملیت‌ها و مذهب‌های گوناگون در فرانسه زندگی می‌کنند اما فرانسویان هویت فرهنگی غنی خود را حفظ کرده‌اند. گرچه غرب‌زدگی بر فرهنگ فرانسه نیز بی‌تاثیر نبوده اما آنها به فرهنگ خود می‌بالند و در راه حفظ آن می‌کوشند.

 

 

 

 

معماری
بناهای تاریخی، باشکوه و زیبای فرانسه در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند. هر دوره‌ی زمانی خاص، تاثیری شگرف در رشد و توسعه‌ی کلیساهای باشکوه و کاخ‌های بی‌نظیر در این کشور داشته‌ است که امروزه فرانسه به داشتن آنها می‌بالد. معماری این کشور متاثر از سبک‌های معماری رومی، گوتیک و ایتالیایی است. از میان شاخص‌ترین آثار معماری فرانسه که جزء جاذبه‌های گردشگری اصلی این کشور هستند، می‌توان برج ایفل و کاخ ورسای را نام برد.

 

 

 

 

هنر و ادبیات

فرانسه، مهد هنر و ادبیات است. جنبه‌های هنری فرانسه در آثار نقاشی گذشته و زمان حال به وضوح دیده می‌شود. هنرمندان و نقاشان متعددی در دوره‌های زمانی مختلف در فرانسه ظهور کرده‌اند و هنر فرانسه را ارتقاء بخشیده‌اند. هنرمندان مشهوری چون ادگار دگا، کاود مونه و پیر آگوست رنوآر از این کشور برخاسته‌اند. سرمایه‌های هنری فرانسه در موزه‌های متعددی نظیر لوور، پیکاسو و موزه‌ی Orsay به نمایش در آمده‌اند.

 

 

موزه ی لوور

موزه Orsay
فرانسه در تاریخ ادبیات دنیا نیز نقشی تاثیرگذار داشته است. از مشهورترین شاعران و نویسندگان فرانسه، ویکتور هوگو، ژان پل سارتر و مولیر را می‌توان نام برد.
زبان
فرانسه زبان رسمی این کشور است و فرانسوی‌ها زبان خود را به عنوان مهم‌ترین بخش از فرهنگ و هویت خود در نظر می‌گیرند. به علاوه، این زبان در کشورهای دیگر دنیا نیز رواج پیدا کرده است. اهالی این کشور به ۷۵ زبان محلی مختلف از جمله زبان فلامان، ایتالیایی، باسکی، برتون، کاتالان و زبان‌های مختلف اکسیتان صحبت می‌کنند. در میان این‌ زبان‌ها، کاتالان بیشتر رواج دارد و بیشتر در نواحی رشته‌کوه پیرنه‌ی فرانسه، دیده می‌شود. قانون کشور فرانسه، تمامی این زبان‌های محلی را به رسمیت می‌شناسد و این زبان‌ها در بخش‌هایی که رواج دارند به عنوان زبان دوم در مدرسه آموزش داده می‌شوند.

 

 

فرهنگ

فرانسه، دومین کشور بزرگ اروپا، به فرهنگ غنی و متنوعش شهرت دارد. کانال مانش در شمال و دریای مدیترانه و خلیج بیسکای (Biscay) در جنوب این کشور واقع شده‌اند. نقشه‌ی فرانسه، شبیه به یک شش‌ضلعی است که با کشورهای ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، آندورا و سوئیس همسایه است.

فرهنگ فرانسه، قرن‌های متمادی را در بر می‌گیرد. آنچه که ما امروز در فرانسه می‌بینیم ترکیبی از تمدن‌های کهن و گوناگون است؛ تمدن‌هایی نظیر تمدن یونان، روم و سلت‌ها. به علاوه، فرهنگ این کشور از سایر کشورهای همسایه و همچنین رویداد‌های تاریخی متعدد که در طول تاریخ این کشور روی داده‌اند، تاثیر پذیرفته است.

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید