20

آگوست
2017

آستانه اشرفیه

پست شده به وسیله : اشکان علینقیان/ 757 0

آستانه اشرفیه یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در  ۳۵ کیلومتری شهر رشت و ۷ کیلومتر لاهیجان واقع شده است. یکی از نکاتی که آستانه اشرفیه را با دیگر شهرهای گیلان متفاوت می کند خاک حاصل خیز تر آن نسبت به دیگر مناطق است. حاصل خیزی خاک در این شهر بیشتر به علت عبور رودخانه سفیدرود است که آبرفت های بسیاری را با خود به این منطقه منتقل می کند.

یکی از مزیت‌هایی که رودخانهٔ سفیدرود به این شهر می‌دهد، عدم سیلاب در این شهر است. زیرا باوجود باران‌های فراوانی که در طول زمستان و پاییز می‌بارد؛ سفیدرود آب‌ها را به سمت خود کشیده وبه دریا می‌راند. همچنین در کشور قزاقستان نیز شهری به این نام وجود دارد در گذشته این شهر در ساحل سمت چپ سفیدرود قرار داشت اما با تغییر مسیر این رودخانه هم اکنون در سمت راست این رودخانه قرار گرفته است.

قصد داریم در این مطلب نگاهی گذرا به برخی آداب و رسوم و البته مناطق دیدنی این شهر داشته باشیم.

آیین عزاداری زنان در آستانه اشرفیه

می گویند بعد از واقعه خونین عاشورا، زنان قبیله بنی اسد، برای دفن کشته شدگان کربلا به کمک آمدند و امروز پس از گذشت قرن ها، زنان آستان اشرفیه در حالی که حجاب کامل دارند و صورت خودشان را پوشانده اند، در روز یازدهم محرم، برای عزاداری به خیابان ها و امامزاده می آیند. سینه می زنند، اشک می ریزند، گاهی بیل به همراه خودشان دارند به یاد زنانی که شهدا را دفن کردند، یا ساقه برنجی که به نشانه عزا بر سر و صورتشان می زنند. این مراسم یازدهم محرم آغاز می شود و تا هفت روز بعد از واقعه کربلا حتی ادامه دارد. درست همان روزهایی که هیات ها خالی می شوند و عزاداری های پر شور پایان می یابد، بعد از مردان و دسته های بزرگ، حالا نوبت زنان است که عزاداری امام حسین را ادامه دهند. البته این مراسم به جز در آستان اشرفیه در شهرهای دیگر ایران نیز انجام می شود.

 

دیدنی های آستانه اشرفیه

 

پارک ساحلی آستانه اشرفی

پارک جنگلی و ساحلی آستانه اشرفیه پارکی زیبا و دیدنی با امکانات ورزشی وتفریحی؛ مکانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت به همراه خانواده یا دوستانتان می باشد. این پارک بدون شک می تواند محلی مناسب برای گذراندن بعداز ظهرهای مطبوع در آستانه اشرفیه باشد.

آدرس: ایران – گیلان – آستانه اشرفیه خیابان شریعتی

 

پل خشتی تجن گوکه

این پل در مسیر راه قدیمی سیاهکل به لاهیجان ، که برروی رودخانه ی شیم رود احداث شده است، قرار دارد. پل تجن گوکه، دو دهانه ی بزرگ در وسط و دو دهانه ی کوچک در طرفین داشته و طول آن ۷۵ متر و عرض آن ۲۵/۴ و ارتفاع کلی آن بیش از ۵/۷ متر می باشد. این پل آجری، دو چشمه با طاقهای جناقی دارد.

آدرس: ایران – گیلان – آستانه اشرفیه برروی رودخانه ی شیم رود

 

پل خشتی نیاکو

این پل که ازجمله آثار به جای مانده دوره قاجاریه است، ۵۰ متر طول و ۸۰/۵ متر عرض داشته و از دو ﭼﺸﻤﻪ ﮐﻮﭼﮏ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪه است. ارﺗﻔﺎع ﭘﻞ از ﺳﻄﺢ رودﺧﺎﻧﻪ ﺗﺎ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪاش ۶ ﻣﺘﺮ می باشد.

اﯾﻦ ﭘﻞ در ﻣﺤﺪوده ﻧﯿﺎﮐﻮ ﺑﻪ ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب ﺑﺮ روی ﯾﮑﯽ از ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎی ﺷﻤﺮود ساخته شده است. بعضی قدمت این پل را به دوره صفویان نسبت داده اند. در ﺳﺎﺧﺖ آن از آﺟﺮ، ﺳﻨﮓ و ﻣﻼت ﺳﺎروج استفاده شده است، ﭘﻞ ﻧﯿﺎﮐﻮ دارای ﯾﮏ دﻫﺎﻧﻪ ﺑﺰرگ و ۳ دﻫﺎﻧﻪ ﮐﻮﭼﮏ در ﺟﻮاﻧﺐ دﻫﺎﻧﻪ اﺻلی می باشد. پل خشتی نیاکو در سال ۱۳۳۵ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۴۴۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: ایران – گیلان – آستانه اشرفیه ﻣﺤﺪوده ﻧﯿﺎﮐﻮ ﺑﻪ ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب ﺑﺮ روی ﯾﮑﯽ از ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎی ﺷﻤﺮود

 

روستای صفرا بسته

 

روستای صفرا بسته با ۱۲۵۸ نفر جمعیت دارای قدمت تاریخی ۱۵۰۰ ساله‌ است. این روستا یک منطقه گردشگری و توریستی بسیار جذاب با جاده ای زیبا و دیدنی می باشد.

از جاذبه های توریستی روستای صفرا می توان به وجود جاده های تونلی، جاده‌‌‌‌ای که سرپوشیده شده از درختان توسکا هستند اشاره کرد که در فصل های بهار و پائیز نقاش طبیعت زیبا ترین رنگ ها را برای رنگ آمیزی آن ها به کار برده و جلوه حیرت انگیزی ساخته است.

آدرس: ایران – گیلان – رشت آستانه اشرفیه، جاده کیاشهر بعد از تمچال، روبروی پاسگاه پرکاپشت

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

.

برای “آستانه اشرفیه” دیدگاه بگذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت