06

ژوئن
2017

تاریخ و باستان شناسی شیراز

پست شده به وسیله : ISFtour/ 775 0

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود ۱۲۵۰۰۰ متر مربع به فرمان داریوش بزرگ در سال ۵۱۸ قبل از میلاد در دامنه کوه رحمت بنیان نهاده شد. ساخت کاخ‌های تخت جمشید متجاوز از ۱۸۰ سال به طول انجامید. تا اینکه در سال ۳۳۰ قبل از میلاد توسط اسکندر طعمه حریق گردید و از آن پس متروک شد این مجموعه شامل ۷ کاخ، نقوش برجسته متعدد، پلکان‌ها و سه آرامگاه سنگی می‌باشد.

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن هفتم ه.ق است که کتاب گلستان و بوستانش چون ستاره‌ای در آسمان ادب سرزمین پارس می‌درخشد. در جوار آرامگاه سعدی، مقبره شاعر نامدار دیگری به نام شوریه شیرازی قرار دارد. حوض ماهی آرامگاه سعدی، مظهر قنات و چشمه‌ سعدی، همواره مقدس و باورهای مردم به آن بسیار قوی است.

 

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی کمال الدین ابولعطا متخلص به خواجو از غزل‌سرایان مشهور قرن ۸ هجری است. او در سال ۶۸۹ در کرمان متولد شد اما پس از بازدید از شهرهای مختلفی، شیراز را برای اقامت بر بقیه شهرها ترجیح داد. وی در سال ۷۵۳ ه.ق در شیراز وفات یافت و در مدخل شهر شیراز در دامنه کوه صبوی شیراز به خاک سپرده شد

آرامگاه حافظ شیرازی

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل‌سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب در آغاز سده هشتم ه.ق متولد و در سال ۷۹۱ ه.ق در شیراز در گذشت. آرامگاه وی که در مکان مصفایی قرار دارد، زیارتگاه دوست‌داران شعر و ادب و صاحبدلان بی‌شماری است. در جوار آرامگاه حافظ، بزرگان معروفی به خاک سپرده شد.

 

بازار وکیل شیراز

این بازار از شاهکارهای معماری دوره زندیه است که هنوز پر جنب و جوش به حیات خود ادامه می‌دهد. این بازار در محله درب شاهزاده جنب مسجد وکیل واقع شده است. از ویژگی‌های این بازار می‌توان به زیبائی و معماری خیره کننده و طاق‌های ضربی با حفره‌های تعبیه شده در آن اشاره نمود که به منظور تهویه هوا ساخته شده است

 

شهر نیشابور

در ۲۳ کیلومتری شمال غرب کازرون، در حاشیه رودخانه شاپور و در میان حلقه‌ای از درختان لیمو، نارنج، سیب و پرتقال شهر باستانی بیشابور (نیشابور)  فرارا دارد. جایگاه نذورات نام مکانی است با دو ستون بلند که بر روی یکی از آن دو ستون سند تاریخی ساختمان شهر بیشابور به خط پهلوی اشکانی و ساسانی نوشته شده است.

 

پاسارگاد

منطقه باستانی پاسارگاد در ۷۰ کیلومتری شمال تخت جمشید واقع شده است. پاسارگاد تجلی هنر و آئینه‌ای از تاریخ کهن ایران زمین به شمار می‌آید. بنای آرامگاه کوروش بزرگ در عین سادگی نمایانگر قدرت و اقتدار بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان بوده است. آثار به جا مانده در این مکان شامل کاخ ورودی، کاخ پذیرایی، تالار مرکزی و کاخ اختصاصی است.

 

نقش رجب

محوطه تاریخی نقش رجب در مسیر تخت جمشید به سوی آباده و اصفهان در حدود ۲ کیلومتری تخت جمشید در دامنه کوه رحمت نقوشی از اردشیر بابکان و شاهپور اول حجاری شده که به دلیل شهرت محل، به نقش رجب معروف می‌باشد.

 

ارگ کریم‌خان زند

قامت برافراشته بنای برج و ارگ کریم‌خانی محل سکونت و مقر حکومتی کریم‌خان زند نمونه‌ای از سادگی، ظرافت، استحکام و نشانه‌ای از هنر و معماری دوران زندیه است که بر سر در خارجی آن صحنه نبرد دیو سپید با رستم با کاشی‌کاری‌های زیبایی مجسم شده است. فضای داخلی اطاق‌های ارگ با نقوش اسلیمی، ترنج، گل و مرغ با رنگ‌های زنده و شاد و آب طلا نقاشی گردیده است.

 

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن از باغ‌های شهر شیراز می‌باشد و ساختمان این باغ توسط میرزا علی محمد خان قوام‌الملک احداث گردیده است. عمارت این باغ با گچبری‌ها و مقرنس کاری‌های زیبائی تزئیین شده است. از جمله بناهای دیگر این مکان می‌توان به قهوه‌خانه سنتی و حمام خزینه‌دار آن اشاره نمود. امروزه از زیر زمین این بنا به عنوان موزه سلاح‌های نظامی استفاده می‌شود.

 

باغ نظر (موزه پاریس)

در محلی که اکنون موزه زندیه است در سابق باغ وسیعی به نام باغ نظر قرار داشته است که عمارت کلاه فرنگی، ارگ کریم‌خانی و دیوان‌خانه را شامل می‌شده است. کریم‌خان از این بنا جهت پذیرش سفرای خارجی یا انجام مراسم رسمی و مهم استفاده می‌کرده است. در شاه نشین شرقی عمارت کلاه فرنگی، قبر کریم‌خان زند قرار دارد.

 

باغ دلگشا

این باغ زیبا در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری است این باغ را مشروب می‌سازد. تمام این باغ با درختان نارنج پوشیده شده که باغ دلگشا را در دوره صفویه از باغ‌های معروف شیراز قرار داده بود. عمارت ارزنده‌ای از زمان قاجار در میان این باغ دیده می‌شود.

 

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید.
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا ایمیل آدرس معتبر وارد کنید.