۱۶

دی
۱۳۹۶

آشنایی با بانجی جامپینگ

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 538 0

بانجی جامپینگ ورزشی است هیجانی که در کسری از ثانیه ترشح آدرنالین خونتان را تا اندازه زیادی بالا می‌برد چراکه شما به واسطه آن خودتان را از ارتفاع ۴۰ تا ۸۰ متری به پایین پرت می‌کنید. این کار حدود نیم قرن پیش توسط جوانان ماجراجو با امکاناتی بسیار کم در شهرهای انگلیس انجام می‌شد.همراه اصفهان تور باشید تا یشتر با این ورزش هیجان انگیز آشنا شوید….

استقبال فراوان جوانان از این کار و البته اتفاق‌های ناگواری که پیش آمد، دولت را مجبور کرد به جای برخورد و بازداشت آنها، این ورزش را با رعایت اصول ایمنی همگانی کند. پس از رسمی شدن، این تفریح به سرعت در تمام دنیا شایع شد تا حالا که یکی از محبوب‌ترین تفریح‌های افراد ماجراجو محسوب می‌شود.

آشنایی با بانجی جامپینگ

اول معاینه، بعد پرش

بانجی جامپینگ شامل دو اصل مهم می‌شود. اولین آن وجود ارتفاع است. به این مفهوم که تا اختلاف فاصله بین دو نقطه وجود نداشته باشد، طبیعتا بانجی جامپینگ هم وجود ندارد و دومی هیجان‌طلبی ماجراجویی و خطرپذیری است. افراد ترسو، درونگرا و منفعل چندان رغبتی به این ورزش ندارند. البته افراد متقاضی هم پس از انجام معاینات لازم پزشکی مجوز انجام این ورزش را می‌گیرند و با مچ‌بند، ساق‌بند و کش‌های مستحکم می‌توانند سقوط آزاد کنند. از آنجا که این طناب حالت ارتجاعی دارد، پس از رسیدن به نزدیکی‌های سطح زمین دوباره بالا می‌رود. این حالت آنقدر تکرار می‌شود تا در نهایت طناب به حالت سکون نزدیک می‌شود. اینجا آخر خط است تا شما پس از تجربه یک هیجان بی حد و مرز و سرشار از انرژی وصف ناشدنی و با تخلیه همه استرس‌های بیهوده روی زمین باز گردید.

اولین سقوط آزاد در ایران

هرچند این تفریح سابقه‌ای پنجاه ساله در دنیا دارد، اما اولین باشگاه بانجی جامپینگ ایران سال ۸۶ در توچال افتتاح شد و اولین فعالیت رسمی‌اش را سال بعد از آن آغاز کرد، اما اولین فردی که از روی سکوی این باشگاه پرید نامی آشناست. او کسی نبود جز پیمان ابدی، بدلکار مشهور ایرانی که با نقش‌آفرینی در سریال تلویزیونی «هشدار برای کبری ۱۱» به اوج شهرت و محبوبیت رسید. پیمان ابدی، اردیبهشت ۸۸ هنگامی که ‌ برای تله‌فیلم «چشم‌های نامحسوس» بدلکاری می‌کرد در سانحه‌ای جان خود را از دست داد.

آشنایی با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد از توچال

باشگاه بانجی‌جامپینگ تهران در ایستگاه یک توچال قرار دارد. این دکل فلزی بلندقامت پشت ساختمان تله‌کابین قرار گرفته و علاوه بر سکوی پرش، یک پیست اسکیت و کافی‌شاپ هم دارد. این باشگاه به سیستم ایربگ (همان کیسه هوا برای محافظت در برابر ضربه) مجهز است و تیم پزشکی و جمعیت هلال احمر برای حوادث غیرمترقبه و آسیب‌های احتمالی در حوالی آن حضور دارند. همچنین یک فیلمبردار و عکاس، پایین دکل ایستاده‌اند و از صحنه سقوط و حرکات افراد عکس و فیلم می‌گیرند. ایستگاه بانجی‌جامپینگ توچال به طور متوسط در ارتفاع ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد قرار دارد.

آشنایی با بانجی جامپینگ

بانجی‌درمانی

تنها انگیزه پریدن از ارتفاع مربوط به ماجراجویی و هیجان‌پذیری نمی‌شود و بسیاری آن را تنها به این دلیل انجام می‌دهند تا انرژی‌های منفی و اضطراب‌هایشان را تخلیه کنند. به عنوان مثال، بسیاری از ورزشکارانی که در آستانه رقابت‌های حساسی هستند با انجام این ورزش تمام استرس‌های پیش از بازی را از خود دور می‌کنند و بعد از آن براحتی می‌توانند در رقابت‌های اصلی خود شرکت کنند. پس اگر قصد دارید در حرفه تخصصی خود موفق شوید، اگر می‌خواهید تصمیمات بزرگ بگیرید یا اگر می‌خواهید با از بین بردن تنش‌ها روحیه‌ای شاد و سالم داشته باشید، بانجی جامپینگ پیشنهاد ما به شماست.

آشنایی با بانجی جامپینگ

بانجی‌ جامپینگ در دوپلان

در این میان روستای دوپلان در منطقه کیار استان چهارمحال و بختیاری محیط مناسبی برای اجرای یکی از ورزش های ماجراجویانه به نام بانجی جامپینگ بشمار می آید که با تلاش نیرو های متخصص فنی و ملی پوش باشگاه ورزش های ماجراجویانه کارون محاسبات و برنامه ریزی برای ایجاد سکوی بانجی جامپینگ در مرحله اجرایی قرار گرفت. پس از تکمیل فرایند محاسبات و تست محل اجرا توسط افراد متخصص طرح مربوطه برای اخذ مجوز از سازمان های راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و تربیت بدنی در سال ۱۳۸۹ جهت بهره بردای ارسال و معرفی شد. پس از اخذ مجوز در سال ۱۳۹۲ جهت پرش از اولین سکوی طبیعی ارتفاع ۵۵ متر برای خانم ها و آقایان آغاز شد.

از محسنات این سکو می توان ارتفاع بلند(بلند ترین در ایران)، طبیعی بودن، وجود رودخانه در زیر سکو که باعث افزایش هیجان می شود، سهل الوصول بودن برای قرار گرفتن روی سکو، و بعلت نزدیک بودن دیوار دره در انتهای پرش یا همان عمق دره و همچنین بازتاب صدا هنگام تخلیه انرژی بصورت فریاد هیجان بسیار زیادی را ایجاد می کند که می توان گفت این هیجان از یک سکوی ۱۵۰ متری هم بیشتر می شود و قرار داشتن در محیطی بکر را نام برد که در هیج یک از سکوهای بانجی جامپینگ ایران نمی توان یافت نمود و از نظر زیبایی و هیجان یکی از منحصر بفرد ترین سکوهای دنیا می باشد.

 

آشنایی با بانجی جامپینگ

این سکوی پرش (بانجی جامپینگ) با ۷۵ متر ارتفاع در حومه روستای دوپلان، بخش ناغان، راه اندازی شده، که نخستین سکوی بانجی جامپینگ کاملا طبیعیست. این مجموعه گردشگری، در مجاورت ایل راه تاریخی عشایری دزپارت و در مناطق حفاظت شده سبزکوه و مستقر بر روی رودخانه کارون و دره عمیق این رودخانه و مجاورت با پل سیمی و اثر ملی لینچ قرار گرفته که از دیگر جاذبه های این مجموعه ورزشی – توریستیست. در پرش های بانجی جامپینگ هر فرد با بستن یک طناب به بدن خود از ارتفاعی بلند می پرد و پس از پرش توسط کارشناسان به سکوی پرتاب برمی گردد . قرار است مراکز اقامتی هم در این منطقه برای گردشگران اضافه کنند.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید