۲۳

آذر
۱۳۹۶

نگاهی کلی به دانمارک

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 180 0

دانمارک یکی از کشورهای اروپایی میباشد.در زیر اطلاعات جالبی در مورد بعضی از خصوصیات این کشور برای آشنایی شما عزیزان آورده ایم با اصفهان تور همراه باشید.

برای مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت دانمارک ابتدا باید بدانید که پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

 

اختلاف ساعت با تهران

دانمارک در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

دانمارکی

واحد پول

کرون دانمارک (DKK)

جهت رانندگی: راست

وضعیت آب‌و‌هوایی

دانمارک آب‌و‌هوای معتدلی دارد. جریان گلف استریم سبب اعتدال هوا در این کشور شده است. در این کشور ۴ فصل متمایز وجود دارد؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. آب‌وهوا در ماه‌های بهاری آوریل و مه ملایم است و ماه‌های تابستانی ژوئن و جولای و آگوست، گرم‌ترین ماه‌های سال هستند. پاییز از سپتامبر تا نوامبر ادامه دارد و معمولا ابری و بارانی است. ماه‌های زمستانی دسامبر تا مارس سرد هستند و یخبندان و بارش برف دارند.

دانمارک در منطقه‌ی معتدل شمالی قرار دارد و میانگین دمای هوای هوای آن ۷/۷ درجه سانتیگراد است. فوریه معمولا سردترین ماه سال و میانگین دما صفر درجه سانتیگراد است. ماه آگوست با میانگین دمای ۱۵/۷ درجه‌ی سانتیگراد، گرم‌ترین ماه سال است

دمای دریا

دانمارک با کیلومترها خط ساحلی احاطه شده و یکی از سرگرمی‌ها و تفریحات اهالی و گردشگران در این کشور، شنا در اقیانوس است. بهترین زمان برای شنا در دانمارک در ماه‌های تابستانی از ژوئن تا آگوست است. میانگین دمای دریا در این مدت بین ۱۷ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است. در ماه آگوست، میانگین دمای آب تا ۲۵ درجه هم می‌رسد.

بهترین زمان برای سفر

دانمارک نسبت به سایر کشورهای منطقه‌ی اسکاندیناوی آب‌و‌هوای ملایم‌تری دارد و آب‌و‌هوا در سراسر این کشور تغییرات اندکی دارد. وضعیت وزش باد و نزدیکی به دریا باعث تفاوت آب‌و‌هوایی در دانمارک شده است. میزان بارش باران در تمام طول سال تقریبا ثابت و میانگین سالانه‌ی آن برابر با ۶۱ سانتیمتر است. مناطق غربی مرطوب‌تر از نواحی شرقی هستند.

با وجود اینکه در فصل بهار آفتاب ملایم است و آسمان‌ کمتر ابری می‌شود، تابستان بهترین فصل برای سفر به دانمارک است. ماه‌های تابستانی ژوئن، جولای و آگوست زمانی که آب‌و‌هوا در گرم‌ترین حالت خود قرار دارد و طبیعت و چشم‌اندازهای طبیعی به زیباترین شکل خود در می‌آیند. فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات گردشگری در این فصل به بیشترین میزان خود می‌رسد.

فراموش نکنید که ماه جولای فصل تعطیلات برای دانمارکی‌هاست و معمولا به مناطق حومه و ساحلی سفر می‌کنند. در این فصل مناطق محبوب توریستی بسیار شلوغ هستند. شاید این شلوغی برای‌تان خوشایند نباشد.

کپنهاگ در تمام طول سال گردشگر دارد اما فصل پرگردشگر سال در این شهر در ماه‌های جولای و آگوست است. بهترین زمان برای سفر به کپنهاگ ماه‌های مه، اوایل ژوئن و سپتامبر است.

پاییز هم فصل مناسبی برای سفر است به خصوص که برگ‌های هزاررنگ پاییزی، جلوه‌ی دیگری به مناظر طبیعی می‌دهند که قابل وصف نیست. اما فراموش نکنید که در این فصل دمای آب در نواحی ساحلی پایین است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری هم ساعت کاری خود را کاهش می‌دهند.

زمستان‌های دانمارک سرد است اما به ندرت غیرقابل‌تحمل می‌شود. در واقع زمستان‌های دانمارک نسبت به سایر کشورهای شمالی اسکاندیناوی، گرم‌تر است. فصل زمستان هم برای گردشگران محدودیت زیادی ندارد و برای سفر و تجربه‌ی زمستان‌ دانمارک و تعطیلات کریسمس هم می‌توانید روی آن حساب کنید.

 

هزینه‌های سفر به دانمارک

هزینه‌‌ی محل اقامت

اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی ۲۰۰ کرون دانمارک هزینه دارد. معمولا در این خوابگاه‌ها ۱۲ نفر یا بیشتر شب را به صبح می‌رسانند. خوابگاه‌های کوچک‌تر از ۲۴۰ کرون شروع می‌شوند. هتل‌ها در دانمارک ارزان نیستند. برای اقامت در هتل باید شبی در حدود ۶۸۵ کرون و بالاتر بپردازید. هتل‌هایی که خارج از شهرهای بزرگ قرار دارند، از شبی ۴۵۰ کرون شروع می‌شوند. کرایه اتاق‌های اشتراکی از طریق Airbnb در حدود ۳۲۵ کرون هزینه دارد. برای کرایه‌ی یک واحد کامل آپارتمان، در حدود ۹۰۰ کرون باید بپردازید. در مورد این اقامتگاه‌ها هم هر چه از شهرهای بزرگ فاصله بگیرید، هزینه‌ی آنها کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید سفر ارزانی داشته باشید، اقامت در اردوگاه شبی بین ۵۵ تا ۹۵ کرون هزینه دارد. برای اقامت در هر کدام از اردوگاه‌های دانمارک باید کارت  Camping Key Europe داشته باشید. این کارت در حدود ۱۱۰ کرون هزینه دارد. اگر قصد دارید که فقط یک شب در اردوگاه اقامت کنید می‌توانید با پرداخت ۳۵ کرون، کارت عبور موقت بگیرید.

میانگین هزینه‌ی غذا

غذا در دانمارک گران است. اگر بخواهید در یک رستوران غذا بخورید بین ۷۵ تا ۱۱۵ کرون باید بپردازید. این هزینه برای یک غذای ارزان در وعده‌ی ناهار است. وعده‌های غذایی شام بین ۱۳۵ تا ۲۰۵ کرون هزینه دارند. هات‌داگ ارزان را می‌توانید با پرداخت ۲۵ تا ۳۵ کرون بخرید. اگر قصد دارید بیرون غذا بخورید، انواع غذاها و کباب‌های حاضری و پیتزافروشی‌ها ارزان‌ترین انتخاب هستند. اگر قصد دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه ی خرید مواد اولیه برای یک هفته در حدود ۳۲۰ کرون است. فروشگاه‌های Netto و Lidl، فروشگاه‌های ارزان برای خرید مواد غذایی هستند.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

سفر با قطار در سراسر دانمارک در حدود ۵۵۰ کرون هزینه دارد. اتوبوس‌ها از ۳۰۸ کرون شروع می‌شوند. هر چه زمان تهیه بلیط به زمان سفر نزدیک‌تر باشد، قیمت آن بیشتر می‌شود بنابراین سعی کنید بلیط‌ها را هرچه زودتر رزرو کنید. زودتر رزرو کردن بلیط تفاوت عمده و قابل توجهی در قیمت بلیط به دنبال دارد. بلیط قطار از فرودگاه تا مرکز شهر کپنهاگ، ۴۰ کرون قیمت دارد. قطارهای محلی و اتوبوس‌ها برای بلیط‌های دو منطقه‌ای ۲۴ کرون هزینه دارند. پیدا کردن پروازهای ارزان از مبدا دانمارک و به مقصد دانمارک، آسان است. چون در منطقه‌ی اسکاندیناوی، فرودگاه‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل عمومی هستند. با اتوبوس و قطار هم می‌توانید به کشورهای اطراف سفر کنید. در واقع سفر کردن از دانمارک به کشورهای دیگر بسیار راحت است.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

موزه‌ها معمولا در حدود ۷۰ کرون هزینه ورودی دارند. انواع مختلفی از تورهای روزانه در دانمارک وجود دارد که معمولا شامل گشت و گذار در طبیعت حومه‌ی شهر است. بیشتر این تورهای یک روزه ۳۴۰ کرون و بیشتر هزینه دارند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۳۵۰ تا ۴۲۵ کرون

البته این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

از بلیط‌های نارنجی استفاده کنید

سیستم راه‌آهن دانمارک، بلیط‌های ارزان خود را از طریق وب‌سایت به فروش می‌رساند که به بلیط نارنجی مشهور هستند. این بلیط‌ها را فقط آنلاین می‌توانید بخرید و قبل از اینکه سوار شوید باید آنها را پرینت بگیرید. این بلیط‌ها یک‌سوم بلیط‌هایی که از ایستگاه می‌خرید، هزینه دارند.

بلیط‌ها را از قبل رزرو کنید

رزرو کردن بلیط اتوبوس‌ها و قطارها از یک ماه قبل تا ۵۰ درصد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند. اپراتورهای مشهور عرضه بلیط عبارت‌اند از DSB و Abildskou.

خودتان آشپزی کنید

غذا خوردن در رستوران در دانمارک به هیچ وجه ارزان نیست و از آنجایی که آشپزی دانمارک چندان مشهور نیست، اگر خودتان آشپزی کنید و غذای دانمارکی نخورید، چیز زیادی از دست نداده‌اید. هزینه‌ی خرید مواد اولیه برای آشپزی برای مدت یک هفته ۲۴۰ کرون است که بسیار ارزان‌تر از حالتی تمام می‌شود که بخواهید وعده‌های غذایی را بیرون میل کنید. در نهایت اگر دوست دارید بیرون غذا بخورید، از پیشنهادات ویژه برای وعده‌ی ناهار استفاده کنید که قیمت‌های بسیار مناسب‌تری دارند.

غذای خیابانی بخورید

از غرفه‌های خیابانی می‌توانید انواع فست‌فود مثل سوسیس، هات‌داگ و ساندویچ را با قیمتی بین ۲۷ تا ۳۵ کرون بخرید. اگر نمی‌خواهید خودتان آشپزی کنید، این شیوه ارزان‌ترین راه برای غذا خوردن در دانمارک است. انواع پیتزا و غذای حاضری را می‌توانید در این غرفه‌های خیابانی خریداری کنید که قیمت‌های قابل قبولی دارند.

کارت گردشگری دریافت کنید

اگر می‌خواهید به جاذبه‌های گردشگری متعددی سر بزنید، توصیه‌ی  ما این است که حتما از کارت‌های تخفیف گردشگری استفاده کنید. با در اختیار داشتن این کارت‌ها می‌توانید از تخفیف در ورودی جاذبه‌های گردشگری یا جاذبه‌های رایگان استفاده کنید. حمل و نقل رایگان هم یکی دیگر از مزیت‌های فوق‌العاده‌ی این کارت‌ها است.

در منزل یکی از اهالی اقامت کنید

اگر می‌خواهید حسابی صرفه‌جویی کنید و هزینه‌ی سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، باید از سرویس کوچ سرفینگ استفاده کنید. فقط اقامت رایگان است که تا حد زیادی هزینه‌های سفر شما را کاهش می‌دهد؛ چون هزینه‌ی اماکن اقامتی در دانمارک واقعا زیاد است. کوچ سرفینگ در میان دانمارکی‌ها بسیار رواج دارد و شما می‌توانید میزبان‌های زیادی را پیدا کنید حتی در شهرها و روستاهای کوچک. مسافران زیادی به این شیوه از اقامت و پذیرش مهمان اطمینان دارند و از آن استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، از ماه‌ها قبل از تاریخ ورودتان، برای میزبان‌ها درخواست بفرستید.

بطری آب همراه داشته باشید

آب لوله‌کشی در دانمارک قابل آشامیدن و سالم است. به جای اینکه دائم آب معدنی بخرید، یک بطری آب همراه داشته باشید و در صورت لزوم آن را پر کنید. با انجام این کار، هم در هزینه‌ی سفرتان صرفه‌جویی می‌کنید و هم به حفظ محیط زیست کمک می‌کنید.

خودروهای اشتراکی کرایه کنید

استفاده از وب‌سایت‌هایی که امکان کرایه خودرو به صورت اشتراکی را فراهم می‌کنند، گزینه‌ی بسیار خوبی برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد هستند. وب‌سایت‌هایی مثل Blablacar در سراسر اروپا فعالیت می‌کنند و به راحتی می‌توانید برای سفرهای خود به دانمارک از آن استفاده کنید. البته این سیستم هنوز داخل دانمارک فعال نیست اما برای سفر از کشورهای اطراف به دانمارک می‌توانید از آن استفاده کنید.

رایگان سواری یا هیچ هایکینگ (Hitchhike) را امتحان کنید

رایگان‌سواری یا هیچ هایکینگ سوار شدن بر خودرو یا کامیون عبوری به قصد سفر و بدون پرداخت کرایه است. هیچ هایکینگ در دانمارک مثل سایر کشورهای منطقه‌ی اسکاندیناوی راحت است البته چندان رایج نیست. از آنجایی که بیشتر اهالی این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند، برای برقراری ارتباط با آنها مشکلی نخواهید داشت. با نوشتن مقصد سفرتان روی یک برگه یا نشان دادن یک پرچم که ملیت شما را نشان می‌دهد می‌توانید به خودروهای عبوری اطلاع دهید که قصد سفر دارید. اگر رانندگان عبوری بفهمند که گردشگر هستید احتمال اینکه شما را سوار کنند بیشتر است. مثل بسیاری از کشورهای دیگر، هیچ هایکینگ در بزرگراه‌ها ممنوع است

دین

۸۰٫۴ درصد مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری (لوتران) هستند به غیر از کلیسای مردمی پروتستان، جوامع مذهبی بسیاری در دانمارک هست. برآورد شده‌است که حدود۱۵۰ جامعه مذهبی بزرگ و کوچک در دانمارک وجود دارد. کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان اکثریت جمعیت کشور دانمارک را تشکیل می‌دهند.

در دانمارک، تمام افراد تا زمانی که قانون را رعایت کنند، می‌توانند آزادانه به امور دینی و مذهبی خود بپردازند و عقاید خود در مورد زندگی را دنبال کنند. تمام افراد آزادند که عقاید یا وابستگی‌های مذهبی خود را تغییر دهند – و این کار را می‌توانند به عنوان مثال با ترک یک جامعه مذهبی و عضویت در یک جامعه مذهبی دیگر انجام دهند.

اسلام

به دنبال چاپ کاریکاتورهای توهین آمیز علیه پیامبر اسلام در دانمارک و اعتراض‌های مسلمانان به این حرکت، مجامع فرهنگی آن کشور برنامه‌های مختلفی را برای آشنایی بیشتر مردم با اسلام و دیدگاه‌های آن به اجرا می‌گذارند که طرح انتخاب ملکه روسری دانمارک نیز، یکی از برنامه‌های تشویقی جوانان برای پیوستن به این مباحث است. یک شبکه تلویزیونی در دانمارک اعلام کرد، خانم هدی فلاح، دختر عراقی مقیم آن کشور را به عنوان نفر برگزیده ملکه روسری دانمارک در سال ۲۰۰۸ معرفی کرد. جایزه نفر اول مسابقه یک دستگاه آی پاد، یک روسری طراحی شده بوسیله Danish fashion boutique و یک سال آبونمان رایگان مجله انگلیسی «دختر مسلمان» است.

ممنوعیت استفاده از نمادها

مسابقه روسری در حالی انجام می‌شود که دولت دانمارک در تلاش است، استفاده از نمادهای مختلف مذهبی، از جمله حجاب، صلیب،عرقچین یهودی و عمامه هندی را در کشور ممنوع کند.

فرهنگ

در سال ۱۹۶۹ دانمارک اولین کشور جهان بود که پورنوگرافی را بطور قانونی آزاد کرد. پارلمان دانمارک در ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ (۷ ژوئن ۲۰۱۲) به ازدواج همجنسگرایان رای مثبت داد. اعضای حزب نژاد پرست دانمارک دارای ۱۸ درصد ارای این کشور است و حزب راست متعصب این کشور برای جلوگیری از مهاجرت مسلمانان به این کشور تلاش می کنند و این نشان نژاد پرستی میان این کشور با سایر ادیان است .

برابری اجتماعی، میانه‌روی و وقت‌شناسی از ویژگی های مهم روش زندگی دانمارکی است.

زندگی اجتماعی

دانمارک متشکل از جمعیتها است و در جهان، دانمارک جزو کشورهایی است که بالاترین تعداد عضویت در انجمنها و جمعیتها را دارد. ۷۳% افراد دست کم عضو ۲ انجمن یا کلوپ هستند.

سینما

از دهه ۱۹۹۰ فیلم‌های دانمارکی توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده و کارل تئودور درایر از کارگردان‌های معروف این کشور در عرصه بین‌المللی است.

آشپزی

آشپزی دانمارکی مانند سایر کشورهای شمال اروپا و همچنین شمال آلمان، بیشتر شامل گوشت قرمز و ماهی است. این ناشی از پیشینه کشاورزی کشور، و همچنین جغرافیای کشور و زمستان‌های سرد و طولانی آن است. با مصرف سرانه ۱۴۵٫۹ کیلوگرم گوشت در سال ۲۰۰۲، دانمارکی‌ها در آن سال گوشتخوارترین مردم جهان به‌شمار آمدند.

ساندویچ‌های باز، معروف به عنوان اسموربرود (smørrebrød) را می‌توان غذای ویژه دانمارک به‌شمار آورد. آبجوهای کارلسبرگ و توبورگ دانمارک معروف هستند.

طعنه و مزاح

در دانمارک مزاح و شوخی در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. بعلاوه بسیاری نیز طعنه می‌زنند. این نحوه صحبت بخصوص در بسیاری از محیط‌های کار تند بنظر می‌آید. افراد می‌توانند چیزهایی به یکدیگر بگویند که به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یک فرد جدید می‌شود. ولی اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، گرچه یکدیگر را کمی مسخره می‌کنند.

 

 

ورزش

فوتبال، پرطرفدارترین ورزش دانمارک است. قایقرانی و دیگر ورزش‌های آبی نیز طرفداران فراوان دارد، و هم‌چنین هندبال، بدمینتون و ژیمناستیک. گروهی از مردم نیز به ورزش اتومبیل‌رانی علاقه‌مندند. یکی از قهرمانان مسابقات ۲۴ ساعته لا مانس، تام کریستنسن اهل دانمارک است.

سرزمین دوچرخه سواران

دانمارک یکی از کشورهایی است که در جهان دارای بیشترین تعداد دوچرخه‌سوار می‌باشد. در ساعات شلوغی ترافیک شهر، تعداد زیادی دوچرخه سوار- والدینی که فرزندان خود را حمل می‌کنند – را در راه منزل یا محل کار، مهدکودک و کودکستان مشاهده خواهید نمود.

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید