۲۰

دی
۱۳۹۶

هنرهای تجسمی آلبانی

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 92 0

هنرهای تجسمی

دراین قسمت میخواهیم بیشتر باهنرهای مردم آلبانی آشنا شویم هنر مردم آلبانی به دوران باستان، هنرایلیری،موزائیک ودیوار نگاره تقسیم میشود بامادرمرکز مشاوره سفرطلوع سفریادهمراه باشید تابیشتر بااین هنرها آشناشویم وبا جزئیات بیشتری این هنرها را بشناسیم.

الف)دوران باستان

تاریخ هنرهای تجسمی در سرزمین آلبانی به دوره باستان بر می گردد نخستین آثار متعلق به دوره نوسنگی است. در جریان اکتشافات متعدد باستان شناسی در مناطق مختلف آلبانی صدها و هزاران قطعه سرامیک سفالینه قرمز تزیین آلات فلزی و مانند آنها متعلق به قوم ایلیری پیدا شده است نخستین صنایع دستی کشف شده بیان کننده زندگی ساده و بی آلایش انسانهای آن دوران می باشد و این صنایع را بر اساس نیازهای روزمره خود ساخته اند ولی با همه سادگی دارای نقوشی هنری می باشند که به ارزش هنری آنها بیش از هر چیز افزوده است.

نقاشی ها و رسومی که بر روی سفالینه ها ظروف اشیای تزیینی و کنده کاریها بجای مانده است از تاریخ باستانی هنر در این سرزمین سخن می گویند و از تجربه و تحلیل این رسوم و نقاشیها می توان به حقایق بسیاری در تاریخ هنر در آلبانی دست یافت. از قرن ششم تا چهارم قبل از میلاد خطوط و رسومی بر روی سرامیکها و سفالها بر جای مانده است که دارای زیبایی خاص خود می باشند. ظروفی که از آن دوره بر جای مانده و در حال حاضر در موزه های آلبانی نگه داری می شوند از چنان برجستگی هنری برخوردارند که کمتر مانند آنها را می توان در اقوام مجاور و تمدنهای همسایه آلبانی چون یونان مقدونیه و رم مشاهده نمود. ظروف به جای مانده از دوران باستان تزیین آلات فلزی که به هنرهای باستان این سرزمین تعلق دارد همتای دیگر کشورهای اروپایی در آثار باستانی به شمار می آیند و از نظر جایگاه هنری و باستانی از اهمیت ویژه ای برخوردارند بیشترین آثار به دست آمده به شهرهای باستانی دوران ایلیری به سرزمینهای یونانی تعلق دارند.

ب)هنر ایلیری

بسیاری از ظروف زیبا و عتیق که در موزه ای آلبانی نگه داری می شوند در آن کارگاهها ساخته شده اند در نقاشیهای بجای مانده بر روی ظروف سفالی و آثار باستانی می توان اساطیر باستانی ورزشهای باستانی و صحنه های رزمی را مشاهده کرد. در ترکیب رنگها بیش از هر چیز زمینه قرمز و تصاویر سیاه رنگ و تصاویر قرمز رنگ و زمینه سیاه بکارگرفته شده است. تصاویر نقاشی شده به نظر می آید که دارای یک جذابیت هماهنگی و انعطاف پذیری خاص می باشند و در انسان یک احساس زیبایی را پدید می آورند در این دوران مجمسمه های برنزی و قطعات سفالی در زمینه های غیر دینی و تصاویر کودکان گوسفندان و مانند آنها ساخته می شدند از دیگر آثار هنری این دوران سکه هایی است که در شهرهایی زده می شدند و ازنظرهنری دارای ارزش بسیاری هستندو بیانگر پیشرفتهای مدنی ایلیریان و ساکنان این سرزمین می باشند

ج)موزاییک

هنر موزاییک در سرزمین آلبانی در همان دوران شکوفایی هنر روستایی به رشد و تعالی رسید نخستین موزاییک در شهر دروس کشف شد. تاریخ پیدایش آن اثر هنری به قرن چهارم قبل از میلاد باز می گردد که از ریگهای رنگی متنوعی تشکیل شده است از نظر ارزش هنری از ویژگی متمایزی نسبت به دیگر آثار مشابه برخوردار است. نام این ثر زیبایی دروس است و شاید بتوان ادعا کرد که به زیبایی این اثر هنری در هیچ جای آلبانی مشاهده نشده است و از این نظر کاملا بی نظیر است همچنانکه قبلا گفتیم این نوع هنر در قرن اول میلاد به بالاترین رشد خود نایل گردید و بعد از مدتی به جای ریگ از ستگهای مکعب بسیار کوچک شیشه سنگ مرمر یا سفالینه قرمز استفاده شد. این هنر در مناطقی چون دروس آپولونیا و بوترینت زیادی کرد.که با ظهور مسیحیت و پیدایش آثار هنری مسیحی در کلیسا ها ومراکز مذهبی هنر موزاییک وارد مرحله جدیدی شد.

د)نقاشی دیواری یا دیوارنگار

در دوره انتقال از اواخر دوره باستان به اوایل قرون وسطی , مجسمه سازی از رونق افتاد و به طور کلی مورد غفلت قرار گرفت در حالیکه در مقابل این هنر هنر نقاشی در میان هنرهای آن عصر درخشید وبیشتر نقاشی دیواری رشد کرد و علت این امر نیز علاقه مسیحیان به بهره گیری از این هنر در کلیسا ها بود در این دوران کلیساها پر از نقاشی های روی گچ و تماثیلی بود که از قوانین خشک شهر های بزرگ و حاکم بر کلیسا پیروی می کرد بر اساس قوانین و رسوم حاکم بر آن دوران پدید آورندگان آثار هنری نشان را روی آثارشان می نوشتند و به همین علت آثار هنری متعلق به این دوران بی نام و نشان می باشند. تنها آثار اندکی از دوران باستان و قطعات کمی از آن آثار تاکنون در آلبانی برجای مانده متاسفانه قسمتی از آن در جریان مبارزه با کمونیسم با مذهب در آلبانی در سال۱۹۷۶ نابود شده است.

هنرهای تجسمی آلبانی

 

هنر کشورآلبانی به دوران باستان بازمیگردد دراین کشور ظروف زیبا وعتیق که درموزه ها به چشم میخورد به دوران هنرایلیری بازمیگردد و هنر موزائیک نیز اولین باردرشهر دورس کشف شد و همانطور که خواندیم دیوار نگاره ها نیز برگرفته ازمسیحیان ونقاشی انها برروی دیوارهای کلیسا ها نشات گرفته است.

واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید