۲۱

دی
۱۳۹۶

ایالت واتیکان دریک نگاه کلی

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 193 0

درابتدا برای آشنایی با کشور واتیکان بدنیست اطلاعاتی کلی درمورد خود این کشور پیدا کنیم ودرادامه به جاذبه های گردشگری آن بپردازیم .کشور واتیکان ازسال۱۹۲۹استقلال پیداکرده وکوچک ترین ایالت خودمختاراروپایی می باشد وباتوجه به ۸۰۰نفر جمعیت ان کم جمعیت ترین کشور جهان نیز به حساب می اید مردم واتیکان به زبان ایتالیایی صحبت می کنند و پول رایج این کشور یورو می باشد.درادامه با ما درمرکز مشاوره سفر طلوع سفریاد همراه باشید تا اطلاعات بیشتری بخوانیم.

ایالت واتیکان دریک نگاه کلی

واتیکان در سال ۱۹۲۹ طی توافقی میان سریر مقدس (اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک در شهر رم است که اسقف اعظم آن به پاپ شهرت دارد) و بنیتو موسیلینی (نخست‌وزیر وقت ایتالیا) به‌عنوان یک کشور مستقل تاسیس شد. این کشور که طبق سرشماری سال ۲۰۱۵ تنها حدود ۱,۰۰۰ نفر جمعیت داشته است، در اغلب کشورها سفارتخانه دارد و امروزه در تعداد زیادی سازمان بین‌المللی عضو است. زبان رسمی مردم این کشور ایتالیایی و نوع حکومت آن پاپ سالاری محسوب می‌شود. نکته‌ی جالب اینکه سفرای واتیکان و نمایندگان پاپ به‌طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس به شمار می‌روند نه خود واتیکان.  جالب‌تر اینکه دو نوع گذرنامه در این کشور صادر می‌شود، یکی گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی که وظیفه‌ی صادر کردن آن را سریر مقدس به عهده دارد و دیگری گذرنامه‌های عادی که واتیکان آن را صادر می‌‌کند. گردشگری مهم‌ترین منبع درآمد این کشور محسوب می‌شود. واتیکان مملو از بناهای تاریخی ارزشمند است و تنها کشوری در جهان به شمار می‌رود که به‌صورت کامل در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو جایی برای خود دست و پا کرده است. سن پترو، بزرگ‌ترین کلیسای جهان در واتیکان قرار دارد. این دولت‌شهر دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است، به‌طوری که تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بارانی دارد. از جمله بهترین جاذبه‌های واتیکان می‌توان به کلیسای سن پترو، میدان سن پترو (Piazza San Pietro)، اتاق‌های رافائل، کلیسای سیستین، گالری عکس (Pinacoteca)، موزه‌های واتیکان، کلیسای کوچک نیکولینا، موزه ملی اتروسکان و موزه‌ی مصری اشاره کرد.  با این وجود، می‌توان به‌نوعی، نقطه نقطه‌ی این کشور را جاذبه‌ی دیدنی محسوب کرد.

پیدایش واتیکان

شهر واتیکان با وجود اینکه بخشی از کشور ایتالیاست، کشوری مستقل با قدرت تام محسوب می‌شود. البته موضوع به این سادگی نیست.  پس از یک‌سری کشمکش‌های طولانی با دولت ایتالیا، در نتیجه‌ی وضع توافقنامه‌ی لاتران این کشور ایجاد شد. به موجب این عهدنامه شهر واتیکان در سال ۱۹۲۹ استقلال پیدا کرد و کاتولیک‌های رم مکان ویژه‌ای برای خود در ایتالیا بدست آوردند.

مردم

این کشور کم جمعیت‌ترین کشور جهان بوده و دارای حدود ۸۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. از این تعداد ۴۵۰ نفر شهروند واتیکان بوده و بقیه مجوز اقامت در شهر را دارند. حدود نیمی از شهروندان واتیکان در این شهر زندگی نمی‌کنند و به مناسبت شغل خود (بیشتر به عنوان دیپلمات) در کشورهای دیگر دنیا سکونت دارند.

زبان رسمی مردم دولت واتیکان ایتالیایی است و تمام قوانین و مقررات آن به این زبان منتشر می‌شوند. زبان مکالمات روزمره هم معمولاً ایتالیایی است. اما زبان رسمی سریر مقدس لاتین و زبان دیپلماتیک سریر مقدس هم فرانسوی است. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانی است.

اقتصاد

از سال ۱۹۸۱ میلادی، دربار واتیکان برای خاتمه‌دادن به حدس و گمان‌ها در مورد میزان ثروت و درآمد کلیسا، حساب‌های مالی خود را منتشر می‌کند.بانک واتیکان در سده ۱۹ میلادی تأسیس شد، اما فعالیت خود را در شکل کنونی و تحت نام فعلی «مؤسسه آثار مذهبی» از سال ۱۹۴۲ میلادی، آغاز کرد.

جغرافیا

واتیکان که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می‌شود، بر روی تپه‌ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده‌است تا شهر و به خصوص پاپ اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند.

واتیکان کوچکترین منطقه خودمختار و مستقل در جهان به شمار می‌رود و کل آن تنها ۶/۱۰۸ هکتار است آب و هوای مدیترانه‌ای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی بارانی را برای آن به ارمغان می‌آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است. مه و بخار پراکنده در هوای شهر که ناشی از فواره بزرگ و عظیم‌الجثه سینت پیتر باسیلیکا است نیز موجب رطوبت هوا و پراکنش دائمی قطرات آب در هوا می‌شود.

فرودگاه: واتیکان فرودگاه ندارد و برای رفتن به آن باید اول به رم و سپس از آنجا با مترو، اتوبوس یا پیاده خود را به واتیکان برسانید.

پول رایج: یورو

زبان رسمی: ایتالیایی

تاریخ

شهر واتیکان – کوچکترین کشور مستقل جهان – در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ طبق معاهده لاترن تأسیس شد.این عهدنامه بین «موسولینی» رئیس وقت دولت ایتالیا و پیپسی (papacy) – دفتر پاپ بالاترین قدرت کلیسای کاتولیک رم – پس از سالها مجادله منعقد شد. در سال ۱۹۸۴ با کنکوردا (concordat) – پیمان پاپ و دولت – عهدنامه جدیدی جایگزین شد. این عهدنامه جدید مانند عهدنامه قبلی، استقلال کامل کلیسای کاتولیک را در داخل شهر واتیکان به رسمیت می شناسد. پاپ پیوس نهم ( صدارت از ۱۸۴۶ تا ۱۸۷۸ ) به از دست رفتن اختیارات دنیوی خود اعتراض کرد و به شهر واتیکان پناه برد، و تا ۱۹۲۹ هیچ پاپی از آن خارج نشد. در آن سال به موجب قراردادهای لاتران، ایتالیا واتیکان را به صورت کشوری مستقل به رسمیت شناخت. از دهة ۱۹۶۰ و به ویژه تحت صدارت پاپ پل هفتم ( صدارت از ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۸ ) و جان پل دوم، مقام پاپ بار دیگر نقش مهمی در دیپلماسی بین‏المللی ایفا کرده است.

همانطور که خواندیم کشور واتیکان به خاطر موقعیت جغرافیایی خود دارای آب وهوای مدیترانه ای می باشد وجالب اینکه این کشور فرودگاه ندارد وبرای رفتن به این کشور باید به رم سفر کنیم شاید بشود گفت یک تیرو دونشان سفربه ایتالیا وواتیکان به طور همزمان این یک سفر جذاب برای گردشگران می باشد.

واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید