12

آگوست
2017

آشنایی با شهرستان چادگان

پست شده به وسیله : اصفهان تور/ 1295 0

در این مطلب اصفهان تور ، به معرفی منطقه ی بکر دهکده ی زاینده رود و شهر خوش آب و هوای چادگان برای شما طبیعت دوستان عزیز پرداخته ایم .

 

سابقه تاریخی این منطقه به درستی معلوم نیست ولی آنچه مسلم است در دوران صفویه با کوچاندن ترک زبانان توسط شاه عباس اول به این ناحیه و نیز به واسطه دارا بودن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود ناحیه آبادی بوده است . نام باستانی چادگان پاراتاک بوده و یکی از آبادترین نقاط محسوب می شده است. به طوری که از نوشته های مورخین برمی آید آخرین پادشاه هخامنشی برای گردآوری سپاه به پاراتاک آمده و از این راه با عبور از دهات دیگر به همدان رهسپار شده است . درباره اقامت اسکندر در محل روایات مختلف است . اما از میزان نفوذ وی در این خطه همین بس که شهری را که اکنون به صورت روستایی در مجاورت چادگان قرار گرفته است به نام وی نام گذاری شده و هنوز هم به اسکندری معروف است.

اما آنچه که مشهور است در این محله پاراتاک به طور کلی منهدم شد و مردم شهر خانه های مخروبه خود را رها کرده و دردو کیلومتری شهر قدیم بنای شهر جدیدی را گذاشتند، هنوز تپه های ساختمانهای مخروبه پاراتاک وجود دارد. امابدست آمدن ستونهای سنگی شکسته و آجر های بزرگ و بقایای ظروف سفالی و مفرغی نشان دهنده این حقیقت است که چادگان در هزار سال پیش دارای تمدنی وسیع است.

دهکده تفریحی زاینده رود

یکی از زیباترین تفرج گاه های استان است که در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه پشت سد با امکانات تفریحی فراوان و مناظر زیبا از طبیعت یکی از جاذبه های بارز گردشگری استان می باشد . در این مجموعه امکانات رفاهی از قبیل اسکله قایقرانی، زمین ورزش، مجموعه تجاری، رستوران، چایخانه سنتی و استخر به طور کامل راه اندازی شده است.

 

 

چایخانه سنتی
این مجموعه زیبا و دیدنی که با هدف زنده نگاه داشتن سنتهای اصیل ایرانی احداث شده چشم اندازی زیبا از ساحل دریاچه دارد.

 

دیگر امکانات رفاهی
احداث سکوهای نشیمن خانوادگی، احداث باشگاه سوارکاری برای آموزش و سوارکاری میهمانان، احداث اسکله قایقرانی دهکده با دستگاه های قایق پدالی، قایق موتوری و یک دستگاه اتوبوس دریایی مجهز شده است . احداث رستوران برای پذیرائی میهمانان،تجهیز و راه اندازی استخر مطابق استانداردهای معمول که در سانسهای مختلف جهت خانمها و آقایان قابل استفاده می باشد، احداث زمینهای ورزشی فوتبال ، والیبال، بیکتبال ، تنیس و پینگ پنگ، برای احداث تله کابین و پیستهای دوچرخه سواری نیز پیش بینی های لازم انجام شده است، احداث باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی.

چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده است. ) چاد ( کلمه ای ترکی به معنای شیار ، شکاف و دره و ) گان( پسوند نسبت می باشد. قرار گرفتن بافت قدیم شهر چادگان در میان دره ای کوچک با معنای لغوی آن یکسان است.

پیدایش شهر چادگان نه بر اساس ضرورت های تاریخی یا سیاسی بوده ، بلکه بیشتر به علت شرایط مناسب محیط طبیعی بوده است. وجود رودخانه مهم زاینده رود مهمترین عامل پیدایش شهر چادگان بشمار می آید.

از آنجاییکه شهر چادگان بر روی تپه های کم ارتفاع بنا گردیده است ، این تپه ها علاوه بر اینکه به عنوان نشانه های موثر در شهر عملکرد دارند ، سیمای خاصی در شکل گیری شهر ارائه می دهند همینطور اختلاف ارتفاع در تفکیک نوع کاربردی زمینه بسیار موثر و عامل عمده ای در جهت حفظ مزارع و باغات و کنترل توسعه مناطق مسکونی در بافت کشاورزی شهر بشمار می آید.

 

 

 

 

جاذبه های تاریخی

مهمترین جاذبه تاریخی چادگان ، خانه معظم الملک میر پنج به شماره ثبت ۲۱۸۱۵ می باشد. این ساختمان دارای زیرزمین ، تالارها و اتاق های وسیع با دیوارهائی مزین به نقوش و آیینه کاری های ظریف می باشد . تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپا ست لکن ساخت آن مطابق با موقعیت جغرافیایی منطقه است . از جمله به جهت موقعیت کوهستانی منطقه و جلوگیری از ورود سرما در جلو ایوان اتاق خواب جداره ای از شیشه های الوان به صورت قرینه قرار گرفته اند . در مقابل عمارت آن حوضی بزرگ تصویر خانه را با شیشه های رنگینش منعکس می سازد.

امامزاده عبدا… بن زید
امامزاده عبدا… بن زید پدر شاه عبدالعظیم واقع در شهر رزوه که هم جاذبه زیارتی و هم جاذبه طبیعی و گردشگری دارد.

 

دیگر آثار تاریخی چادگان
پل اورگان و مسجد جامع اورگان در ۳۲ کیلومتری مرکز شهرستان، امامزاده خواجه محمد، روستای پرمه در ۴۶ کیلومتری مرکز شهرستان و امامزاده اسماعیل روستای فراموشجان در ۲۷ کیلومتری مرکز شهرستان را می توان نام برد.

مشهد کاوه که نام های آن «کودلیّه» و «کوالیّه» بوده، زادگاه و مدفن مجاهد مشهور تاریخ ، کاوه آهنگر است.

کاوه که پیشه او آهنگری و از اهالی کوالیّه بوده و برای امرار معاش به مقتضای شغل خود به اصفهان رفته و در آنجا حرفه خود را ادامه می دهد و بر علیه ظلم و ستم ضحاک می شورد و به همراه عامه مردم که از کثرت ظلم و بیداد به ستوه آمده بودند ، ضحاک را از تخت چند ساله پادشاهی به زیر می کشد.

 

 

 

 

کاوه به هنگام مرگ وصیت نمود تا وی را در محل تولدش به خاک بسپارند و چنین شد. پیکر او به کوالیه منتقل شده و در کنار مزار پسرش (قارون) به خاک سپرده شد. پس از این واقعه کوالیه تدریجاً به مشهد کاوه تغییر نام داد.

از اماکن تاریخی این منطقه می توان مقبره کاوه آهنگر را نام برد که سابقه تاریخی آن به قبل از اسلام می رسد و در کنار آن مزار یکی از سادات علوی به نام امامزاده حیدربن علی (ع) وجود دارد که سالیانه پذیرای تعداد بی شماری از زائران است که از دور و نزدیک به زیارت این امامزاده شریف النفس و جلیل المقام نائل می شوند. قبر (قارون) یکی از پسران کاوه در کنار این دو مقبره است.

دیگر ابنیه تاریخی مشهد کاوه، برجی است که مربوط به پانصد سال قبل است و از آثار خوانین ادوار پیشین بوده و از آن برای دیده بانی و اشراف بر روستا استفاده می شده. نظرگاه هایی نیز بنام (قیه) – به زبان محلی یعنی صخره – (پرپی) – محل بلند مشرف به آب – و (گگ قاچ) – درخت همیشه سبز – موجودند که منصوب به سادات علوی (ع) است وسالیانه محل حضور اهالی ، در مناسبت های مذهبی است. از محل های تاریخی و باستانی دیگر می توان به بقایای کودلیه باستانی (نام قدیم مشهد کاوه) و قبرستان های معروف آن اشاره کرد. تعداد چهار مجسمه شیر سنگی از کودلیه باستانی به جا مانده که با توجه به نقل قول ها، متعلق به مقبره بزرگان و سروران قوم آریا بوده اند.

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

.

برای “آشنایی با شهرستان چادگان” دیدگاه بگذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت