03

سپتامبر
2017

آب گرم های سرعین اردبیل

پست شده به وسیله : اشکان علینقیان/ 1354 0

سرعین در ایران به چشمه های آب گرم خود معروف است. سالانه افراد زیادی از ایران و حتی خارج از کشور صرفا برای این که تنی به آب های زلال سرعین بزنند به این شهر سفر می کنند. در این مطلب در اصفهان تور قصد داریم سری به سرعین و آب گرم های این شهر بزنیم، با ما همراه باشید :

 

سفری به سرعین

در ۲۵ کیلومتری شهر اردبیل، شهری به نام سرعین وجود دراد که چشمه های آبگرمش سبب شهرت آن شده اند و هرساله در تابستان تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به سرعین می روند تا هم از آب و هوای خنک و پاکیزه و مناظر زیبای آن لذت ببرند و هم از چشمه های آب گرم سرعین و خاصیت و ویژگی های منحصر به فرد آن استفاده کنند.

سرعین نامش را هم از همین دارایی ارزشمندش اخذ کرده، سرعین در لغت به معنای سرچشمه می باشد.

در این شهر چندین چشمه آّب گرم وجود دارد که بسیاری برای تفریح و بسیاری دیگر برای خواص درمانی آن ها، این شهر را انتخاب می کنند.

به غیر از آب گرم، دو استخر آب سرد با آبی گازدار نیز در این شهر وجود دارد که می توان از آّب گازدارش نوشید. این استخرها در ۵ کیلومتری سرعین قرار دارد و در دره ای به نام ویلا دره واقع شده که طبیعت و چشم اندازی فوق العاده دارد.

 

چشمه‌های آب گرم 

مکانی را که آب گرم یا داغ همیشه از آن خارج می شود، چشمه آب گرم یا چشمه گرمابی می گویند. برخی از این چشمه ها که در ایران نیز تعدادشان کم نیست، دارای درصد بالایی مواد معدنی حل شده است ؛ به همین خاطر بسیاری از مردم، از خاصیت درمانی آن ها استفاده می کنند.

اردبیل در ایران با تعداد بالای این چشمه ها ؛ ۱۱۸دهنه چشمه معدنی مقام اول را دارد. اسیدی ترین چشمه آب گرم اردبیل قوتورسویی در جنوب مشکین شهر، گرم ترین چشمه شابیل اردبیل در لاهرود و گاومیش گلی مرتفع ترین چشمه می باشند.

 

۱ ) مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین | بزرگترین مرکز آب درمانی خاورمیانه

مجتمعی بزرگ که از كم نظيرترين آبدرماني ها در خاورميانه و آسيا مي باشد و با کلیه امکانات از جمله استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه‌های آبگرم تحت فشار ( جکوزی )، سونای خشک و بخار، دوش‌ها و وان‌های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و … می باشد و تمامی این امکلانات با استانداردهای جهانی آبدرمانی ساخته شده است و اکنون به عنوان بزرگترین مرکز آبدرمانی خاورمیانه شناخته شد است.

 

۲ ) آبگرم قره سو ( اعصاب سویی )

آبگرم قره سو که غربی ترین چشمه آب گرم سرعین است ، آبی با ۴۴ درجه سانتیگراد دما  به صورت جوشان در سطح زمین که جریانی دائمی دارد و در فصل های مختلف جریان آن متغیر است. طعم آب این چشمه کمی گس است و بی رنگ و بی بو می باشد.

سولفات، کلرور، بیکربنات و سدیم، پتاسیم و منیزیم، آنیون ها و کاتیون های موجود در این آّب است.

خواص درمانی:

آّب این چشمه برای آرامش اعصاب و همچنین تسکین دردهای روماتیسمی مفید و سودمند است.

 

۳ ) آبگرم قهوه خانه ممتاز۱ و ۲

آبگرم قهوه خانه همت | ممتاز۱

این آبگرم در حياط قهوه خانه ی همت واقع شده و اهالی آن را اشاغي قهوه سوئي می نامند.

آبگرمی با ظاهری تقریبا تیره و ترش مزه در میان حیاط قهوه خانه ممتاز قرار دارد که دارای کلرو، بکربنات، کربنات، پتاسیم، منیزیم و سدیم و  PH ۶ ؛ و دمای ۴۷ درجه سانتی گراد می باشد.

خواص درمانی :

محتویات این آب گرم برای تسکین بیماری ها و دردهای دست و پا مفید است.

آبگرم معدني قهوه خانه یعقوب | ممتاز۲

در جنب قهوه خانه همت (ممتاز۱ ) آبگرمی داخل قهوه خانه یعقوب با دو حوضچه روباز وجود دارد که به آبگرم قهوه خانه یعقوب معروف است و دارای دوش، حوضچه کلر، رختکن سنگی و… می باشد.

آبگرمی با دمای ۴۳ درجه سانتي گراد و آبی ترش مزه و تیره رنگ می باشد. ترکیبات مهم آن عبارتند از كلرور،بيكربنات و  منيزيم، سديم و پتاسيم.

امروز دورتا دور این آبگرم را دیوار کشیده  و از فضای قهوه خانه جدا شده است.

۴ ) چشمه گوز سویی ( آب چشم )

چشمه ای با آبی اسیدی و بی بو وگس مزه و دمای تقریبی ۲۱ درجه سانتیگراد در این شهر می باشد که میزان آبدهی آن بسیار پایین است و از آبهای بیکربنات کلسیک می باشد.

در کف حوضچه آن دو نقطه وجود دارد که از آن ها مقدار قابل توجهی هوا و گاز کربنیک خارج می شود.

خواص درمانی :

در  این آب کلسیم و بی کربنات وجود دارد و معروف است که برای بهبود بیماری های چشمی مفید می باشد.

 

۵ ) آبگرم ژنرال ( جنرال )

آبگرم ژنرال نیز مثل دیگر چشمه های سرعین در کف دره قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۰۰ متر می باشد.

آبدرمانی ژنرال یا جنرال بخشی از مجتمع هتل آپارتمان سپید سرعین به حساب می آید. این آبگرم از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل شده

آب آن کمی ترش و بی رنگ است و دمایی در حدود ۴۳ درجه سانتی گراد دارد و ترکیبات آن سولفات بی‌کربنات، کلرور و پتاسیم، منیزیم، کلسیم و سدیم، و PH اسیدی می باشد.

گفته می شود در خلل جنگ جهانی اول که آذربایجان به دست روس ها اشغال شده بود ، یک ژنرال روسی در زمان در اقامتش در سرعین برای درکان جراحات خود از این آب گرم استفاده کرده و به همین این آبگرم ، ژنرال نام گرفته است.

خواص درمانی :

ترکیبات موجود در آب این آبگرم برای بهبودی درهای عضلانی و روماتیسمی می تواند موثر باشد.

 

۶ ) آبگرم گاومیش گلی | پر آب‌ترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران

آبگرمی با درجه ۴۶ سانتی گراد، بی رنگ و ترش مزه در حوض که به صورت دائمی جوشان است و از لحاظ وسعت و آبدهی، پرآب ترین چشمه معدنی سرعین شناخته شده است که روی دره در ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آب این چشمه در ردیف آب های کلروره ، بی‌کربنات سدیک و کلسیک گرم است.

بوی هیدروژن سولفوره را از این آب استشمام خواهید کرد. این چشمه آب معدنی دارای استخری روباز به بزرگی ۴۰۰ متر و عمق ۱۳۰سانتی متر می باشد.

خواص درمانی:

کاتیون ها و آنیون های موجود در آن عبارتند از کربنات ، بی‌کربنات، کلروره، سولفات و پتاسیم، منیزیم، کلسیم و سدیم می باشد و به همین دلیل برای بهبود بیماری های زنان، عمومی، قلبی، روماتیسمی و خنازیر مفید است.

 

۷ ) آبگرم پهنلو ( پهن‌سو )

شرقی ترین و پست ترین آبگرم سرعین ، آب گرم پهنلو يا پهن سو است که آبی نیمه اسیدی با دمای تقریبی ۴۳ درجه سانتیگراد با رنگی متمایل به سبز می دارد که از چشمه ای همیشه جوشان و در ارتفاع ۱۹۵۰ متری از سطح دریا حاصل می شود.

حوض این آب گرم روباز است و امکاناتی نظیر رختكن مسقف، ۶ عدد دوش آبگرم ، حوضچه كلر ، سرويس بهداشتي و غرفه لوازم بهداشتي و آرايشي را داراست.

امروز با انتقال آب به این استخر ، هم حجم آن و هم میزان دمای آب افزایش یافته و به همین دلیل این چشمه از گرم ترین چشمه های آب گرم سرعین به حساب می آید .

آب گرم پهنلو تنها میزبان آقایان است و برای ورود اطفال باید بلیت تهیه کنید.

آب چشمه پهنلو جزو آب های کلرو بی کربنات سدیم می باشد و دارای ترکیباتی چون کلرو، سدیم، پتاسیم و سولفات می باشد.

خواص درمانی:

افرادی که از بیماری های اعصاب و عمومی و دردهای مفصلی رنج می برند، آب گرم این چشمه برای تسکین دردشان موثر خواهد بود.

۸ ) آبدرمانی بش باجیلار ( پنج خواهران )

دومین آبگرم سرعین از نظر ظرفیتو یکی از قدیمی ترین آبگرم ها، آبگرم بش باجیلار است که در گذشته به آن، آب گرم “دره لر سویی” گفته می شده؛

از آن جهت که آب از پنج چشمه می جوشد به آن بش باجیلار می گویند.

ترکیبات آن به بی‌کربنات، کلرور، سولفات و کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم و از نوع کلرو بیکربنات سدیم و گرم می باشد. آب آن کدر و کمی بودار و ترش مزه است و دمایی درحدود ۳۵ درجه دارد.

آب استخر از آب چشمه هاي بش باجيلار و  آب دوشهای آن از آبگرم گاوميش گلي  و آب سرد دوشها نيز از آب لوله كشي شهر تامين مي شود.

در کنار این چشمه آب گرم، مجتمع آب درمانی بش باجیلار احداث شده که دارای استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، جکوزی آبگرم، دوش‌های انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی وبوفه وپارکینگ می باشد.

خواص درمانی:

افرادی که از بیماری های عمومی و درهای مفصلی و عصبی رنج می برند، این آب گرم برای آنها سودمند است.

۹ ) آب‌معدنی ارجستان

در ۲۱کیلومتری غرب اردبیل، روستای ارجستان چند چشمه آب معدنی سرد و گازدار و بی مزه با دمایی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درجه سانیگراد وجود دارد.

اگر بسته های آب معدنی “مس کو” را در این محدوده دیده باشید، آب این بسته ها از همین روستا تامین می شود.

علاوه بر آب معدنی خوراکی، برای استفاده ی آبتنی گردشگران، روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته اند.

چشمه آب معدنی راجستان دارای کلرورو بی‌کربنات، کلسیم، منیزیم و پتاسیم و گاز آن نیز کربنیک می باشد.

آدرس: ۲۱کیلومتری غرب اردبیل، روستای ارجستان. ‪

 

۱۰ ) آبگرم ساری سو

آبگرمی با جریان دائمی ولی متغیر در فصل های مختلف سال که در مرکز شهر سرعین قرار دارد. از آن جهت ساری سو نامیده می شود “ساری “در زبان ترکی به معنای “زرد” و “سو” به معنی  “آب” است و  رسوبات املاح معدنی سبب شده تا سنگ های اطراف آن زرد رنگ کرده و آب نیز از لابه لای سنگی این چنین می جوشد و به نظر آبی زرد رنگ از آن بیرون می آید.

آب گرم ساری سو، آبی تقریبا زردمتمایل به سبز رنگ دارد که بودار و طعم دار است. اگر کی ازآن را بچشید ترشی آن را حس خواهید کرد.

ترکیبات موجود در این آب گرم شامل سولفات، کلرور، بیکربنات و سدیم، پتاسیم و منیزیم است.

بانوان می توانند شب ها به این آب گرم بروند چون برخلاف  آبگرم گاومیش گلی، سار سو همیشه شب ها برای بانوان مهیا شده است.

خواص درمانی

دمای آب در حدود ۴۷ درجه سانتیگراد است و در جهت بهبود بیماری هایی چون دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید است.

 

۱۱ ) آبگرم حمام شفا

یکی دیگر از آب گرم های این شهر، حمام شفا می باشد؛ دمای آب آن حدود ۴۰درجه سانتی گراد با ظاهری کدر، بی رنگ و بی بو دارد و با طعمی ترش. چشمه ای که آب این حمام را تامین می کند در هر ثانیه ۵ لیتر آب می دهد.

آبگرم حمام شفا از آبهای معدنی کلرو بی کربنات سدیم است و دارای کربنات، سدیم، کلرو، کلسیم می باشد.

خواص درمانی :

می گویند آب این چشمه برای امراض پوستی، دردهای مفاصل و بهبود بیماری های عصبی مفید است.

 

۱۲ ) مجتمع مدرن آبدرمانی شهر آفتاب سرعین

این مجتمع با  تمامی نیازهای گردشگری در دره سلامت سرعین با محیطی آرام و دنج واقع شده است. مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب در دو فاز طراحی شده که ساخت فاز دوم آن رو به اتمام است. فاز اول آن نیز در چهارطبقه با تجهیزات و امکانات مناسب پذیرای مهمانان و گردشگران می باشد. کاربری چهارطبقه این فاز به شرح زیر می باشد:

طبقه اول: استخر بزرگسالان وخردسالان، سونا خشک و بخار، تونل آب سرد، جکوزی و کلیه امکانات مربوط به بخش استخر

طبقه دوم: این طبقه، تقریبا تشریفاتی است و VIP های خصوصی، کافی شاپ و دفترمدیریت در این طبقه  لحاظ شده است.

طبقه سومدر این طبقه غرفه های فروش لوازم و وسایل مرتبط با آب درمانی، رستوران های fastfood، شهربازی وجود دارد.
 طبقه چهارم:  طبقه چهارم مخصوص استراحت در رستورانی دنج و زیباست. این طبقه داری رستوران خانوادگی و سفرخانه سنتی است.

 

۱۳مجتمع آبدرمانی سرعین ایرانیان

یکی از بزرگترین و مجهزترین مجتمع های آب درمانی شهر سرعین است که در سوم خرداد ۱۳۸۹به بهره برداری رسید. امکانات مناسب و شرایط مجتمع باعث شده تا گردشگران بی شماری این مرکز را در سفر خود به سرعین انتخاب کنند.

امکانات مجتمع آب درمانی ایرانیان عبارت است از:

استخر آبگرم معدنی با ظرفیت ۵۰۰ متر مکعب، استخر جوانان با ظرفیت ۲۵۰ متر مکعب و استخر کودکان با ظرفیت ۱۰۰ متر مکعب، سونای خشک، بخار، جکوزی و بخشهای ورزشی و درمانی.

 

۱۴) مجتمع هتل و آبدرمانی قهوه سوئی

مجتمع هتل و آبدرمانی قهوه سوئی امکاناتی نظیر واحدهای سوئیت ، آپارتمان های یک خوابه و دو خوابه و سه خوابه و واحدهای VIP ، واحدهای اقامتی به تعداد ۲۹ عدد با ظرفیت حداکثری ۱۶۰ نفر می باشد. همچنین این مجتمع تفریحی و آبدرمانی امکانات دیگری دارد از قیبل :

یک رستوران مدرن به ظرفیت ۳۲۰ نفر

حمام و سرویس بهداشتی(ایرانی/فرنگی)

مجهز به تورهای سیاحتی درون شهری و برون شهری

و…

آبگرم قهوه سویی یکی دیگر از آبگرم های سرعین است که در دسته ی آبهای کلر بیکربناته کلسیک گازدار که دارای رسوبات آهن هستند ، قرار می گیرد و از این جهت آب بسیار گرمی دارد. مقدار سیلیس موجود در آبگرم قهوه سویی بسیار زیاد است و به همین جهت برای تسکین دردهای مفصلی بسیار موثر است و حمام کردن در آن حس خوب و آرامش بخشی به همراه دارد.

این آب مزه ی فلزی ترکیبات آهن و گزندگی دی اکسید کربن دارد. این آبگرم  گوگرد و گاز H۲S ندارد و به همین جهت بو ندارد.

خواص درمانی :

آب این آبگرم براي درمان بيماري هاي سيستم حرکتي ( درد دست و پا ) و بيماري هاي عصبي بسیار مفید است.

این مجتمع ۲۴ ساعته آماده پذیرایی از مسافران است.

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

.

برای “آب گرم های سرعین اردبیل” دیدگاه بگذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت