28

آگوست
2017

جاذبه های گردشگری یاسوج

پست شده به وسیله : اصفهان تور/ 836 0

طبیعتی بکر، زیبایی های خیره کننده که بیشتر شما را به یاد تابلوهای نقاشی می اندازد، در گوشه و کناره اش میتوانید زیبایی های منحصر به فردی پیدا کنید.اینها مشخصات و وصف طبیعت زیبای یاسوج میباشد.شهر زیبا در جنوب غربی ایران واقع شده است و مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد می باشد. مکانی که به سبب زیبایی ها و بکر بودنش هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود میکشاند.

یاسوج؛ سرزمین بلوط ها


طبیعت بکر و زیبای دامنه های دنا، جوش و خروش رودخانه ها و آبشارها، نغمه فراموش شده پرندگان و صدای هلهله باد در گندمزارها، گوشه ای از زیبایی های بی نظیر شهر یاسوج است. گرداگرد این شهر را رودهای خروشان بشار و مهریان و کوه های سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگل های بلوط و بنه فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند.
اینجا طبیعت همه چیز را برای زیستن در یک هوای پاک و به دور از دلمردگی مهیا کرده از بابونه ها و گندمزارها، شالیزارها و باغ ها و آبشارهای سر به زیر و خروشان. باغ های زیبا، تالاب های طبیعی، غارها و اشکفت ها، چشمه های متعدد، دریاچه های طبیعی در دل کوهستان های بزرگ و دامنه های مناسب اسکی و ورزش های مفرح زمستانی تنها بخشی از زیبایی هایی است که پایتخت طبیعت ایران را شگفت انگیز و زیبا ساخته است.
موسیقی این دیار که قدمتی دیرینه دارد از دیگر زیبایی هاست که غبار دل را می زداید و رواج را صیقل می دهد و رقص های محلی عشایر زینت بخش این موسیقی سنتی و زیبا است. شهر یاسوج به دلیل جاذب های طبیعی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است.
این شهر با زیبایی های چشمنواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیبایی ها و آب و هوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران و علاقمندان به طبیعت است.

دیدنی های شهر


– آبشار یاسوج که در پنج کیلومتری شمال یاسوج قرار دارد، دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گوارا است که سالانه میزبان مردمانی است کهب رای لحظه ای آرامش در سایه سار درختان سر به فلک کشیده اش می آسایند و مهمانش می شوند.
– مکان تفریحی تنگ گنجه ای که در ۱۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه ای است خوش آب و هوا با رودخانه ای زلال و پوشیده از جنگل که در دل کوه های دنا می جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است.

– پارک جنگلی یاسوج یکی دیگر از زیبایی های بکر و روح نوازی است که با ۸۰۰ هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی در جنوب کشور است. این پارک در شمال شهر یاسوج قرار داشته و انبوه درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم، بنه و زالزالک در آن، سایه مهرشان را بر سر هر غریبه ای می گسترانند.
– دریاچه سد «شاه قاسم» تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

– تنگ مهریان در شمال شهر یاسوج قرار داشته و رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد. آب و هوای مطبوع این تنگه جان هر رهگذری را تازگی می بخشد و برخی از پژوهشگران تاریخ باستان معتقدند، آریو برزن سردار ایرانی در این مکان راه را بر لشکر اسکندر مقدونی بسته است.
– پیست اسکی کاکان یاسوج از دیگر جاذبه های زمستانی این شهر است که در گردنه «باباحسن» و با ارتفاع برفی حدوددو متر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد.

– آبشار تنگ تامرادی که در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج واقع شده یکی از زیبایی هایی است که زیبایی منحصر به فردش چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. این آبشار از ۱۵ آبشار تشکیل شده و ارتفاع آن بیش از ۱۵ متر است. وجود چهار آبشار با ارتفاع هشت تا ۱۰ متر و حوضچه های آب زلال و گوارایی که همچون زمردی سبز در دل این آبشار پدیدار شده اند. زیبایی آبشار را صد چندان کرده است. این آبشار در کمرکش کوه، غارهایی را پدید آورده که همچون کومه ای زیبا قطرات الماس گونه آب از سقف روی حوضچه های آب چکه می کند.

یاسوج؛ ماسوله ای دیگر


اینجا در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج ماسوله ای دیگر قرار دارد که نامش «کریک» است. در ورودی این دهکده شالیزارهای سبز همچون تابلویی زیبا و چهل تکه است که در آینه زمین نقش بسته است. بافت دهکده بافتی قدیم است که در خانه ها به صورت پلکانی قرار داشته و حیاط هر خانه پشت بام خانه ای دیگر است.
این دهکده زیبا در انبوه درختان و باغات و شالیزارها محصور شده و درختانش در دو طرف جاده گنبدی ساخته اند که وقتی از آن می گذری، پای در بهشتی می گذاری که با نغمه پرندگان و صدای جویبارها و سکوت درختان عجین شده است.
اگرچه شهر یاسوج را به دلیل طبیعت بکر و وجود جنگل های انبوه و چشم ها و آبشارهایش به عنوان «پایتخت طبیعت ایران» می شناسند اما این شهر ناشناخته های دیگری نیز دارد که سر از خاک بیرون می آورند و حتی ساکنین این شهر را به تعجب وا می دارند.
کشف گورستانی بزرگ با قدمت سه هزار و ۵۰۰ ساله خود گویای ناشناخته بودن یاسوج است. این گورستان در مکانی زیبا مشرف بر رودخانه بشار واقع است تا نشان دهد بشار در عمر هزاران ساله خود همنشین تمدن های باستانی کهن بوده است.
وجود مکان هایی با نام های باستانی در این شهر و در کنار آن تنهاسرنخ های اثبات قدمت کهن این سرزمین بوده اند. نام هایی همچون بازرنگ، تل خسرو، تل زال، دشت روم، مزدک، بابکان و … که بررسی آنها ما را به هزاره های قبل از میلاد می برد.
«تل خسرو» یکی از این مکان های باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به «کی خسرو» فرزند «سیاوش» از پادشاهان کیانی نسبت می دهند و افسانه این تل، قرن ها سینه به سینه نقل شده و اکنون نیز در بین مردم بومی ساری و جاری است.
بومیان معتقدند پس از آنکه به کی خسرو سروش الهی می رسد، به دشت یاسوج می آید و به سوارانش دستور می دهد هر کدام توبره ای خاک روی هم بریزند تا تپه ای شکل بگیرد. آنگاه کی خسرو بر بالای تل می رود و لهراسب را به جانشینی خود انتخاب انتخاب می کند. بومیان می گویند زال نیز در جای دیگری از این دشت با سپاهیانش تلی می سازد که هنوز هم آن را «تل زال» یا «تل زالی» می نامند.

بر اساس این افسانه که در شاهنامه فردوسی نیز بدان اشارت شده، کی خسرو پس از آنکه تاج شاهی را بر سر لهراسب می گذارد، به غاری در دنا که اکنون نیز با نام «غار کی خسرو» جاودان مانده، می رود و عروج می کند و عمر جاودانه می یابد.
برخی از تاریخدانان جهان، یاسوج را دروازه پارس (Persian gates) نامیده اند و اعتقاد دارند که ۳۳۱ سال قبل از میلاد، «اسکندر مقدونی» در حمله به پرسپولیس از منطقه یاسوج گذشته و در تنگه ای در شمال این منطقه با نام «تنگ مهربان» با لشکر «آریو برزن»، سردار بزرگ هخامنشی رو در رو شده است. این روزها که خرماپزان تابستان جنوب، گستره عظیمی را دربر گرفته است، شهر آریوبرزن مأمن خوبی است برای آنان که می خواهند بار سفر بسته و از هجوم تازیانه وار گرما بگریزند. طی روزهای گذشته این شهر زیبا پذیرای هزاران گردشگری بود که از گرمای جنوب و جنوب غربی فرار کرده بودند و به یاسوج پناه آوردند تا چند روزی زیر سایه دنا بیاسایند و خنکای نسیم روح شان را نوازش دهد.
در این روزها در پارک ها و گردشگاه های یاسوج جای سوزن انداختن نبود و بی شک این حضور انبوه گردشگران، وظیفه مسئولین را در قبال این شهر و افزایش زیرساخت های گردشگری آن بیشتر می کند.

آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس

جوشیده در دو کیلومتری شمال شهر یاسوج آبشاری به ارتفاع ده متر را به منظرتماشا گذاشته‌است. از دیگر آبشارهای این استان، آبشار بهرام بیگی است. این آبشار در میان صخره‌های سنگی واقع شده و بعد از مارگون قرار دارد. آبشار ابن رود نیز بعد از سی سخت قرار گرفته و شامل توف‌شاه (آبشار شاه) و آبشار ابن رود است که ازچندین چشمه تشکیل شده و حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و منطقه بسیار زیبایی را پدید آورده‌است.

باغ چشمه بلقیس 

این باغ در شهرستان چرام واقع شده‌است ویکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری منطقه می‌باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده که از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد. باغ دارای چندین چشمه می‌باشد که از دهانه شمالی به باغ می‌ریزد وآب چشمه‌ها در جویبارهای مشبکی که با اصول معماری قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می‌شود. این باغ در شرق شهر چرام به فاصله ۲ کیلومتری واقع شده.

 

پارک ساحلی پارک ساحلی رود بشار
تنگ مهریان در شهرستان بویراحمد

تنگ مهریان در یک کیلومتری مسیر یاسوج به اصفهان که به تنگ مهریان معروف است. امامزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن در این منطقه وجود دارد که پذیرای زایران در این منطقه‌است.
تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های این منطقه‌است.
تنگه مهریان در زمستان هم محل رفت‌وآمد علاقه‌مندان به اسکی است. این تنگه دراین فصل همچنین شاهد تشکیل یخی بزرگ برروی صخره‌ای مقابل بارگاه امامزاده حسن است که این توده یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز با صدایی که کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فروریخته و مژده بهارمی‌دهد. آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشی از آن از چشمه‌های تنگ معروف به کبوتری است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می‌ریزد.

شیخ سرکه(شیخ صدوق):

منطقه‌ای سردسیری با پوشش گیاهی متنوع از جمله
بیلهر، کنگر، قارچ، ریواس، چویل و… پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد.
این روستا به علت دور افتاده بودن از مرکز استان ناشناخته وگمنام مانده.در این روستای سردسیری درختان گردو، سیب، هلو، انگور کاشته ودر سالهای آتی شاهد برداشت ثمر آنها خواهیم بود مزار شیخ سرکه بروی تپه‌ای که درختان انجیک(گلابی وحشی) آن را احاطه کرده‌است قرار دارد. ودر حال حاضر با همت اهالی منطقه در حال باسازی ومرمت می‌باشد. وجود چشمه‌های نظیر سرکورکی ورودخانهای پر آب در این منطقه باعث ابادانی در این منطقه گردیده‌است.
پیشنهاد می کنم هروقت از شلوغی و ماشین های رنگارنگ شهر خسته شدید و به دنبال مکانی برای تمدد اعصاب و آرامش بودید حتما به شهر یاسوج و دیدنی های اطرافش و روستاهای بکر آن سری بزنید. دیدن همه ی آن مکان ها خالی از لطف نیست…

 

تهیه و تنظیم : واحد تولید محتوای اصفهان تور

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “جاذبه های گردشگری یاسوج” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت