14

آوریل
2017

شهرستان چادگان

پست شده به وسیله : ISFtour/ 2123 0

چادگان به بهشت استان اصفهان مشهور است. جاذبه های توریستی تاریخی و همچنین طبیعت بکر و زیبای این منطقه باعث شده تا از نظر گردشگری داخلی هم اهمیت ویزه ای پیدا کند. مرکز شهرستان در فاصله تقریبی ۱۱۵ کیلومتری غرب مرکز استان واقع گردیده‌است و با مساحت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از سمت شمال و شرق با شهرستان تیران و کرون، از سمت شمال غرب با شهرستان فریدن، از سمت غرب با فریدون‌شهر و از سمت جنوب با استان چهار محال و بختیاری هم‌مرز می‌باشد. نهایت اینکه اقلیم منطقه بین شاخص‌های اقلیمی معتدل تا سرد خشک در نوسان است.

تاریخچه

نام باستانی این شهر «پاراتاک» بوده که بعدها به چادگان تغییر پیدا کرد. نام چادگان از دو بخش «چاد» و «گان» تشکیل شده است. چاد کلمه‌ای ترکی به معنای شیار، شکاف و دره و گان، پسوند نسبت است. قرار گرفتن بافت قدیم شهر چادگان در میان دره‌ای کوچک با معنای لغوی آن یکسان است. سابقه تاریخی این منطقه به درستی معلوم نیست، ولی آنچه مسلم است در دوران صفویه با کوچاندن ترک زبانان توسط شاه عباس اول به این ناحیه و نیز به واسطه داشتن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود، منطقه آبادی بوده است.

امکانات رفاهی و تفریحی

امکانات اقامتی ، رفاهی و تفریحی سبب شده تا منطقه ای بکر برای تفریح اهالی اصفهان و مردم بومی باشد. دهکده ساحلی زاینده رود، باشگاه سوارکاری برای آموزش و سوارکاری میهمانان، اسکله قایقرانی دهکده با دستگاه‌های قایق پدالی، قایق موتوری و یک دستگاه اتوبوس دریایی مجهز شده است. از دیگر امکانات موجود می‌توان به احداث رستوران برای پذیرایی میهمانان، تجهیز و راه‌اندازی استخر مطابق استانداردهای معمول در سانس‌های مختلف جهت استفاده خانم‌ها و آقایان، احداث زمین‌های ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و پینگ پنگ، تله کابین و پیست‌های دوچرخه‌سواری، باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی اشاره کرد.

روستاهای اطراف چادگان هم موقعیت بکر طبیعت گردی و بومگردی را نیز برای عاشقان طبیعت مهیا میکند. از جمله این روستاها انالوجه را می توان نام برد. انالوجه تا پیش از شهرستان شدن چادگان، جزئی از شهرستان بزرگ‌تر «فریدن» بوده است. مردم این روستا ترک زبان بوده و اصالتا از ایلات شیرازی بوده که در قدیم الایام به این منطقه مهاجرت کرده و سکنی گزیده‌اند. نام اصلی این روستا «ایلچه» و در مرحله بعدی به «ایلانچه» و سپس به «آنالوچه» و در آخر به انالوجه تغییر یافته است.

مقالات مرتبط : با مفهوم بوم گردی آشنا شوید

خانه معظم‌الملک میر پنج

همانطور که گفته شد چادگان از نظر تاریخی هم دارای جاذبه های منحصر به فردی در این زمینه است. مهم‌ترین جاذبه تاریخی چادگان، خانه «معظم الملک میر پنج» به شماره ثبت ۲۱۸۱۵ است. این ساختمان دارای زیرزمین، تالارها و اتاق‌های وسیع با دیوارهایی مزین به نقوش و آیینه‌کاری‌های ظریف است. تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپا ولی ساخت آن مطابق با موقعیت جغرافیایی این منطقه بنا شده است.

دریاچه سد زاینده رود

سد زاینده‌رود در سال ۱۳۴۹ خورشیدی روی رودخانه زاینده‌رود در استان اصفهان به منظور تأمین بخشی از آب آشامیدنی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، تأمین آب کشاورزی حوضه زاینده‌رود، کنترل سیلاب‌های فصلی و تولید برق ساخته شد. حجم مخزن این سد در بیشترین میزان ۱۴۷۰ میلیون مترمکعب و حجم مفید آن ۱۰۹۰ میلیون مترمکعب است.

دریاچه سد زاینده رود با مساحت ۴۵ کیلومتر مربع، در مجاورت شهر چادگان در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد. ارتفاع این دریاچه حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است.

***نکات مهم جهت رزرو ویلا : 
  1. پذیرش فقط به صورت خانوادگی میباشد ، ظرفیت هر ویلا ۱۲ نفر میباشد
  2. به ازای هر ویلا ورود ۲ خودرو به دهکده مجاز میباشد
  3. ورود حیوانات خانگی به دهکده ممنوع میباشد
  4. استفاده از اسلحه شکاری ممنوع میباشد
  5. ساعت تحویل ویلا ۵ بعد از ظهر و تخلیه ویلا ۴ بعد از ظهر میباشد

اجاره ویلاهای چادگان | تابستان ۱۴۰۱ |

قیمت به ازای هر شب ۹۵۰  هزار تومان

آخر هفته ( چهارشنبه و پنجشنبه ها ) ۱۵۰۰ هزار تومان

تلفن تماس جهت رزرو :۰۳۱۳۲۳۵۲۶۷۳

نمای ۳۶۰ درجه از سد زاینده رود


.

برای “شهرستان چادگان” دیدگاه بگذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت