اقامت در ساحل زیبای زاینده رود

آژانس طلوع سفریاد

هردوشنبه

بهترین انتخاب

3859

 توضیحات اقامت در ساحل زاینده رود

امکانات و توضیحات

 

  • بلیط : رفت و برگشت به عهده مسافر(فاصله از اصفهان حدود ۱/۳۰)

  • هتل : ۱شب اقامت در هتل ساحلی زاینده رود

  • صبحانه محلی کامل : عسل ، گردو ، پنیر ، کره محلی، خرما ، تخم مرغ

  • توضیحات : امکان پیاده روی در روستای بدون کوچه (یاسه چای با قدمت ۳۰۰ سال)

  • امکان استفاده از رستوران هتل با غذا های متنوع(نهارو شام ) به عهده مسافر

  • امکان استفاده از رفتینگ خانوادگی به عهده مسافر

  • تحویل اتاق ساعت ۲ تخلیه اتاق ساعت ۲ بعد ازظهر

  • استفاده از باغ ساحلی رایگان برای گروه های ۵ نفر به بالا

(خدماتی متفاوت تر از دهکده چادگان و باغ بهادران )

 ← قیمت برای هر نفر فقط ۴۸۰۰۰ تومان

تور از اصفهان

روستای تاریخی و بدون کوچه « یاسه چای » ( یاسه چاه ) از توابع شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری است که در حاشیه رودخانه زاینده رود و در محدوده کوهستانی شمال این شهرستان قرار دارد.

این روستا در فاصله ۳۸ کیلومتری شهر سامان و ۵۰ کیلومتری شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) واقع شده است. روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه )، حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و وجه تسميه اين روستا هم به موقعیت جغرافیایی آن برمی گردد. « ياسه چاي » کلمه مرکب ترکي و به معنای جایی است که پهنای رودخانه زیاد می شود. « ياسو » به معني « پهن » و « چاي » به معني « رودخانه » است.

مردم روستای « ياسه چای » به زبان ترکي سخن می گويند. روستای « ياسه چای » ( یاسه چاه ) در حال حاضر، بیش از ۸۰۰ نفر جمعیت دارد که مسلمان و شیعه هستند. يکي از ويژگي هاي منحصر به فرد روستاي « ياسه چای » ( یاسه چاه )، بافت قديمي مسکوني متراکم است.

روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) در نگاه نخست، فاقد هر گونه خیابان و معبر به چشم می آید، بنابراین « روستای بدون کوچه ایران » هم گفته می شود.

این آبادی، دارای کوچه هاي سرپوشیده و دالان های قدیمی و بافت معماری خاص است که آن را به یک روستای هدف گردشگری تبدیل کرده و سالانه هزاران گردشگر به این روستا سفر می کنند.

مردم اين روستا از طريق چهار دالان سرپوشيده كه درب همه خانه های روستا به داخل آنها باز مي شود، رفت و آمد مي كنند.

آنها در گذشته براي پوشش امنيتي، کوچه هاي روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) را سرپوشيده و به صورت دالان هايي ساخته اند که اين دالان هاي تونل شكل خشت و گلي که از ابتدا تا انتهاي روستا احداث شده، با گذشت حدود يک قرن، همچنان پا برجا و ديدني است.

مسير اصلي اين دالان به طول ۴۰۰ متر، شمال و جنوب روستای « ياسه چای » را به هم متصل كرده و ۵ دالان فرعي، راه هاي ارتباطي خانه هاي بافت فديم را به هم وصل مي كند.

دو دروازه اصلی هم در روستا وجود دارد که در زمان حمله و هجوم اقوام بیگانه در ادوار گذشته، توسط اهالی بسته می شده است. خانه هاي اين روستا، به دلیل استقرار آبادی در اقلیم سرد و کوهستانی، كمبود زمين برای ساخت مسكن و ناامنی در گذشته، در دامنه کوه در کنار هم و به طور پلکاني ساخته شده و برخي خانواده ها، از پشت بام ديگري براي محوطه حياط استفاده می کنند.

محدوده‌ تاريخي روستای « ياسه چای » ( یاسه چاه )، به وسعت سه و چهار دهم هکتار، با گونه مسکوني و معابر سرپوشيده‌ خشتی، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

مصالح به کار رفته در خانه های بافت تاریخی و قدیمی روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه )، خشت، گل، چوب و سنگ است.

طاق های ضربی و چشمه ای، دالان های تاریکی اصلی و فرعی، فضای کالبدی و معماری خاص منازل به عنوان ویژگی منحصر به فرد در « یاسه چای » خودنمایی می کند.

روستای « ياسه چاي » از دو قسمت بافت تاريخي و قديمي، و بافت جديد ( از آجر، گچ، آهن، سنگ و سيمان ) تشکیل شده که در شيب دامنه کوه در کنار هم به صورت پلکاني و با ديد مشرف به مناظر طبيعي روستا و زاينده رود ساخته شده اند.

اصلي ترين مزيت گردشگري روستای « ياسه چای » ( یاسه چاه ) در کنار بافت تاریخی، به جاذبه هاي طبيعي اختصاص دارد.

روستای « ياسه چای » ( یاسه چاه ) در گذرگاه کمربند سبز حاشیه رودخانه زاینده رود با طول تقریبی ۵۰ کیلومتر جاده ای در امتداد رودخانه ( که پل زمانخان را به سد زاینده رود متصل می کند ) قرار گرفته است.

این روستا به لحاظ اقلیم و طبیعت مساعد، چشم اندازهای شگفت ‌انگيزی در همه فصول سال دارد و گردشگران در مسير مفرح پل تاریخی زمانخان، پس از عبور از دالان هاي سبز جاده در حاشیه رودخانه زاینده رود، در ميان منطقه ای بکر و زیبا و بیشه زارها و باغ های انبوه، به هم پيوسته و وسیع از انواع درختان گردو، بادام، هلو، انگور، آلوچه، زردآلو، گیلاس، سیب و … به این آبادی تاریخی می رسند و همگونی طبیعت و معماری را به نظاره می نشینند.

 

تنوع گل ها و گیاهان خودرو، همراه با گونه های متنوع جانوری از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک، جلوه جالب توجهی و زيبايي چشم نوازي به منطقه اطراف روستای « ياسه چای » بخشیده است.

معروف ترین سوغات روستای « ياسه چای » ( یاسه چاه ) را خشکبار و انواع ميوه جات تر و خشک تشکیل مي دهد.

شهرستان سامان، از شهرستان های ۹ گانه استان چهارمحال و بختیاری، با بیش از ۳۴۴۸۶ نفر جمعیت می باشد که مرکز آن ( شهر سامان ) در فاصله ۲۲ کیلومتری شهرکرد ( مرکز این استان ) قرار دارد.

این شهرستان، به دلیل قرار گرفتن در حاشیهٔ رودخانه زاینده رود، از موقعیت های مناسب کشاورزی، باغداری و گردشگری برخوردار است.

شما در شرکت خدمات مسافرتی طلوع سفریاد می توانید  با رزرو هتل ساحلی زاینده رود در ساحل روستای صادق آباد  و بازدید از روستای یاسه چای ، از این روستای تاریخی لذت ببرید

فاصله از اصفهان تا روستای سیاه چای حدود ۳۰/۱ دقیقه می باشد . که می بایست ابتدا به نجف آباد – تیران – رضوان شهر روستای صادق آباد  رانندگی کنید .

.

برای “اقامت در ساحل زاینده رود” دیدگاه بگذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت خود را در ارزیابی وارد کنید*