۲۰

آذر
۱۳۹۶

جاذبه های گردشگری سوئد

ارسال شده توسط: اصفهان تور/ 307 0

دراین قسمت میخواهیم با جاذبه های گردشگری کشور سوئد آشنا شویم. کشوری با آب وهوای سرد زمستانی وزیبایی های خاص که میتوان ازمناطق دیدنی و تفریحی که درجهان نمونه میباشند نام برد.باماهمراه باشید تا با کشور سوئد بیشتر آشنا شویم ودرسفرهای خود ازاین اطلاعات استفاده کنیم.

باما باشیددرمرکز مشاوره سفر طلوع سفریاد

گرونا لوند

پارک تفریحی و بسیار محبوب “گرونا لوند” در استکهلم برای صد و بیست و هشتمین سال پیاپی دروازه های خود را در آستانه بهار و آمدن تابستان بروی مردم و بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان که از طرفداران درجه یک آن هستند باز خواهد کرد. در پارک تفریحی گرونا لوند که بصورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح، کازینو، فعالیت های گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرت های متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد. در واقع تا پارک تفریحی گرونا باز نشده باشد تابستان واقعی به استکهلم نیامده است.

جاذبه های گردشگری سوئد

که واستن

“که واستن”( Kvasten) در زبان سوئدی به معنی جارو و یا جاروی جادوگران است و این نام از این روی بر این قطار “صعود و فرود” نهاده شده است که گفته می شود افرادی که بر آن سوار می شوند احساس نشستن بر روی جاروی جادوگران و پاهای آویزان را دارند. قطار “که واستن” به طول ۴۰۰ متر و ارتفاع ۲۰ متر در محدوده مابین “خانه ارواح” و “قطار آبی” نصب شده است و بخشی از آن بر روی آب قرار می گیرد. و چرخ و فلک بزرگی که در این محل قرار داشت برای همیشه تعطیل و روانه قبرستان شده است. جهت سوار شدن به “که واستن” باید حداقل ۱۱۰ ساتی متر قد داشته باشید. این شرط برای اکثر دیگر ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند ۱۲۰ و ۱۴۰ سانتی متر قد است. هزینه احداث این بازی جدید ۵۵ میلیون کرون بوده و در ساختمان آن ۲۰۰ تن آهن و بیش از ۳۰۰۰ پیچ و مهره بکار رفته است. مدیر پارک تفریحی گرونا لوند با خنده به خبرنگاران می گوید که “طبق یک سنت قدیمی اولین کسی که اجازه سوار شدن بر روی ماشین های تفریحی تازه احداث را دارد مهندس طراح آن است”. در واقع اگر مهندس طراح جرات سوار شدن بر روی ماشین ساخته خودش را نداشته باشد، چه توقعی می توان از دیگران داشت؟

“فریت فال ” سقوط آزاد با ۱۱۰ کیلومتر سرعت

یکی دیگر از پر طرفدار ترین ماشین های تفریحی در پارک تفریحی گرونا لوند، “فریت فال ” نام دارند که یکی از مرتفع ترین “سقوط های آزاد” در سطح جهانی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد. البته دسته ای که دل و جرات سوار شدن آن را داشته باشند. “فریت فال ” ۸۰ متر ارتفاع دارد و شما را در حالی که زیر پایتان خالی است با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در عرض چند ثانیه به پایین پرت می کند!

ورود مجانی برای همه سالمندان بالای ۶۵ سال

ورود مجانی و رایگان برای بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها و کلاً همه سالمندان بالای ۶۵ سال به پارک تفریحی گرونا لوند را فراموش نکنید. این امکان از سال گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد. بنابراین امسال هر وقت به گرونا لوند می روید فراموش نکنید که بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها رو هم همیشه با خودتان ببرید، برای آن ها دیگر پرداخت ورودی لازم نیست.

قیمت ورودی به پارک

تا ۳ سال: ورود مجانی و همه بازی ها مجانی

۴ تا ۶ سال: ورود مجانی

۷ تا ۶۴ سال: ۷۰ کرون

۶۵ به بالا: رایگان

البته مبالغ بالا تنها ورودی به پارک است. هر بار وارد این پارک تفریحی می شوید، خصوصاً به همراه کودکان، آماده آتش گرفتن مبلغ قابل توجهی از پول کیفتان باشید.

در طی ساعات ۱۸٫۳۰ الی ۲۰ روزهایی که کنسرتی در پارک تفریحی گرونا لوند برگزار می شود، هم بازنشستگان مجبور به پرداخت ورودی خواهند بود و هم قیمت ورودی عادی دوبل می گردد (ورودی ۱۴۰ کرون). بنابراین اگر مایل به شرکت در کنسرت ها نیستید همیشه قبل از رفتن به گرونا لوند چک کنید که در آن شب کنسرتی برنامه ریزی نشده باشد تا در ساعاتی که ورودی به پارک دوبل است وارد آن نشوید. از طرف دیگر شب های کنسرت در گرونا لوند از شلوغترین و پر هیجان ترین شب های تابستانی این پارک است.

دستبند سواری

کودکان و نوجوانان و دیگرعاشقان پارک تفریحی گرونا لوند می توانند با خریدن یک دستبند سواری(Åkband) برای یک روز به مبلغ ۲۸۰ کرون به مدت یک روز تا حدی که توان دارند از همه امکانات تفریحی گرونا لوند استفاده کرده و هر چند بار که دلشان می خواهد (و توانشان اجازه می دهد) سوار همه ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند شوند. تنها استثنا در این زمینه “خانه ارواح” است که ورودی به آن همیشه جداگانه و به مبلغ ۴۰ کرون پرداخت می گردد. دستبند سواری دیگری نیز وجود دارد که تنها از ساعت ۷ غروب به بعد قابل استفاده است اما قیمت آن نیز به مراتب ارزانتر و فقط ۲۰۰ کرون است.

کارت طلایی سواری

اگر یک “کارت طلایی سواری” (Guldkortet) به قیمت ۱۱۹۹ کرون خریداری کنید در تمامی مدت باز بودن پارک گرونا لوند در طی تابستان قادر به ورود مجانی به آن و دریافت یک دستنبد سواری برای هر روز هستید. موارد بالا تنها چند نمونه از انواع مختلف استفاده از امکانات این پارک تفریحی است.

در وب سایت این پارک آلترناتیوهای دیگری نیز در این زمینه از قبیل امکان خرید کوپن های مختلف وجود دارد. بطور کلی هر چه قدر بهای استفاده از امکانات تفریحی پارک را تک تک پرداخت کنید قیمت گرانتری را پرداخت خواهید کرد و هر چقدر تعداد بیشتری را بصورت همزمان و “دسته کوپن” خریداری کنید قیمت ارزانتری را پرداخت خواهید نمود. پارک تفریحی گرونا لوند از اماکن تفریحی است که بیش از هر مکان دیگری در تابستان مورد بازدید سوئدی ها و جهانگردانی که از استکهلم بازدید می کنند قرار می گیرد. در وب سایت مفصل گرونا لوند می توانید به زبان های سوئدی و انگلیسی در مورد همه امکانات این مجموعه تفریحی عظیم اطلاعات دقیق و جامع کسب کنبد.

پارک تفریحی گرونا لوند تا آخر تابستان باز است و پس از آن دوباره از تاریخ ۲۱ سپتامبر و فرا رسیدن فصل پاییز به خواب زمستانی فرو می رود تا خود را برای بهار و تابستانی دیگر آماده سازد. گرونا لوند البته بزرگترین پارک تفریحی سوئد نیست و در مقابل پارک تفریحی عظیم “لیسه بری” در شهر گوتنبرگ در غرب سوئد که بزرگترین پارک تفریحی شمال اروپا بشمار می رود قادر به عرض اندام نیست. از دیگر پارک های تفریحی مشهور سوئد می توان از سومارلند (سرزمین تابستان) که از بازی های آبی تشکیل شده و در شهر اسکارا در مرکز سوئد قرار دارد نام برد. در سایت اینترنتی این سه پارک بزرگ تفریحی سوئد می توانید آخرین اطلاعات در مورد این پارک ها را کسب کرده و نیز با خرید کارت های مخصوص در طول تمامی فصل بهار و تابستان از تخفیف های ویژه جهت بازدید از آن ها بهره مند شوید.

 

“کازمونوا” ( نمایش فیلم در بزرگترین انداره جهان)

حیف است که از استکهلم دیدن کرد اما سری به سالن سینمایی “کازمونوا” نزد. سالن سینمایی “کازمونوا” در استکهلم تنها سالن سینمایی IMAX در سوئد است که قادر به نمایش بزرگترین اندازه فیلم در جهان است که بر روی یک پرده نمایش عظیم الجثه که بصورت یک گنبد طراحی شده و ۷۶۰ متر مربع وسعت پرده آن است نمایش داده می شود. این گنبد سینمایی غول پیکر علاوه بر پرده ۷۶۰ متر مربعی خود، ۱۱ متر بلندی و ۲۳ متر نیز قطر دارد و متعلق به موزه تاریخ طبیعی استکهلم است. در کازمونوا فیلم های مختلف علمی و طبیعی به صورتی با شکوه و چشمگیر بر روی پرده می روند. فیلم های کازمونوا متفاوت بوده و هر از چندی فیلم های علمی جدید به آن اضافه می شود. مخارج تهیه چنین فیلم هایی که مناسب نمایش بر روی این پرده گنبدی عظیم باشند بسیار گزاف است و زمان زیادی نیز می برد. برخی از فیلم های این مجموعه بصورت “سه بعدی” نمایش داده می شود. آمیخته شدن صدا و تصویر پروژکتورهای تاسیسات عظیم این مجموعه به بیننده تلقین می کند که خود در متن فیلم قرار دارد. کازمونوا شما را به نقاطی می برد که که اکثریت مردم جهان تنها در تخیل خود قادر به قدم گذاشتن به آن بوده اند. در کازمونوا می توانید تجربه پرواز بر روی زیباترین مناظر طبیعی جهان را تجربه کنید، به دنیای جذاب اعماق اقیانوس ها سری بزنید، مانند یک فضانورد به دنیای شگفت انگیز خارج از کره زمین سفر کنید و یا به گذشته ای دور برگردید و به تماشای زندگی دایناسورهای غول پیکری بنشینید که نسلشان میلیون ها سال قبل منقرض شده است. مشاهده فیلم های کازمونوا علاوه بر بزرگسالان برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار جالب توجه خواهد بود. آنان علاوه بر هیجان دیدن فیلم ها بر روی این پرده عظیم، بواسطه علمی بودن محتوای فیلم ها به معلومات خود نیز اضافه خواهند نمود. تماشای فیلم های کازمانوا برای افراد بالای ۵ سال مجاز است. همچنین موزه تاریخ طبیعی استکهلم نیز در مجاورت “کازمونوا” واقع شده که دیدار از آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه های گردشگری سوئد

گلوبن، بزرگترین ساختمان کروی جهان

ساختمان گلوبن، بزرگترین ساختمان کروی جهان است و بواسط عظمتش از هر نقطه استکهلم دیده می شود و ۶۰۰۰۰ متر مربع مساحت، ۱۱۰ متر شعاع و ۱۶۰۰۰ نفر گنجایش دارد. از برنامه های بزرگ اجرا شده در گلوبن می توان از کنسرت های مدونا، بریتنی اسپیرز، راکست، آبا، پاواروتی، فرانک سیناترا، بروس اسپرینگزتین، یو تو، پینک فلوید، فیل کالینز، راد استوارت، دایانا روس، اسپایس گرلز، بک استریت بویز، باب دیلان، بازدید پاپ ژان پل دوم، بازدید دالایی لاما، جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد، مسابقه بزرگ موسیقی اروپا و کنسرت های ام تی وی یاد کرد. محاسبه شده است که اگر یک شیر آب را باز کنیم تا گلوبن را پر از آب نمائیم این کار مدت ۴۰ سال به طول خواهد انجامید.

در میان مهاجرین کشور سوئد، این تنها ایرانیان بوده اند که توانستد افتخار داشتن هنرمندان خود در گلوبن را داشته باشند. گوگوش اولین بار در ۱۳ ژانویه ۲۰۰۱ و سپس در مارس همان سال در گلوبن به اجرای دو کنسرت فراموش نشدنی پرداخت که در آن علاوه بر هزاران ایرانی از سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا، تعدادی از نمایندگان پارلمان سوئد و دیگر مقامات دولتی این کشور نیز دعوت گردیده و در آن شرکت داستند. این کنسرت در گلوبن مورد توجه گسترده رسانه های سوئد قرار گرقت و قسمتی از آن از بزرگترین شبکه های تلویزیونی اسکاندیناوی نیز پخش شد. در سال های اخیر داریوش و گروه آریان نیز در این سالن کنسرت برگزار کردند که با استقبال خوبی مواجه شدند. بیشترین رکورد تعداد تماشاچی در گلوبن متعلق به کنسرت “بروس اسپرینگزتین” خواننده پاپ و راک آمریکایی است که در تاریخ ۱۷ ژوئن ۱۹۹۲ تعداد ۱۶۳۳۷ نفر را در خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری سوئد

تالار شهر استکهلم و محل اهدای جایزه نوبل

برنده شدن جایزه نوبل بالاترین افتخاری است که می تواند در سطح بین المللی نصیب یک دانشمند گردد و شهر استکهلم هر ساله در ماه دسامبر که هنگام معرفی نام برندگان جایزه نوبل و سپس اعطای این جایزه پر افتخار به آن ها می رسد در معرض توجه جهانی قرار می گیرد. جوایز نوبل در طی مراسمی بسیار مجلل و با شکوه و با حضور پادشاه و ملکه سوئد هر ساله در تاریخ ۱۰ دسامبر در تالار تاریخی شهر استکهلم به برندگان آن اهدا می گردد. تالاری که مانند میدان آزادی در تهران سمبل شهر استکهلم به شمار می رود و بازدید از آن همواره در لیست “واجبات” جهانگردانی که از استکهلم دیدن بعمل می آورند قرار دارد. مراسم نوبل همواره در “تالار آبی” و نیز “سالن طلایی” تالار شهر استکهلم برگذار می شود. محلی که برجسته ترین دانشمندان جهان در طی بیش از یک قرن پر افتخارترین جایزه علمی جهان را دریافت نموده اند. برج تالار شهر استکهلم نیز که ۱۰۶ متر بلندی دارد یکی از بهترین مناظر از شهر استکهلم را در مقابل دید شما قرار خواهد داد.

در هر سال برجسته ترین دانشمندان، محققین و ادبای جهان که افتخار دریافت جایزه نوبل نصیب آنان شده است در ضیافت مجلل شب نوبل که در تالار باشکوه شهر استکهلم برگزار می گردد جوایز خود را با حضور پادشاه، ملکه، دیگر اعضای خانواده سلطنتی و میهمانان بلند پایه از سراسر جهان دریافت خواهند نمود. مبلغ جایزه بنیاد آلفرد نوبل مبلغ ۱۰ میلیون کرون (حدود یک و نیم میلیارد تومان) برای برنده هر رشته است. مراسم ضیافت نوبل از تلویزیون سراسری سوئد و از دیگر تلویزیون های دنیا بصورت مستقیم پخش می گردد و از سایت اینترنتی رسمی بنیاد آلفرد نوبل نیز قابل مشاهده است. مراسم اعطای جایزه نوبل در استکهلم در دو بخش صورت می گیرد: در بخش اول مراسم که در بعد از ظهر روز ۱۰ دسامبر صورت می پذیرد برندگان، لوحه افتخار و نیز مبلغ هنگفت ۱۰ میلیون کرونی جایزه را از دست کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد دریافت می کنند. در بخش دوم که برای بسیاری دیدنی ترو تماشایی تر است مراسم ضیافت سطنتنی در تالار استکهلم است که با شرکت میهمانان بلند پایه از سراسر جهان و با شرکت برندگان جایزه نوبل و در حضور خانواده سلطنتی سوئد برگزار می شود. چنانچه در کشوری زندگی می کنید که مراسم اعطای جوایز نوبل و نیز ضیافت سلطنتی نوبل را از تلویزیون پخش نمی کند امروزه حتی می توانید مراسم آن را بصورت مستقیم از وب سایت نوبل نیز تماشا و دنبال کنید.

بیش از صد سال تاریخ، یادآور اهمیت جایزه نوبل است. آلفرد نوبل، شیمیدان سوئدی قرن ۱۹ که در پی اختراع دینامیت ثروت هنگفتی اندوخت و آن را بنیان جوایزی نهاد که ربودن آن امروزه بزرگترین آرزوی هر دانشمند برجسته در سراسر جهان است. آلفرد نوبل منحصراً به کاربرد غیر نظامی اختراع خود در اموری مانند ایجاد کانال ها، استخراج مواد معدنی و فعالیت های ساختمانی علاقه مند بود. مهندسان نظامی برای این اختراع نیز مانند بسیاری دیگر از اکتشافات موارد استفاده دیگری یافتند. آلفرد نوبل بعنوان یک دانشمند خود آموخته و بدون مدرک دانشگاهی مایل بود دانشمندان بلند پرواز را تشویق کند. در نتیجه تصمیم گرفت ثروتش را در اختیار بنیادهای سوئدی بگذارد که مایل باشند به افراد برجسته در رشته های فیزیک، شیمی، پزشکی و ادبیات جوایزی اعطا کنند. اما در اواخر زندگی، دوست اتریشی نوبل، بارونس برتا فون ساتنر، اورا برانگیخت تا جایزه ای هم به ارتقاء صلح اختصاص دهد.

همچنین بانک مرکزی سوئد نیز هر ساله مبلغی را در اختیار کمیته نوبل قرار می دهد تا هر ساله به افراد برجسته در علم اقتصاد اعطا گردد. جوایز نوبل توسط آکادمی نوبل و موسسات وابسته به آن تعیین می شوند. از جمله جایزه نوبل در رشته پزشکی توسط هیئت علمی بیمارستان و مجوعه علمی عظیم دانشگاه “کارولینسکا” در استکهلم هر ساله به آکادمی نوبل پیشنهاد می گردد. فقط جایزه صلح نوبل، بنا به خواست آلفرد نوبل، توسط یک کمیته پنج نفری که به وسیله پارلمان نروژ تعیین می شوند انتخاب می گردد. اعضای دولت( و همچنین از سال ۱۹۷۷ خود اعضای پارلمان) حق عضویت در این کمیته را ندارند. هر چند که آلفرد نوبل جایزه را با این هدف که به افراد جوان اعطا شود بنیان گذاشت تا به این وسیله برای آن ها انگیزه ای بوجود آید، اما جوایز غالباً به اشخاص سالخورده تر به خاطر کارهایی که در گذشته انجام داده اند تعلق گرفته است. میانگین سن دریافت کنندگان تاکنون ۶۳ سال بوده است. با این همه اخیراً روندی در جهت انتخاب برندگان از میان نامزدهای جوان تر که میانگین سن آنان ۵۰ سال است پدید آمده است. کوشش کمیته از این پس ممکن است مصروف بر این باشد تا افرادی را انتخاب کند که آنقدر جوان باشند که بتوانند کار خود را تا مدتی ادامه دهند. در مدت بیش از ۱۰۰ سالی که از اعطای جوایز نوبل می گذرد این جایزه به گونه ای مورد بزرگداشت قرار گرفت که حتی در تصور نیز نمی گنجید.

جاذبه های گردشگری سوئد

موزه و رستوران Vasa

واسا تنها کشتی بازمانده از قرن ۱۷ موجود در جهان است. بیش از ۹۵ درصد از قطعات اصلی آن حفظ و با صد ها مجسمه کنده کاری شده تزئین شده است، Vasa حقیقتاً یک گنجینه هنری منحصربه فرد و یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری در جهان به شمار می رود. این کشتی در موزه ای اختصاصی در استکهلم به نمایش در آمده که جایگاه نُه نمایشگاه وابسته، یک فروشگاه دیدنی و رستورانی ممتاز می باشد. فیلم تهیه شده درباره Vasa را می توان به شانزده زبان مختلف تماشا کرد. تعداد بازدیدکنندگان موزه Vasa از تمامی موزه های دیگر در منطقه اسکاندیناوی بیشتر است. شاید به جرات بتوان گفت که سفر کردن به استکهلم فقط برای دیدن Vasa به خودی خود ارزشمند خواهد بود.

تعدادی کشتی جنگی سلطنتی در ۱۰ اوت سال ۱۶۲۸ میلادی از بندر استکهلم سفر خود را آغاز کردند. بزرگترین آن ها کشتی تازه ساز Vasa بود، که به نام خاندان پادشاهی وقت نام گذاری شده بود. برای بزرگداشت رسمی این واقعه، توپ های طرفین آن در بندر به صدا در آمدند. این کشتی بزرگ و شکوهمند آرام آرام به سمت دهانه بندر حرکت کرد، اما به ناگاه بادی شدید وزیدن گرفت. Vasa به یک طرف کج اما دوباره صاف شد. تندباد دوم آنرا به یک سو کج کرد. آب از درگاه های لوله های توپ وارد کشتی شدند. Vasa به عمق دریا فرو رفت، و حداقل ۳۰ و احتمالاً ۵۰ نفر از ۱۵۰ نفر خدمه خود را به قعر دریا برد. ۳۳۳ سال طول کشید تا Vasa دوباره نور خورشید را ببیند.

Anders Franzén، پژوهشگری آزاد در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی کار جستجوی Vasa را شروع کرد. او از دوران کودکی علاقه خاصی به کشتی شکسته هایی داشت که در نزدیکی منزل پدر و مادرش در جزایر استکهلم وجود داشتند. کرم کشتی، که نوعی صدف با نام علمی تردو ناوالیس است بدنه کشتی شکسته ها را در آب های شور از بین می برد، اما این صدف در آب های شور و تلخ منطقه بالتیک امکان بقا ندارد. Anders Franzén اهمیت این مطلب را برای کشتی های گم شده در منطقه بالتیک درک کرد، و Vasa را در سال ۱۹۵۶ پیدا نمود.

Vasa در استکهلم تحت نظارت استاد کشتی ساز هلندی، Henrik Hybertsson ساخته شد. گروهی متشکل از نجارها، چوب کاران، مجسمه تراش ها، نقاشان، شیشه کاران، بادبان سازها، آهنگران و از بسیاری حرفه های دیگر به او کمک می کردند. جمعاً چهارصد نفر در کار ساخت Vasa مشغول بودند. کشتی بر اساس دستور پادشاه سوئد، Gustav II Adolf ساخته شد. ساخت آن حدوداً ۲ سال به طول انجامید. این کشتی دارای سه دکل، با قابلیت حمل ده بادبان بود، و فاصله بالای دکل تا تیر ته کشتی ۵۲ متر و طول کلی آن ۶۹ متر بوده است، این کشتی ۱۲۰۰ تن وزن داشت. کشتی بعد از ساخت یکی از توانمند ترین کشتی های ساخته شده دنیا به شمار می آمد. ما امروز می توانیم محاسبات دقیقی برای طراحی کشتی ها انجام دهیم تا مطمئن شویم برای سفرهای دریائی مناسب هستند. در قرن ۱۷ ام از جداول ابعادی استفاده می شده است که در گذشته بخوبی جواب داده بودند. بر اساس اسناد و مدارک همان دوران متوجه شده ایم که نقشه های Vasa بعد از آغاز کار ساخت تغییر کرده اند. پادشاه می خواست تعداد توپ های موجود بروی عرشه از همیشه بیشتر باشد. این یعنی که ابعاد انتخاب شده برای کشتی دیگر مناسب نبود و سازندگان با مشکل روبرو شدند. کشتی با بنای فوقانی بلند، که دو عرشه برای توپ ها داشت ساخته شد. کف کشتی با سنگ های بزرگ پر شد که قرار بود تعادل آنرا در دریا حفظ کنند. اما بخش فوقانی Vasa به قدری سنگین بود که ۱۲۰ وزنه تعادلی موجود در آن کافی نبودند.

Vasa قرار بود یکی از بهترین کشتی های نیروی دریائی سوئد باشد. این کشتی ۶۴ توپ حمل می کرد، که بیشتر آن ها از نوع ۲۴ پوندی بودند (یعنی گلوله هایی به وزن ۲۴ پوند یا ۱۱ کیلوگرم شلیک می کردند). سوئد چیزی نزدیک به بیست کشتی جنگی داشت، اما هیچ کدام از آن ها دارای این تعداد توپ یا توپ های سنگین مانند Vasa نبودند. Vasa احتمالاً قرار بود به سمت لهستان لنگر بکشد، که برای سالیان سال دشمن شماره یک سوئد به شمار می رفت. شاه Sigismund، عموزاده پادشاه سوئد (آن ها پدربزرگ مشترکی از سمت پدری داشتند) بر لهستان حکم می راند. Sigismund زمانی نائب السلطنه سوئد بود اما به دلیل طرفداری از کیش کاتولیک مقام خود عزل شد. بعد از چندین سال کارهای مقدماتی و تدارکاتی، Vasa در ۲۴ آوریل ۱۹۶۱ از دریا بیرون کشیده شد. حالا می بایست به مرمت و نگهداری آن می پرداختند. کشتی شکسته ای را که برای چنین مدت طولانی در زیر آب بوده است نمی توان بدون مرمت و رسیدگی رها کرد. چوب و الوار به مرور زمان ترک خورده و تکه تکه می شوند. در ابتدا روی Vasa آب پاشیده می شد تا کارشناسان بتوانند بهترین شیوه نگهداری را برای آن انتخاب کنند. روشی که برای نگهداری انتخاب شد شامل استفاده از پلی اتیلن گلیکول (PEG)، یک ماده مومی حلال در آب بود که به آرامی در چوب نفوذ کرده و جایگزین آب می شود. پاشیدن PEG روی کشتی برای چندین سال ادامه یافت.

همراه با Vasa بیش از ۱۴۰۰۰ شی چوبی یافت شد، که در میان آن ها ۷۰۰ مجسمه کنده کاری شده وجود داشت. این مجسمه ها تک تک مرمت شده و سپس به جای اصلی خود در کشتی برگردانده شدند. انجام این کار درست مانند حل یک پازل بسیار بزرگ بود. کشتی های جنگی قرن هفدم فقط موتورهای جنگی به شمار نمی آمدند، این ها به واقع حکم قصرهای شناور را داشته اند. در مجسمه هایی که از نابودی نجات یافتند نشانه های رنگ و طلاکوبی مشاهده شده است. تحلیل های مدرن نشان دادند که مجسمه ها به رنگ های پر زرق و برق در زمینه ای قرمز نقاشی شده بودند. مجسمه ها شامل شیرها، قهرمانان کتاب مقدس، امپراطوران روم، موجودات دریایی، خدایان و الهه های یونانی و بسیار دیگر بودند. هدف از استفاده آن ها این بوده است که جلال و جبروت پادشاهی سوئد را نشان داده و شمه ای از قدرت، فرهنگ، و جاه طلبی های سیاسی آن را به نمایش بگذارند.

جاذبه های گردشگری سوئد

پارک ملی Kosterhavet

‏کشور سوئد دارای خطوط ساحلی متعددی می باشد و در این موضوع شکی نیست، اما بهترین مکان برای مشاهده ی خط دریایی در شرایط محافظت شده پارک ملی Kosterhavet می باشد. این پارک که با نروژ هم مرز است اولین پارک ملی دریایی سوئد محسوب می شود. با داشتن ۶۰۰۰ گونه از زندگی دریایی، این پارک خانه ی گونه های متعددی است که در هیچ نقطه ی دیگری از سوئد یافت نمی شوند. این پارک در مرکز دریا و سواحل جزایر Koster واقع شده است. صخره های مرجانی این پارک، آن را به مکانی محبوب برای غواصان تبدیل کرده است. ضمن اینکه افرادی که به خشکی علاقمندند نیز می توانند از دهکده های ماهیگیری فریبنده لذت ببرند؛ دهکده هایی که منتظرند تا به تصاویر روی کارت پستال ها تبدیل شوند! ‏

جاذبه های گردشگری سوئد

مارسترند Marstrand

مارسترند شهری منسوب به سال ۱۲۰۰ میلادی، برای دو چیز شناخته شده است: قایقرانی و یک قلعه ی قدیمی. این اجتماع ساحلی روی جزیره ای در غرب سوئد واقع شده و میزبان جام بازی سالانه ی سوئد (یک رقابت مهم قایقرانی) می باشد. مارسترند همچنین خانه ی قلعه ی قرن هفدهمی کارلستن Carlsten است، قلعه ی باشکوه سنگی که نگهبانی از شهر را به عهده دارد. شما می توانید برای بازدید از این شهر، عازم سفری یک روزه از گوتنبرگ Gothenburg شوید. جالب است بدانید افرادی که از این شهر بازدید کرده اند آنرا با عبارت Kodak moment توصیف کرده اند، بنابراین آماده باشید که در سفر به مارسترند عکس های زیادی از ساختمان های تاریخی تزئین شده و رنگی این شهر که با خیابان های سنگفرش احاطه شده اند بگیرید. ضمن اینکه بازدید از موزه ی هنری Strandverket ، فانوس دریایی بازسازی شده ی Pater Noster و مسیرهای کوهنوردی زیبای این منطقه را نیز از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری سوئد

مالمو Malmo

قدیمی و جدید در کنار هم شاید بهترین توصیف برای مالمو باشد. مالمو شهر تاریخی قرون وسطایی با چشم اندازی از ساختمان های مدرن و معاصر است. مالمو به عنوان سومین شهر بزرگ سوئد دارای شهر قدیمی (Gamla Stoden) حیرت آوری با سه میدان اصلی به نام های Stortoget، Lilla Torg و Gustav Adolfs Torg است. شهر قدیمی جایی است که شما می توانید از قلعه ی Malmohus Slott بازدید کنید. این شهر چند فرهنگی با ۱۵۰ قومیت مختلف، از طریق پل Oresund به دانمارک متصل است. یکی از جاذبه های جدید مالمو Turning Torso است. این ساختمان یک شاهکار معماری است که بیش از ۱۹۰ متر در آسمان پیچ و قوس می خورد که همین موضوع باعث شده که در سوئد بیشترین صحبت ها در مورد آن شده باشد.

جاذبه های گردشگری سوئد

ایستد Ystad

ایستد شهری ساحلی در جنوب سوئد است که کارآگاهان و طرفداران راز و رمز جنایت ها را به خود جلب می کند. در این مورد می توان به نویسنده ای به نام Henning Mankell اشاره نمود که رمان کارآگاه Kurt Wallender را در این شهر و نواحی اطراف آن تصویر می کند. در کتاب او می توانید ساختمان های مهمی از جمله صومعه ی Greyfriars (یکی از بهترین صومعه های قرون وسطایی حفاظت شده ی سوئد) و کلیسای مریم مقدس (یک کلیسای بزرگ قرون وسطایی) را بیابید که هر دو جز آثار باشکوه معماری گوتیک هنسا Gothic Hansa هستند. با پیاده روی در خیابان های سنگفرش ایستد نیز می توانید مناظر زیبای ساختمان های رنگی نیمه چوبی را مشاهده کنید. بهتر است قدم زدن در راستای سواحل زیبای ماسه ای ایستد را نیز از دست ندهید. در شرق ایستد یادمان سنگی Ales Stenar قرار گرفته که از ۵۹ سنگ بزرگ تشکیل شده که در نهایت به شکل یک کشتی درآمده اند.

جاذبه های گردشگری سوئد

مجمع الجزایر استکهلم Stockholm archipelago

اگر شما به جزیره گردی علاقمند هستید، مجمع الجزایر استکهلم می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. واضح است که شما زمان کافی برای بازدید از تمام این ۳۰۰۰۰ جزیره را نخواهید داشت؛ البته دقت کنید که حتی تخته سنگ های بزرگی که از دل دریا بیرون زده اند نیز در این شمارش حساب شده اند! کشتی ها فقط به نقاط اصلی این منطقه سرویس می دهند و این سفر هیجان انگیز با ۱۰ دقیقه قایق سواری از استکهلم آغاز می شود. از قلعه ی منسوب به جنگ جهانی اول در Starofortet یا Vaxholm پایتخت این مجمع الجزایر با ساختمان های زیبا و تاریخ صید شاه ماهی دیدن کنید. همچنین شما می توانید در نزدیک ترین اسپای نزدیک به استکهلم به نام ناکا Nacka که قابل دسترسی با ماشین نیز هست، به استراحت بپردازید.

جاذبه های گردشگری سوئد

آپسالا Uppsala

آپسالا شهری منسوب به قرن دوازدهم است که در ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم واقع شده و مرکز مذهبی سوئد به شمار می رود. قبل از مسیحیت، آپسالا به خاطر بت های خدایان نورس شناخته شده بود. کلیسای جامعه آپسالا، مقر اسقف اعظم سوئد، بزرگترین کلیسای جامع اسکاندیناوی محسوب می شود. تحصیلات نیز در اینجا بسیار حائز اهمیت است. دانشگاه آپسالا که در سال ۱۴۷۷ بنیان گذارده شده، یکی از قدیمی ترین کالج های اسکاندیناوی به شمار می رود. رودخانه ی Fyris از میان آپسالا می گذرد و بخش های قرون وسطایی شهر در قسمت غربی رودخانه قرار گرفته اند. قلعه و کلیسای جامع آپسالا خط آسمان این شهر را زیر سلطه ی خود دارند. گیاه شناس قرن هجدهمی Carl Linnaeus در آپسالا می زیسته، بنابراین حتما از باغ گیاه شناسی کنار قلعه نیز بازدید کنید.

جاذبه های گردشگری سوئد

لاپ لند سوئد Swedish Lapland

اگر شما به دنبال ماجراجویی در سرزمین های رام نشده هستید، باید از لاپ لند سوئد دیدن کنید. این منطقه در شمالی ترین نقطه زیر دایره ی قطبی واقع شده جایی که تابستان ها در کل شبانه روز می درخشد. لاپ لند مناسب قایقرانان، کوهنوردان و عاشقان طبیعت وحشی است. این سرزمین ساکنانی بومی به نام سامی Sami دارد، کسانی که در جنگل های عظیم و تندراهای بی ثمر زندگی می کنند. یک راه خوب برای تجربه ی این منطقه، رانندگی مسافتی به طول ۳۵۹ کیلومتر از مرکز قایقرانی در استورمساند تا ترمینوس در ویلهلمینا از طریق Fatmomakke می باشد، جایی که در آن می توانید کلبه های چوبی سنتی را مشاهده کنید. بازدیدکنندگان زمستانی می توانند در Jokkmokk، مرکز زندگی سامی، پوست گوزن شمالی بخرند.

جاذبه های گردشگری سوئد

گوتنبرگ Gothenburg

گوتنبرگ در سواحل غربی سوئد واقع شده و با پارک هایی در سایزهای مختلف لکه لکه شده است. بسیاری از این پارک ها منسوب به قرن نوزدهم هستند که از میان آنها می توان به پارک Kungsparken اشاره نمود که در حقیقت دور کانالی شکل گرفته که بصورت حلقه ای مرکز شهر را احاطه نموده است. اگر شما عاشق شهربازی هستید می توانید به لیزبرگ liseberg بروید که نسبت به سایر شهربازی های اسکاندیناوی بیشترین سواری ها را دارد. گوتنبرگ به عنوان بزرگترین شهر بندری اسکاندیناوی، دارای بزرگترین جشنواره ی فیلم منطقه و همچنین جشنواره های متعدد موسیقی نیز در طول سال می باشد. اگر گرسنه هستید هاگا بوله Haga bulle را امتحان کنید. هاگا بوله یک رول دارچینی بزرگ در منطقه ی هاگا است که به داشتن خانه های چوبی زیبا مشهور می باشد.

جاذبه های گردشگری سوئد

گوتلند Gotland

گوتلند به عنوان بزرگترین جزیره ی سوئد، به طور کامل با دریای بالتیک احاطه شده و به همین دلیل ممکن است فکر کنید که ماهیگیری مهم ترین صنعت آن است. اما اشتباه فکر می کنید چرا که کشاورزی، گردشگری و فناوری اطلاعات جز برترین صنایع گوتلند هستند. این جزیره یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری سوئد می باشد. افرادی که به دنبال خورشید هستند اینجا را دوست دارند زیرا در طول سال این مکان بیش از هر جای دیگری در سوئد آفتاب دارد. ویزبی Visby به عنوان تنها شهر این جزیره، شهری محصور میان دیوار است که بیشتر منظر شهری و ساختمان های قدیمی خود را حفظ کرده است. روی این جزیره همچنین حدود ۱۰۰ کلیسای قرون وسطایی و بیشمار سایت های ماقبل تاریخ واقع شده اند.

جاذبه های گردشگری سوئد

استکهلم Stockholm‎‏‎‎

استکهلم شهر زیبایی است که بر ۱۴ جزیره قرار گرفته و به عنوان پایتخت سوئد و بزرگترین شهر اسکاندیناوی از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر در قرن سیزدهم پایه گذاری شده و هر سال مراسم اهدای جایزه نوبل در آن برگزار می شود. موزه ی واسا Vasa به یک کشتی جنگی قرن هفدهمی اختصاص داده شده که در اولین سفر دریایی خود غرق شده است؛ این موزه پربازدیدترین موزه ی اسکاندیناوی می باشد. بازدید از استکهلم نسبت به سایر شهرهای اسکاندیناوی مقرون به صرفه تر است. در این شهر امکان بازدید از ۱۵ موزه بصورت رایگان وجود دارد که از آن جمله می توان به موزه تاریخ سوئد، موزه قرون وسطی، زرادخانه ی سلطنتی و قلعه ی Skokloster اشاره نمود. همچنین بازدید از کاخ سلطنتی، موزه هنرهای مدرن و تالار شهر را نیز هرگز از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری سوئد

اسکانه

اسکانه که در منطقه جنوبی سوئد واقع شده است، شهری است که بر روی حاصل خیزترین خاک دنیا قرار گرفته است. زمینهای زراعی زیبا، جنگلها و دریاچه‌ها این مکان را زینت داده‌اند و تقریبا ۳۰۰ قلعه و باغ متعلق به قرون ۱۲ تا ۱۹ در آن قرار دارند. کشت زارهای محصولات کشاورزی، گلهای بی‌پایان دشت‌ها، افق گسترده و سواحل آرام این شهر بسیار وسوسه انگیز هستند. رستورانهای محلی نیز در این شهر سبزیجات و میوه‌های تازه کشت شد، گوشت غاز، مارماهی، قارچ و مارچوبه را به عنوان غذاهایی لذیذ سرو می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم که بعد از صرف غذا ، گردشی در قلعه سوفیرو (Sofiero Castle) و پیاده ‌روی در اسکانلدن تریل (Skåneleden Trail)  داشته باشید و به سفری ۱۰۰۰ کیلومتری در حومه شرقی شهر بپردازید و یا در مکان هایی که مجهز به تابلوهای راهنما هستند، دوچرخه سواری کنید.

جاذبه های گردشگری سوئد

جاکموک (Jokkmokk)

جاکموک شهری رویایی در لاپلند، ایالت شمالی سوئد است که میتوانید در آنجا مسابقه گوزن‌ های شمالی را تماشا کنید، بازار زمستانی را ببینید و درباره گروهی محلی به نام “سامی” اطلاعات بدست بیاورید. بازار جاکموک بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد و هر سال در فوریه شروع به کار می‌کند. با وجود ارتفاع برف و دماهای دو رقمی زیر خط انجماد، بازار سنتی فرهنگ سامی را جشن می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم که در این مکان از خوراک‌ های محلی بخورید، به گوزن های شمالی غذا بدهید و رقص محلی را در بازار تماشا کنید. همچنین به موزه آجته (Ájtte Museum) که فرهنگ عمیق سامی را نمایش می‌دهد، بروید. جاکموک نقطه اصلی برای دسترسی به ۴ پارک ملی در منطقه میراث جهانی لاپونیا است. در این شهر، انتظار دیدن روزهای تمام نشدنی تابستان یا تاریکی طولانی در زمستان را داشته باشید،  زیرا شهر در بالای مدار قطب شمال واقع شده است.

 

پارک ملی زیردریایی کوسترهیوت (Kosterhavet)

کوسترهیوت اولین پارک زیردریایی ملی سوئد است. این پارک ۴۵۰ کیلومتر مربعی شامل بیشترین تنوع به لحاظ زندگی دریایی است. پارک زیردریایی مورد بحث تقریبا ۲۰۰ نوع مختلف از حیوانات و گیاهان شامل صخره‌های مرجانی در اعماق آب را در برمی‌گیرد. این پارک در جزایر کستر در غرب سوئد واقع شده است و محلی برای زندگی کاستر وادرو جورد (Koster-Väderö Fjord) است. در تابستان توریست ها میتوانند در این پارک به شنا و غواصی و در دیگر زمان های سال به پیاده روی، ماهیگیری و دیدن پرنده ها بپردازند. میهمانان همچنین می‌توانند در کنار خوک های آبی یا گرازهای دریایی در زمانهای مشخصی از سال قایق رانی کنند.

جاذبه های گردشگری سوئد

آر (Åre)

دامنه های اسکی در شهر آر دارای امتیاز بالایی در جهان هستند. این شهر دارای طیف وسیعی از رستوران‌ها و مراکز خرید است و گزینه‌های تفریحی دیگری نیز در آن وجود دارند.اما، بیشتر توریست ها به دلیل شرایط مناسب اسکی به آنجا سفر میکنند. گفتنی است؛ آرسکوتان (Åreskutan) عمودی ترین نقطه شمال اروپاست و در طول ماههای تاریک زمستان، مسافران می‌توانند از سفر در شب های روشن لذت ببرند و همچنین نگاهی مختصر به شفق شمالی بیاندازند. برای آنهایی که دنبال ماجراجویی بیشتری هستند نیز سیاحتی اکتشافی در برف که چند روز یا چند ساعت به طول می‌انجامد، پیشنهاد می‌شود.

 

ویسبی (Visby)، جزیره گاتلند (Gotland)

ویسبی شهر محصور قرون وسطایی است که “مروارید دریای بالتیک” نامیده می شود و به عنوان شهر میراث جهانی یونسکو اعتبار خوبی به شهر قدیمی وایکینگ ها (Viking)  میدهد. ویسبی شهری تبلیغاتی مسلح در شمال اروپاست که بسیار خوب نگه داشته شده است و طبق گفته یونسکو، دیوارهایش ۷۰۰ سال قدمت تاریخی دارد. این شهر عجیب که با رزهای وحشی و خرابه‌های چند صد ساله پوشیده شده است، زندگی مدرن و ساده اسکاندیناویای امروز را پذیرفته است. در این شهر، خانه‌های مجلل و چوبی ۱۰۰ ساله در کنار خیابانهای پرپیچ و خم سنگفرش شده قرار دارند. نیازی به نگرانی درباره تمام شدن خرابه های دیدنی نیست، چرا که گاتلند ۹۰ کلیسا را در خود جای داده است که بیشتر آنها قبل از قرن ۱۲ ساخته شدهاند.

جاذبه های گردشگری سوئد

پارک ملی آبیسکو (Abisko)

پارک ملی آبیسکو که در شمال لاپلند (Lapland)  واقع شده است، مکان اصلی برای برپا کردن اردوگاه و کاوش درباره شفق قطبی است. همچنین، ایستگاه آسمان سپیده دم(Aurora Sky Station on Mount)   در کوه نولجا (Nuolja) ، کوهی که ۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا در منطقه ای خیلی سیاه قرار دارد و یکی از بهترین مناظر دیدنی دنیاست. در تابستان، توریست ها میتوانند در جنگل ها به پیاده روی بپردازند، در میان ترولسجون (Trollsjön)  که تمیزترین دریاچه در سوئد است، راه بروند و غارنوردی کنند. حتی در زمستان هم مسافران میتوانند از زیبایی‌های طبیعت بهره ببرند و مثلاً، امکان اسکی در این منطقه وجود دارد. مکتشفان جاه طلب میتوانند سورتمه سگها را امتحان کنند و یا مکانی برای گرفتن ماهی یخی پیدا کنند. پیشنهاد می‌کنیم، شب را در ایستگاه کوه آبیسکو که یک خانه کوهستانی است که از یک قرن پیش مورد استفاده قرار گرفته، بگذرانید.

جاذبه های گردشگری سوئد

 

جوگاردن (Djurgården)

جوگاردن جزیره ای است که کمی از مرکز استکهلم دورتر است. این پارک جزیره‌ای با مکانهای سبز، موزه ها و دیگر گزینه های تفریحی پرشده است. در آبریز جوگاردانسبران (Djurgårdsbrunncanal)  قدم بزنید و یا از چند تا از بهترین جاذبههای توریستی مانند موزه آبا (The Abba Museum)، موزه اتنوگرافی (The Museum of Ethnography)، موزه وسا (The Vasa Museum)، موزه و باغ وحش روباز، پارک تفریحی و دیگر امکانات استکهلم لذت ببرید. این جزیره همچنین برای کسانی که اهل خوردن غذاهای خوشمزه هستند و آنهایی که نیازمند فیکا (اصطلاحی سوئدی برای زمان قهوه) می‌باشند، تعداد بسیار زیادی از رستورانها وکافه‌ها را پیشنهاد میکند. اگرچه، این جزیره بسیار کوچک است، ولی چیزهای زیادی برای مشغول کردن مسافران دارد و توریست‌ها به راحتی میتوانند یک روز کامل را در آنجا بگذرانند.

جاذبه های گردشگری سوئد

آبریز گوتا The Göta Canal

کانال گوتا، راه آبی ۱۹۰ کیلومتری که در قرن ۱۹ ساخته شده است را میتوان بهترین شاهکار مهندسی سوئد نامید. این آبریز، استکهلم را که در شمال سوئد قرار دارد به گوتنبرگ در جنوب غربی این کشور متصل میکند. همراه این آبریز ۴۷ پل و ۵۸ سد متحرک قرار دارد. در این کانال می‌توان از سواری آرام ‌بخش در کشتی مسافربری لذت برد و یا قایقی اجاره کرد و تور گردشگری خود را اداره نمود. افرادی که قایقرانی بلد نیستند و یا دنبال راهی ارزانتر برای دیدن مناطق بومی بی نظیر این کانال هستند، می‌توانند از دوچرخه ‌های همراه با راهنما برای منطقه آبریز استفاده کنند.  مهم اینکه؛ ان آبریز از ماه می تا سپتامر آماده پذیرایی از توریست ها است.

جاذبه های گردشگری سوئد

سیگتونا (Sigtuna)

پیشنهاد می‌کنیم که تفرجی تاریخی در سیگتونا که قدیمی ترین شهر سوئد است، داشته باشید. سیگتونا، شهری باصفا است که در دریاچه مالارن دراوپلاند (Lake Mälaren in Uppland) در شمال استکهلم واقع شده و در زمان وایکینگ ها حدود سال ۹۸۰ بعد از میلاد مسیح کشف شد. این شهر با وجود اندازه کوچکش، به دلیل اهمیت تاریخی‌ که دارد  هنوز هم شهری پذیرفته شده در میان توریست‌ها به شمار می‌رود. مرکز این شهر قرون وسطایی با مغازه‌های هنری، رستورانهای محلی، کافه های فریبنده و مغازه های لباس ‌فروشی پر شده است. گردش در کلیساهای قرون وسطایی، خرابه ها و سنگ های طلسم شده اطراف این شهر را فراموش نکنید. کلیسای مریم مقدس ساختمانی آجری است که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است و مکانی مناسب برای شروع سفرتان در این شهر به شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری سوئد

واقعا زیبا وجالب بود ازپارک گرونالند که ازدیدن آن آدرنالین خون بدن بالا میرود وسرزمین های لاپ لند با خانه های اسکیموها وخودشهرزیبای استکهلم که واقعا زیباست وارزش سفربه این کشور وتماشای این همه زیبایی رادارد.

واحدتولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید