06

ژانویه
2018

آشنایی با دهکده گل سرخ ورتون

پست شده به وسیله : اصفهان تور/ 4148 0

دهکده گل سرخ ورتون

مجموعه اقامتی-تفریحی گل سرخ ورتون در۳۵کیلومتری اصفهان، شهرستان نائین درروستای ورتون قراردارد و مسافتش از استان اصفهان۶۰ کیلومتر است.همراه اصفهان تور باشید تا بیشتر با این دهکده آشنا شوید… در این منطقه حمام هایی به سبک دوره صفویه وجود دارد که بیشتر آن ها مخروبه اند ولی برخی از آن ها سالم بوده و مورد استفاده مراجعه کنندگان قرار می گیرند. این مجموعه شامل چشمه های آبگرم معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم وساختمان سنگی تاریخی معروف به حوض مراد و بقعه متبرک آن (معروف به امامزاده آبگرمی) و اتاق هایی زیبا و با معماری سنتی برای اقامت می باشد . معماری این بناها در نوع خود، منحصربه فرد بوده که تالار سنگی وحوض مراد از نمونه های این شاهکارهنری است.

علاوه بر آب گرم ورتون قرارگیری این چشمه در تپه های مشرف بر دشت ورتون تا زفره از دیگر جاذبه های این منطقه است. علاوه بر آن در شب دارای آسمانی زیبا و خیره کننده بوده و مانند آسمان کویر پر ستاره است. اگر قصد اقامت در این مجتمع گردشگری توریستی را دارید،لذت خوردن یک وعده غذای خوشمزه “لاخول” را از دست ندهید.

آدرس : از اصفهان به سمت نائین، ۱۰۰متر قبل از پلیس راه سجزی، ۱۰کیلومتربعداز روستای ورتون، دهکده گل سرخ

آبگرم را با دو لوله به دو بخش منتقل کرده اند یک بخش کاملا نو ساز است و دارای حوضچه های اختصاصی ست و بخش دیگر به ساختمان قدیمی و مستحکم با سنگ هایی با حوضچه ی خزینه ای شکل ریخته می‌شود، این ساختمان اصلی است که به دستور شاه عباس بزرگ ساخته شده و شاه عباس برای درمان به این آبگرم می آمده است و از قدوم پادشاه صفوی روستا ی ورتون و این منطقه آباد و دارای آثار تاریخی است.

ساختمان تقریبا به حالت حمام‌های آن دوران و به شکل هشتی ساخته شده و درون آن با معماری مکمل هواکش ها و روی آن گنبد کوچک با نورگیر قرار داده شده است. کف آن حالت خزینه ای کم عمق و در چهار ضلع آن فضای مناسبی برای مشت و مال و استراحت پادشاه دقیقاً مانند سربینه های حمام های قدیمی صفوی ساخته شده است.

 

آبگرم را با ایجاد کانالی از سرچشمه به این مکان منتقل می کرده اند که اکنون ویران شده است والان با لوله آب منتقل می شود. شاید درهیچ روستایی در ایران نباشد که آثاری از دوران باشکوه صفویه در آن وجود نداشته باشد.

این آبگرم از سنگ ساخته شده و شامل چشمه های معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم و ساختمان سنگی تاریخی معروف به «حوض مراد» است.

اکنون نیز به سبک که مناطق گردشگری شتر و اسب و دوچرخه برای تفریح و رستوران به این منطقه کوچک افزوده شده تا برای گردشگران اسباب شادی و نشاط و خورد و خوراک فراهم باشد و اتاق‌های مخروطی شکل برای اقامت مسافران راه دور.

در کنار این ساختمان قدیمی و با سنگ های بزرگ، آرامگاهی وجود دارد به نام طبیب اصفهانی مردم محلی می‌گویند که با مغولان جنگید و زخمی شد و برای درمان به این مکان آمد و با آب گرم شفا پیدا کرد، بعضی ها هم می‌گویند که اینجا گنجی بوده و قاچاقچیان قبر را شکافتند و بردند ولی این روایت‌ها صرفا حالت شفاهی دارد؛ اما اولین نتیجه ای که میشود از این روایات پی برد قدمت تاریخی این مکان است که از زمان خوارزمشاهیان دارای رونق و آبگرم آن مورد استفاده بوده است و قطعا قدمت آن به سال ها قبل از این دوران باز می‌گردد که صفویان آنجا را مجدد بازسازی و آباد کردند.

با سفر به این آبگرم این مثل زیبای فارسی در ذهن تداعی می‌شود که دیگران کاشتند و ما خوردیم و ما هم می‌کاریم تا آیندگان بخورند.

امکانات دهکده گل سرخ ورتون

مجموعه تفریحی گل سرخ ورتون دارای کلبه های ۴نفره میباشد که برخی کلبه ها دارای دو تخت و۲تشک و برخی دیگر ۴تشک اطراف کرسی دارند. کلبه ها دارای وسایل سرمایشی، گرمایشی بوده و اطراف آنها محوطه رستوران و چایخانه قرار دارد. حوضچه های آبگرم اطراف کلبه ها قرارگرفته و شامل حوضچه های ۲۰نفره،حوضچه ی ۲۵نفره (که به صورت خانوادگی میتوان استفاده کرد) و حوضچه های ۴نفره که در ساختمان های جداگانه برای بانوان و آقایان قرارگرفته میباشد. لازم به ذکر است سرویس های بهداشتی خارج از کلبه ها قرار دارد.

 

هزینه های آبگرم و اجاره ی کلبه ها به شرح زیر میباشد:

 

اقامت یک شبانه روز     تحویل کلبه ساعت  ۱۷ تا ساعت ۱۷ روز بعد               هزار تومان   (ظرفیت ۴نفر)

اقامت نیم روزی           تحویل کلبه ساعت  ۸صبح تا ساعت۱۷همان روز          هزار تومان  (ظرفیت ۴نفر)

 

هزینه ی حوضچه های آبگرم :

آبگرم عمومی                هزار تومان

ّآبگرم خصوصی              هزار تومان ( بین ۱تا ۴نفر)

 

سایر تفریحات :

شترسواری و اسب سواری                نفری    هزار تومان

دوچرخه سواری                                نفری    هزار تومان (نیم ساعت)

 

برای اطلاعات بیشتر و رزرو این مجموعه میتوانید با آژانس مسافرتی طلوع سفریاد تماس حاصل فرمایید.
تلفن  تماس                     ۰۳۱۳۲۳۵۲۶۷۳

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید.
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا ایمیل آدرس معتبر وارد کنید.