۲۳

بهمن
۱۳۹۶

اقامتگاه گردشگری کلبه آقامیر پاسارگاد

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 137 0

درادامه اقامتگاههای بومگردی شیراز و شهرستان پاسارگاد به کلبه اقا میر پاسارگاد میرسیم اقامتگاهی که ازسال ۸۵ فعالیت گردشگری خود را آغاز نموده است  این خانه ازخشت وگل ساخته شده ودران غذاهایی که سرو میشود همگی به صورت ارگانیک تهیه میشوند این خانه باقدمت ۱۰۰ ساله به عنوان اقامتگاهی زیبا پذیرای گردشگران میباشد. بامادر مرکز مشاوره سفر طلوع سفریاد همراه باشید تابیشتر درمورد این اقامتگاه بخوانیم.

این مجموعه از سال ۸۵ فعالیت گردشگری خود را آغاز و به عنوان خلاق و ایده پرداز انواع گردشگری با هدف احیاء ارزشهای بومی و حفظ محیط زیست با هدف توسعه پایدار فعالیت می نماید. و از سه مکان اقامتی کلبه آقامیر واقع در مرکز شهرستان پاسارگاد – سعادتشهر خیابان شاهزاده حسین و خانه بامداد در روستای مادر سلیمان ۲۰۰ متری آرامگاه کورش و همچنین بنکوه عشایری کِرخوس تشکیل گردیده که در هر مکان دست یابی به اهداف توسعه پایدار ،برنامه ریزی تور و خدمات گردشگری انجام می گیرد.

کلبه آقامیر با احیا ارزشهای بومی مبتنی بر فرهنگ و آداب رسوم   قوم پارس ونیاکان هخامنشی و همچنین معرفی تنوع زیستی تحت عنوان کمپین خرسی فعالیت می نماید. بازدید از کرشک های شیره پزی ، جشن انگور و مراسم شیره پزی همزمان با کوچه باغ گردی و خوردن خوراکهای تاریخی ،عشایری ، بومی و محلی از جاذبه های کلبه آقامیر می باشد.

بنکوه عشایری کر خوس: كوچ نشيني كهن ترين شيوه زيست بشر است كه پا برجا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگترين جاذبه هاي اين شيوه معيشت است . گردشگران عشايری در پاسارگادکوچ نشینان  پسامدرنی هستند که اصالت معنايی خود را در چشم اندازهای فرهنگی هخامنشیان  جستجو می کنند.

اقامتگاه گردشگری کلبه آقامیر پاسارگاد

نام آقامیر بر گرفته از نیاکان خانواده میری می باشد و جد هفتم این خانواده که در سالهای خیلی دور در منطقه کمین و شهرستان پاسارگاد به عنوان کیال دار و معتمد محلی زندگی می کرده و آثاری از آن تا به امروز در این خاندان وجود دارد

بامداد آفریده فروغ و روشنایی ، شبگیر ، سپیده دم ، پگاه ، سرآغاز کار و تلاش خانه بامداد یاد و یادگاریست از دوستی قدیمی بنام اکبر عرفانیان که سالها پیش روی در نقاب خاک کشید.

کِرخوس بز کوهی معمولاً به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند. بیشتر گله‌های ده تا بیست راسی تشکیل می‌دهند. ولی گاهی گله‌های بزرگ بیش از ۷۰ راس از آنها دیده می‌شود. معمولاً گله به‌وسیله یک نر مسن و قوی (کرخوس) رهبری می‌شود. گاهی نرهای جوان گله‌های جداگانه تشکیل می‌دهند. از گیاهان کوهستانی و جوانه درختچه‌ها و درختها تغذیه می‌کنند.

اقامتگاه گردشگری کلبه آقامیر پاسارگاد

کرخوس حیوانی زرنگ و باهوش است که به ندرت در تله شکارچی قرار می گیرد .شاهکار یک شکارچی کهنه کار شکار یک یا چند “کر خوس” در دوره شکارچی بودنش است . این حیوان بدلیل سن بالا شاخهای بلند و رنگ خاکستری متمایل به سفید دارد در طول روز به استراحت پرداخته و پسین و بامداد برای چرا و نوشیدن آب از پناهگاه خارج می گردد.

، خانه ای ساخته شده از گل و خشت است که در جهت ترویج و احیاء ارزش های بومی، عشایری و سنتی در منطقه کمین پاسارگاد، تاسیس شده است. بنای این اقامتگاه قدمتی حدودا صد ساله دارد و در آن عناصری از زندگی مردم ایران را در صد سال گذشته مشاهده می کنید، حس نوستالژی لحاف و رخت خواب های پیچیده شده در گوشه اتاق، حوض آبی پر ماهی های قرمز در حیاط و شمعدانی های باطراوت، کرسی، فرش دست بافت و درهای چوبی سنتی شما را به میهمان لذتی وصف ناپذیر خواهد کرد. آقامیر، بنیانگذار استروتوریسم (گردشگری کیهانی) است و با اقامت درخانه او، تجربه رصد آسمان زیبای شب را خواهید داشت. مراسم شیره پزی، نان پزان و مشک زنان از دیگر خدمات متمایز این خانه بومی است که تجربه آن را، در کمتر مکانی خواهید داشت. تولید و ترویج استفاده از محصولات سبز و ارگانیک از اهداف این مجموعه است، از این رو تمامی خوراکها در این خانه، بومی و ارگانیک هستند. در این کلبه سعی شده خوراک های سنتی و بومی منطقه احیا شود و شما می توانید از میان طیف وسیع خوراک های این اقامتگاه بومگردی (خوراک های ایرانی، هخامنشی، عشایری و بومی)، دمنوش و یا غذای مورد علاقه خود را در ظروف سنتی نوش جان کنید. به پاس تمام تلاش های کلبه آقامیر، این اقامتگاه عنوان اقامتگاه برتر کشور را در سال ۱۳۹۵ دریافت کرد. با اقامت در خانه بومی آقامیر، از خدمات و تورهای متنوع و متمایز بهره مند شوید و تجربه ای کاملا متفاوت را از سفر به شیراز در ذهن خود ثبت نمایید.

اقامتگاه گردشگری کلبه آقامیر پاسارگاد

آدرس : شیراز-سعادت شهر- پاسارگاد

اقامتگاه بومگردی  کلبه آقامیر پاسارگاد رامیتوانید درشرکت خدمات مسافرتی طلوع سفریاد رزرو نمائید.

تلفن:۰۳۱۳۲۳۵۲۶۷۳

واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید