۲۰

دی
۱۳۹۶

جزایر سلیمان دریک نگاه

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 162 0

اگربخواهیم درموردجزایر سلیمان بدانیم باید بگوییم این جزیره دراقیانوس آرام غربی قرار گرفته و دارای۹۹۰جزیره میباشد.اقتصاداین کشور برپایه کشاورزی می باشد وبزرگ ترین منبع درآمد این کشور صادرات ماهی تن می باشدزنان جزایر سلیمان به حصیربافی وصدف کاری شاغل می باشند بامادرمرکز مشاوره سفر طلوع سفریاد همراه باشید تابیشتر با جزئیات با آنها آشنا شویم.

اطلاعات کلی

پایتخت: هونيارا

زبان رسمی: انگليسي (رسمي)، انگليسي محلي ، بيش از ۸۵ زبان محلي (عمدتاً ملانزي ؛‌۸۵%) .

نوع حکومت: دموکراسی پارلمانی

واحد پول: دلار جزلیر سلیمان(Solomon Island Dollar)

مذهب: انگليكن (۳۴%) ، كاتوليك رومي (۱۹%) ، ديگر كليساهاي مسيحي .

امید طول عمر: ۶۹سال

رشد سالانه جمعیت: ۲٫۷۶%درصد (July 2004 est.)

جمعیت: ۵۲۳,۶۱۷ نفر (July 2004 est.)

شهرهای مهم: گيزو

مساحت: ۲۸,۴۵۰ کیلومتر مربع

جزایر سلیمان دریک نگاه

موقعیت

کشورـ‌جزیرۀ سلیمان در اقیانوس آرام غربی و در شمال شرقی استرالیا واقع است. جزایر بوگنویل و بوکا و نیز جزایر گرین که به جزایر سلیمان شمالی معروف‌اند، عملاً جزئی از کشور پاپوآگینۀ نو محسوب می‌شوند و ارتباطی با کشور سلیمان ندارند. مساحت این کشور ۲۸,۳۷۰ کیلومتر مربع و شهر هونیارا۵ پایتخت آن است.

سیمای طبیعی

جزایر سلیمان، یا به گویش دیگر سالُمُن، در پهنه‌ای از اقیانوس آرام قرار دارند و از جزایر گودال‌کانال، مالیتا، نیوجورجیا، سان کریستوبال (ماکیرا)، سانتا ایزابل، شوازول، نِندو (سانتا کروز) و جزیره و جزیرک ‌های بسیار دیگری تشکیل شده‌اند. جزایر بزرگ و اصلی این کشور، کوهستانی و جنگلی‌اند و منشأ آتشفشانی دارند و رودخانه‌های نسبتاً پرآب و خروشان آن را مشروب می‌کنند. گودال‌کانال، که وسیع‌ترین جزیرۀ این کشور است، جلگه‌های ساحلی متعددی دارد و بیشترین جمعیت کشور در آن متمرکز است. آتشفشان‌های چندی ازجمله کوه پوپو ماناسیو؛ با ارتفاع ۲,۳۲۱ متر، و نیز کوه ماکارا کومبورو؛ با ارتفاع ۲,۴۴۷ متر، بلندترین نقاط این سرزمین به‌شمار می‌‌آیند. اقلیم این کشور گرم و مرطوب است و از فروردین تا آبان وزش بادهای جنوب شرقی به لطافت و تحمل‌پذیری آن می‌افزاید و بادهای شمال غربی، که از آذر تا فروردین می‌وزد، هوا را به‌شدت گرم و مرطوب می‌کند. بارندگی سالانه این کشور قابل توجه است و به ۲‌هزار تا ۳‌هزار میلی‌متر، می‌رسد. حیات‌ وحش این سرزمین را پرندگان بسیار و خزندگانی چون سوسمار تشکیل می‌دهند. شهرهای مهم آن عبارت‌اند از هونیارا، گیزو، ساهالو، مالانگو، تاکوئا، و بوئالا

اقتصاد

کشاورزی، جنگل‌داری، و شیلات، به‌ویژه فرآوری ماهی تُن، بزرگ‌ترین منبع درآمد اقتصادی کشور سلیمان است. کاکائو، نارگیل، و روغن نخل از محصولات صادراتی این کشور است و کشت سیب‌زمینی، سبزیجات، برنج و نیز گله‌داری و پرورش خوک مصارف داخلی را تأمین می‌کنند. طلا و بوکسیت از منابع زیرزمینی و نساجی، تولید مواد غذایی به‌ویژه غذاهای دریایی، انواع باتری، نوشابه، تنباکو و پشم‌ شیشه، فرآورده‌های صنعتی این کشور را تشکیل می‌دهند. صدف‌کاری و حصیربافی از هنرهای دستی زنان این سامان است. جزایر سلیمان از نظر شبکۀ راه‌های زمینی پیشرفت شایان توجهی نداشته، و برعکس ارتباطات دریایی و هوایی آن، به‌ویژه با جزایر اطراف و استرالیا، وضعیت مطلوبی دارد. آموزش و مراقبت‌های بهداشتی تحت نظارت دولت یا کلیساست و بیماری مالاریا از مسائل مهم بهداشتی کشور مذکور است. آب آشامیدنی در جزایر بزرگ آن فراوان است و آب مورد نیاز جزایر کوچک از طریق لوله‌کشی زیردریایی تأمین می‌شود. ۸۵ درصد از اراضی این سرزمین پوشیده از جنگل است و درآمد آن از راه مصنوعات جنگلی به ۳۰۹‌میلیون دلار سلیمان بالغ می‌شود. حجم چوب‌های صادراتی آن نیز سالانه به ۸۷۲‌هزار متر مکعب می‌رسد.

حکومت و سیاست. نوع حکومت کشور سلیمان سلطنتی مشروطۀ چندحزبی است و فرماندار کل، که نمایندۀ ملکۀ انگلستان است، از میان اهالی بومی سلیمان انتخاب می‌شود و بالاترین مقام این کشور است. نهاد قانون‌گذاری آن از یک مجلس ملی تشکیل می‌شود و اعضا آن ۵۰ نفرند که مردم آنان را برای یک دورۀ پنج‌ساله انتخاب می‌کنند. قدرت اجرایی این کشور در دست نخست‌وزیر است که با تصویب پارلمان به این سمت منصوب می‌شود. فرماندار کل نیز با توصیه و صلاحدید مجلس مزبور معرفی می‌شود و پس از توشیح ملکۀ انگلستان برای مدت پنج سال ادارۀ امور کشور را به‌دست می‌گیرد. دولت سلیمان از اعضای جامعۀ ملل مشترک‌المنافع و نیز عضو سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی است.

آب و هوای جزایر سلیمان

جزایر سلیمان کشوری است که در اقیانوس آرام قرار دارد و بیشتر از ۹۹۰ جزیره در آن وجود دارد. پایتخت آن هونیارا است. این جزیره زیبا از صدها  جزیره بزرگ و کوچک درست شده که مهم ترین جزیره های آن نیو جورجیا، گوادال کانال، مالایتا و سان کریستوبال است.

این کشور خاطره انگیز و زیبا از جزایر آتشفشانی و کوهستانی سلیمان که از شش جزیره اصلی و صد ها جزیره کوچک دیگر به وجود آمده، بلندترین قسمت آن قله با ارتفاع ۲۴۴۷ متر است و نام آن ماکاراکومبورو است. وضعیت آب و هوای این جزیره پر رمز و رازو پر گنج استوایی است و در ماه های نوامبر تا آوریل بارندگی در آن به وفور دیده می شود و دما در این ماه ها بالا است.

وجه تسمیه جزایر سلیمان

این جزایر برای اولین بار یک دریانورد اسپانیایی، معروف به آلوارو دی مندانا دی نیرا در سال ۱۵۶۸ به آن جا رسید و این جزیره را کشف کرد. اما این یک کشف ساده ی یک جزیره نبود. او یک روز که داشت در جزیره قدم می زد و جزیره را می گشت در دهانه رود خانه ای به نام ماتانیکو مقداری قابل توجهی طلا پیدا کرد و باور داشت که گنج بزرگی پیدا کرده و به خیال خودش به گنج‌های حضرت سلیمان رسیده به خاطر همین به این جزایر نام جزایر سلیمان را داد.

ساکنان اولیه جزایر سلیمان

ساکنان این جزیره پر رمزو راز پیش از سال ۱۸۹۳ به صورت نیروی کار در مزرعه های جزایر اقیانوس آرام مشغول به کاربودند و استثمار می‌شدند. در سال ۱۹۴۲ که این جزیره بوسیله امپراتوری ژاپن اشغال شد جنگ های سخت و شدیدی در این جزیره به وجود آمد که یکی از آن ها نبرد بزرگی بود که بر سر جزیره گودال کانال اتفاق افتاد و بعد از این جنگ این کشور استقلال خودش را اعلام کرد.

جزایر سلیمان که در قرن ۱۹ میلادی به وسیله انگلیس اشغال شده بود در جنگ جهانی دوم هم ژاپن این جزیره را اشغال کرد و همین مساله سبب شد این جزایر پر گنج برای ژاپن و ایالات متحده آمریکا به میدان جنگ تبدیل شود. بعد از همه این جنگ ها و درگیری ها بود که در سال ۱۹۷۶ این جزیره استقلالش را اعلام کرد و یک حکومت مردمی در این کشور به وجود آمد.

حدود شصت درصد از مردم این کشور باسواد هستند و قسمتی از دانشگاه ساوت پاسیفیک در این جزیره زیبا قرار دارد. اقتصاد این جزیره از همه بیشتر بر پایه صادرات الوار و چوب است. این جزیره جزء کشورهای مشترک ‌المنافع است. حدود یک سوم نیروی کار جزایر سلیمان کار اصلی شان کشاورزی است و مشغول به زراعت می باشند و از این راه روزگار می گذرانند.

تهیه و تولید الوار صنعت مهم این کشور است که پایه اقتصاد آن به حساب می آید. اما نارگیل، مغز نارگیل و کاکائو هم از این کشور به دیگر نقاط دنیا صادر می شود. به طور کلی صادرات جزیره سلیمان شامل نارگیل، روغن خرما، الوار، ماهی و البسه است که به چند کشور از جمله چین  کره جنوبی، ژاپن تایلند، ایتالیا و فیلیپین این مواد صادر می شود و محصولاتی که به این کشوروارد می شود مثل غذا، سوخت، کالاهای تولید شده، دستگاه‌ها و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهایی مثل نیوزیلند، استرالیا، سنگاپور، ژاپن،فیجی و پاپوآ گینه نو است.

گیاهان جزیره سلیمان

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۹۴۸ میلیون دلار است. ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۵ درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. مذهب مردم این جزیره انگلیکن، کاتولیک رومی و مسیحی کلیساهای دیگر هستند.

زبان رسمی مردم این جزیره انگلیسی است اما فقط یک یا دو درصد از اهل جزیره به این زبان حرف می زنند. ۹۴ درصد از جمعیت این جزیره مرموز از نژاد ملانزیایی هستند. احزاب فعال در این جزیره حزب متحد جزایر سلیمان و حزب اتحاد خلق است. نرخ تورم در جزیره سلیمان  ۶٫۳ درصد است. نکته قابل توجه اینکه این جزیره هیچ ارتش و نیروی نظامی را ندارد.

تاریخ معاصر

ساكنان جزاير سليمان ، قبل از ايجاد تحت الحمايگي توسط بريتانيا در ۱۸۹۳ ، به صورت نيروي كار در مزارع ديگر جزاير اقيانوس آرام استثمار مي شدند . جزاير سليمان ، كه از ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۴ به اشغال ژاپنيها در آمد ، صحنه‌ي جنگهاي شديد از جلمه نبردي بزرگ بر سر جزيره‌ي گودال كانال بود . در ۱۹۷۸ استقلال به دست آمد .

همانطور که دربالا خواندیم جزایر مارشال دارای آب وهوای استوایی می باشدونکته جالب اینکه جزایر سلیمان ارتش ونیروی نظامی نداردواین نشان از آرامش وصلح دردرون این سرزمیین ها را نشان میدهد.

واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید