فلسفه چهل و یک منبر چیست؟

08

سپتامبر
2019

فلسفه چهل و یک منبر چیست؟

پست شده به وسیله : اصفهان تور/ 1125 0

یکی از آداب و رسوم اصفهانیها در دهه محرم پیاده روی و عزاداری در قالب یک کاروان می باشد.

در ظهر روز تاسوعا بعد از نماز ظهر کاروان هایی به نام چهل و یک منبر به قصد عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و خانواده ایشان ، با پای پیاده برای حدود ۶ ساعت پیاده روی راه می افتند . عقیده بر این است که همانند حضرت زینب خواهر امام حسین و فرزندان ایشان که بعد از واقعه عاشورا به اسارت گرفته شدند و نقل است که به صورت پیاده ۴۰ منبر تا شام و دربار یزید پیاده برده شدند ، عزادران نیز ۴۰ منبر یا ۴۰ مکانی که طی ۱۰ روز محرم در آن روضه خوانی شده است را با پای پیاده طی می کنند و در هر مکان عزاداری کرده و شمع روشن می کنند . صاحب روضه جلوی درب با چایی و کیک به استقبال آنها رفته و از زائران پذیرایی می کند . روشن کردن شمع به رسم سنت دیرینه ایرانیان به قصد براورده شدن حاجات زائر می باشد .

فلسفه چهل و یک منبر چیست؟

(البته بعضی دوست داران محیط زیست بجای روشن کردن شمع و کثیف شدن و آلوده شدن محیط زیست اقدام به کمک های نقدی و ملموس به روضه های امام حسین می کنند ) . زائر امام حسین قبل از شروع پیاده روی نیت کرده و چهل و یک شمع ( اخیرا بجای شمع که مخرب محیط زیست می باشد برخی زائران لامپ برای روشنایی روضه امام حسین به محل روضه خوانی هدیه می دهند ) تهیه کرده و در هر منبر یک شمع روشن می کند و شمع چهل و یکم را به نیت رسیدن به حاجات قلبی خود نگه داشته تا در مراسم چهل ویک منبر سال بعد شرکت کند . زمانی که خستگی در پاهای زائر پدیدار می شود . به یاد ظلم ها وستم هایی که بعد از واقعه کربلا بر خاندان امام حسین (ع) توسط یزدیان روا شد . خود بخود قلب و احساس زائر منقلب خواهدشد .

فلسفه چهل و یک منبر چیست؟

آن زمان است که دل سوخته ودل شکسته هر انچه از معبود خود بخواهد انشاا… که برآورده می شود . گرفتن نیاز از دست زائر پیاده ، توسط کسانی که توانایی راه رفتن را ندارند و به تماشای کاروان پیاده در کوچه و برزن آمده اند ، یکی دیگر از جاذبه های چهل و یک منبر می باشد . در مسیر چهل و یک منبر از محله ها ، تکیه ها ، حسینیه ها، امام زاده ها و خانه های قدیمی عبور می شود . جدای از حال و هوای روحانی این رویداد می توان چهل و یک منبر را به نوعی گردشگری مذهبی تشبیه کرد . بخاطر اینکه زائر با پای پیاده از دل محله های قدیم اصفهان گذر می کند و با عزاداریهای مردم در محرم آشنا می شود ، عکس می گیرید و آداب و رسوم اصیل مردم اصفهان را در محرم انتشار می دهد .

 

 مهران سلطان الکتاب

فعال حوزه گردشگری

مهران سلطان الکتاب

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید.
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا ایمیل آدرس معتبر وارد کنید.